گروه: اخبار استان خبر: 100436 / تاریخ انتشار : 1396/5/10 ساعت : 13:27
تنش آبی گریبان شالیکاران دنا را گرفت

غم نامه شالیکاران دنا در روزهای کم آبی دنا + تصاویر

نبود آب مورد نیاز برای باغات روستای گردشگری کریک که بیشتر زمین های مستعد کشاوری و شالیکاری را به خود اختصاص داده به یک معضل مهم تبدیل و باعث سردرگمی مردم این روستا شده که یکی از اصلی ترین این دلایل روشن سنتی آبیاری است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازبویرخبر،امروزه کاشت برنج به رنج نامه ای برای کشاورزان دنا نشین مبدل شده و نام رنج و برنج سود خانواده گواهی این موضوع است و این کشاورزان به این امید که بتوانند در پایان گنج  خود را درو کنند با مشکلی به نام بی آبی و توجه نکردن مسئولان،دست و پنجه نرم می کنند.

در سالهای اخیر به دلیل وجود کم آبی و تنش آبی در بیشتر مناطق کشور به خصوص استان کهگیلویه وبویراحمد،تنش آبی مخازن آب کشاورزی در بیشتر مناطق سردسیری این استان از جمله شهرستان دنا که به دیار آب معروف است رسیده است.

موضوعی که باعث شده بیشتر زمین های بایر و زیر کشت محصولات کشاورزی از جمله برنج در قسمت های پایین دست این شهرستان به دلیل کم آبی امسال زیر کشت این محصول نرود و یا به کلی خشک شوند.ک

یکی از مناطق مهم و راهبردی کشاورزی شهرستان دنا که به قطب باغداری و حتی برنج کاری این شهرستان شهره بوده روستای کریک است که امروز به دلیل کم آبی و نبود منابع کافی آب  این مایع حیاتی، باز هم زمین های کشاورزی این روستا زیر کشت این محصول حیاتی رفته است.

برنج یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی استان‌ چهان فصل کهگیلویه وبویراحمد وبه تبع آن مناطق سردسیر این استان در شهرستان دنا بوده که همه ساله کشاورزان  با دستان پینه بسته اقدام به کاشت این محصول حیاتی در زمین های بایر خود می کنند.

برنج و رنج دو واژه نزدیک به هم است که هرچه به آینده نزدیک می‌شویم در تلاشیم تا رنج تولید برنج کاهش یابد ولی قصه تولید برنج در استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد چیز دیگری را نشان می دهد.

وقتی زنان و مردان شالیکار را می‌بینید که از سپیدی صبح تا تاریکی شب، پاها تا زانو در گل و کمر خمیده در حال نشا یا فرو نشاندن این ساقه های سبز در زمین هستند، همه ما به معنای حقیقی رنج برنج و سود خانواده پی خواهیم برد.

هرکس رنج کشاورزان را باور ندارد باید سری به روستاهای منطق سردسیری استان چهارفصل بزند و در چهره زنان و مردان شالیکار به دقت نگاه کند و پینه دستانشان را ببیند، چین و چروک صورت‌ هایشان گویای خستگی و رنج و سختی مشکلات کشاورزی است.

چند سالی است که مسئولان توجهی به این معضل نمی‌کنند و با واردات انواع برنج‌های از یک طرف و برطرف نکردن مشکل آبی از سوی دیگر این صنعت مهم در شهرستان دنا را به حاشیه برده اند.

 از طرفی دیگر مشکلی که اهالی این روستا را رنج می دهد نبود آبی کافی برای محصولات کشاورزی و باغات این روستا است که با زیر کشت رفتن زمین های شالیکاری این منطقه بیشتر از گذشته موجب ناراحتی این اهالی شده است.

نبود آب آبیاری مورد نیاز برای باغات این روستا که بیشتر زمین های مستعد را نیز به خود اختصاص داده به یک معضل مهم تبدیل و باعث سردرگمی مردم این روستا شده که یکی از اصلی ترین این دلایل روشن سنتی آبیاری است.

همین موضوع باعث شده که امروز بیش از نیمی از زمین های بایر این روستا که روزگاری مهد شالیکاری و کشاورزی بود زیر کشت نبرو و زمین های زیبا و بایر این روستا یکی پس از دیگری خشک و بی آب و علف شوند.

برخی برداشت بی رویه و بدون معایر آب از بالا دست در شهر سی سخت را یکی از دلایل می دادند و برخی نیز افزایش روز افزون باغداری و روش های ابیاذری سنتی آب را از دلایل اصلی این امر می دادند، اما آن چیزی که مسلم است این است که آب هست و مدیریت نیست.

انتهای پیام/ر/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.