گروه: اخبار استان خبر: 101799 / تاریخ انتشار : 1396/6/15 ساعت : 11:12
کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با صبح زاگرس :

دلیل عمده مخالفت ایران با استقلال کردستان عراق ، حفظ یکپارچگی دولت و ملت عراق است/شکست محاصره دیرالزور به منزله شکستن ستون فقرات داعش است

کارشناس مسائل سیاسی و امور خاورمیانه گفت:دلیل عمده مخالفت جمهوری اسلامی نسبت به استقلال کردستان عراق، به خاطر خود مردم این کشور و یکپارچگی دولت و ملت عراق است و مسائل دیگر موضوعات جانبی ست که در شرایط کنونی برای جمهوری اسلامی موضوعیت ندارد.

دکتر سید رضا صدرالحسینی در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس با اشاره به روند تحولات کشورهایی که در سال های اخیر تحت ظلم و ستم تروریسم قرار گرفته اند و از جمهوری اسلامی تقاضای کمک کرده بودند ، افزود : امروز مشاهده می کنیم که عراق پس از گذشت بیش از سه سال تلاش و کوشش فراوان توسط نظام سیاسی ، ارتش و نیروهای داوطلب به نام حشدالشعبی ، در گام های نهایی برای رهایی از تروریسم می باشد .

وی ادامه داد : نباید فراموش کنیم نیاز کشور دوست و برادر ، عراق ، به اقدامات مستشاری جمهوری اسلامی در طول سال های اخیر بسیار مورد حقد و کینه دشمنان دو ملت از جمله امریکایی ها قرار گرفت ، آن ها در تلا ش بودند با ایجاد تفرقه در میان دو کشور به نام شیعه و سنی ، به نام عرب و عجم ، به نام ایرانی و عراقی ، حتی با دامن زدن به موضوعات غیرقابل باور که در طول هشت سال دفاع مقدس وجود داشت شرایطی را فراهم کنند که دو ملت نتوانند به هدف مشترک یعنی پاک سازی منطقه از تروریسم بپردازند .

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه از شرایطی سخن گفت که امروز تنها بخش بسیار کوچکی از شمال شرق منطقه تلعفر برای پاک سازی باقی مانده است تا درحقیقت عراق از لوث وجود تروریسم جان سالم به در ببرد .

جبهه مقاومت با پرچم داری جمهوری اسلامی توانسته است کارهای بزرگی را در منطقه رقم بزند

صدرالحسینی به دوران پس از داعش نیز اشاره کرد و گفت: حتی موضوعات پس از داعش هم بین دو کشور دوست و برادر ، ایران و عراق ، مورد گفتگو ست که این دو کشور می توانند در مسائل راهبردی ، بسیاری از اهداف خود را در منطقه با سرعت هر چه تمام تر به نتیجه مطلوب برسانند و می توانند حرکتی را در رابطه با آزادسازی فلسطین عزیز انجام دهند و در راستای رشد و پیشرفت و آرامش و توسعه ی دو ملت تلاش های فراوانی داشته باشند .

وی در ادامه اظهار کرد : اگر  در همین ارتباط نگاهی به همکاری جمهوری اسلامی در پاکسازی تروریسم در سوریه داشته باشیم متوجه می شویم اقدامات مستشاری جمهوری اسلامی توانست کشوری را که پایتختش در حال سقوط بود را از سقوط حتمی نجات بدهد ، در شرایطی  که سوریه در حال سقوط کامل بود . بسیاری از کشورها از جمله امریکا خواهان سقوط نظام سیاسی در سوریه بودند و می خواستند داعش را در سوریه حاکم کنند و شرایطی را فراهم کنند که هیچ کس در سوریه صحبتی از جبهه مقاومت نکند .

این کارشناس مسائل استراتژیک به نگرانی رژیم صهیونیستی از قدرت ارتش سوریه و توانمندی ملت سوریه در شرایط کنونی اشاره کرد و افزود : مردم فلسطین امیدوار هستند پس از پایان بحران در سوریه ، ملت سوریه به کمک آن ها بروند و  نباید فراموش کنیم همبستگی ملت های تحت سلطه ای که علاقه مند به آزادی خود هستند و با پرچم داری جمهوری اسلامی ، امروز توانسته کارهای بزرگی را در منطقه رقم بزند و امروز جبهه مقاومت در منطقه یک جبهه متحد با برنامه کاملا مشخص می باشد که با پیروزی های کاملا معلوم و قابل بیان توانسته بین کشورهای مختلف وحدت را ایجاد کند و تلاش بر این دارد که بتواند شرایطی را فراهم کند که جبهه مقاومت گستردگی بیشتری پیدا کند .

استقلال کردستان عراق به مفهوم ایجاد یک اسرائیل جدید در منطقه خواهد بود

دکتر صدرالحسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر رفراندوم استقلال کردستان عراق و تاثیر آن بر این کشور و سایر کشورهای منطقه ، به خبرنگار ما گفت : هر چقدر جبهه مقاومت موفقیت بیشتری پیدا می کند دشمن برنامه های جدید و پیچیده تری را مطرح می کند که یکی از برنامه های اخیر استکبار جهانی موضوع استقلال کردستان عراق است . استقلال کردستان عراق موضوعی ست که هم به ضرر مردم عراق و هم به ضرر ملت های منطقه خواهد بود .

وی یادآور شد استقلال کردستان عراق به مفهوم ایجاد یک اسرائیل جدید در منطقه خواهد بود ، کردستان عراق جزئی از خاک این کشور محسوب می شود و در قانون اساسی این کشور ، عراقِ یکپارچه مطرح است ، اما امریکایی ها به دلیل این که بتوانند در منطقه ایجاد دوگانگی کنند و نقاط ضعف و شکننده ایجاد نمایند ، به دنبال تشکیل دولت های جدید هستند ؛ بنابراین موضوع کردستان عراق یک مساله کاملا امنیتی ست که جمهوری اسلامی در بالاترین سطح نسبت به آن اعلام موضع و مخالفت کرده است .

این کارشناس مسائل بین المللی به اعلام مخالفت دولت مرکزی عراق ، دولت سوریه ، ایران و سوریه با استقلال کردستان عراق اشاره کرد و علت آن را در این موضوع دانست که اگر خللی در موضوع یکپارچگی عراق به وجود بیاید ، باعث ایجاد ناامنی در مرز همه این کشورها خواهد شد و این مساله جزو موضوعات بسیار مهم منطقه می باشد و مواضع جمهوری اسلامی بسیار شفاف ، روشن و غیرقابل باز گشت است .

صدرالحسینی در بخش دیگری از این گفت و گو به این نکته اشاره کرد که ما نگران کردستان خودمان نیستیم. جمهوری اسلامی در مخالفتی که با رفراندوم استقلال کردستان عراق دارد، نگران مردم عراق است و این که اگر استقلال کردها اعلام شود، به دلیل عدم امکان دستیابی به کشورهای دیگر، نمی توانند کمترین امکانات موجود را از سایر کشورها وارد کنند چرا که اقلیم کردستان دارای نفت و مواد معدنی نیست ،بنابراین موجب ناراحتی و رنج و مشکل برای مردم این منطقه خواهد شد.

دلیل عمده مخالفت جمهوری اسلامی نسبت به استقلال کردستان عراق، حفظ یکپارچگی دولت و ملت عراق است

وی در ادامه اظهار کرد: به نظر می رسد موضوع رفراندوم در کشور عراق یک موضوع شخصا طایفه ای توسط آقای مسعود بارزانی است، حتی این نکته قابل توجه می باشد که دیگر اقوام کرد در اقلیم کردستان با این رفراندوم و استقلال مخالف هستند، به دلیل اینکه در شرایط کنونی زندگی مردم کردستان شرایط نسبتا مناسبی دارد و استقلال برای آن ها به جز بدبختی و فشار و کم توجهی به مردم چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت، همچنین آن ها دارای ارتش مستقل نیستند و نمی توانند با تعدادی پیشمرگه کشور را اداره کنند و به عنوان یک ارتش روی آن ها حساب کرد.

او افزود: بنابراین این نکته را باید مورد توجه قرار دهیم که دلیل عمده مخالفت جمهوری اسلامی نسبت به استقلال کردستان عراق، به خاطر خود مردم این کشور و یکپارچگی دولت و ملت عراق است و مسائل دیگر موضوعات جانبی ست که در شرایط کنونی برای جمهوری اسلامی موضوعیت ندارد.

شکست محاصره دیرالزور به معنی شکستن ستون فقرات داعش در یک منطقه بسیار مهم است

دکتر رضا صدرالحسینی به تحولات سوریه از جمله محاصره منطقه دیرالزور نیز اشاره کرد و گفت: منطقه دیرالزور در سوریه، دژ مستحکمی است کمه بیش از سه سال از محاصره آن توسط داعش می گذرد و شکستن این محاصره به معنی شکستن ستون فقرات داعش در یک منطقه بسیار مهم می باشد، دیرالزور به عنوان منطقه ایست که کلیدواژه ای برای مقاومت داعشی ها در مقابل نظام سیاسی و مقاومت بوده است .

وی شکستن محاصره دیرالزور را بسیار مهم و دارای تاثیرات اساسی در کوتاه مدت دانست و شکستن ستون فقرات داعش را مهمترین اثر آن عنوان کرد.

صدرالحسینی داعش را گروهی معرفی کرد که امریکاییها با حمایت دلارهای نفتی عربستان آن را ایجاد کردند و با حمایت های رژیم صهیونیسیتی آن ها را در مقابل جبهه مقاومت فربه ساختند ، ، اما به نظر می رسد پس از حل مساله دیرالزور چیزی از داعش باقی نخواهد ماند . البته نباید این مساله را نادیده بگیریم که داعشی ها در سوریه فعالیت های خودشان را به صورت زیرزمینی ادامه ندهند ، این مساله کار فرهنگی قابل توجهی را می طلبد که نظام سیاسی سوریه فکر لازم را نسبت به این مساله انجام دهد تا  بتواند با کمک سران کشورهای جبهه مقاومت فکر تروریسم و تروریسم تکفیری را به طور کامل از بین ببرد.

همه مخالفین داخلی دولت سوریه مجبور به تابعیت از دولت مرکزی خواهند بود

وی در بخش پایانی این گفت و گو به موضوع مخالفین داخلی دولت سوریه پرداخت و گفت: مجموعه کسانی که در سوریه به تروریسم پیوستند مجبور به تابعیت از دولت مرکزی خواهند بود اما هر دولتی مخالفینی دارد، دولت سوریه هم مثل همه کشور ها افراد و گروه های مخالفی دارد و تا جایی که آن ها دست به اسلحه نبرده باشند و دستانشان به خون مردم آلود نباشد ، این قدرت و توان را دارد که با آن ها وارد مذاکره و گفتگو شود بنابراین نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که دولت سوریه آمادگی گفتگو با همه مخالفین سیاسی خودش را اعلام کرده اما نسبت به مخالفین نظامی و تروریست هایی که دست به اسلحه برده است موضع بسیار قاطعانه ای دارد که در طول هفت سال گذشته هم قاطعیت خودش را نشان داده است .

انتهای پیام /ش/200

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.