گروه: اخبار استان خبر: 104054 / تاریخ انتشار : 1396/9/5 ساعت : 14:15
یادداشت/

خاورمیانه در پساداعش آینده‌ای امنیتی خواهد داشت

داعش نوعی جدید از گروه تروریستی بود که میدان‌های جدیدی از تحلیل را در معادلات پیچیده ما، برای پیش‌بینی آینده منطقه و تعیین استراتژی به وجود آورد، هرچند عمر داعش به سرآمد ولی این به معنای نابودی تروریسم نیست بلکه پایان بزرگترین گروه تروریستی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛به نقل از  بویرخبر؛ سعید پیشادست در یادداشتی نوشت: امروز اگر دوران داعش در منطقه خاورمیانه به پایان رسیده است، اگر دشمن ادعا می‌کند که هفت سال است هر چه در توان دارد در سوریه به کار بسته اما به نتیجه نمی‌رسد به این دلیل است که در سوریه، ما با گزینه مقاومت و تفکر بسیجی حضور داشته‌ایم.

 

 اما شایان ذکر است که دوران طغیان و بحران در منطقه به پایان نرسیده است بلکه فصل جدیدی از تعارض های پیچیده روبه‌روی ماست چرا که داعش در معنای حاکمیتی خود نابود شده است و تفکر داعش و منبع تغذیه آن هنوز از بین نرفته است.

 

تفکر تروریستی و تکفیری پدیده جدیدی نیست و آمریکا و صهیونیست‌ها برای نفوذ در خاورمیانه هر روز با نقاب تازه‌ای حاضر می‌شوند یک روز نقاب القاعده، روزی‌طالبان، وقتی دیگر داعش را برچهره دارند و امنیت منطقه را برای افزایش نفوذ خود به هم می‌زنند.

 

داعش نوعی جدید از گروه تروریستی بود که میدان‌های جدیدی از تحلیل را در معادلات پیچیده ما، برای پیش‌بینی آینده منطقه و تعیین استراتژی به وجود آورد، هرچند عمر داعش به سرآمد ولی این به معنای نابودی تروریسم نیست بلکه پایان بزرگترین گروه تروریستی است.

 

خاورمیانه بعد از داعش آینده‌ای امنیتی خواهد داشت

خاورمیانه بعد از داعش آینده‌ای امنیتی خواهد داشت که بازیگران سعی می‌کنند به‌صورت تیم‌های خفته و و با شیوه‌ای دیگر صلح منطقه را به هم بزنند که هرکدام از آنها نه‌ تنها در پی استفاده از کارت بازی خود هستند بلکه سعی می‌کنند از کارت‌های دیگران به نفع خود و ضرر طرف مقابل استفاده کنند، لذا منطقه خاورمیانه در دوران پسا داعش زمین بازی قدرت‌های منطقه و فرامنطقه خواهد شد و هر کدام از آنها به زعم خود سیاستی را برای منافع و امتیازات خود دنبال میکند پس باید منتظر حضور هر کدام از آنها به صورت مستقیم و غیرمستقیم باشیم .

 

آمریکا به منظور مشغول ساختن مخافان رژیم صهیونیستی پدیده داعش را به وجود آورد

آیا آمریکایی که به منظور مشغول ساختن مخافان رژیم صهیونیستی پدیده داعش را به وجود آورد حاضر خواهد شد که نیروهای خود را از منطقه خارج کنند؟ مطمنا خیر، حال که جبهه مقاومت دست بالاتری در منطقه پیدا کرده است آنان در پی نقشه‌های جدیدتری برای به هم ریختن معادله می‌باشند، چرا که رویدادهای اخیر در عراق، لبنان، عربستان و.. همه حاکی از آن است که منطقه در حال وارد شدن در فاز جدیدی از اختلافات است پس آمریکا اگر از یک طرف ادعای پاکسازی منطقه را در پیش گرفت که این خود منجر به حضور نیروهای نظامی آمریکا خواهد شد و از طرف دیگر گروهک‌ها و تعارضاتی را در منطقه به وجود آورد جای تعجب نیست.

 

این پیروزی وزنه‌ای خواهد بود که در مناسبات دیپلماتیک تعیین کننده است

به طور کلی دوران پسا داعش منطقه جنگ زده غرب آسیا را وارد فاز دیگری کرده که بازیگران مختلفی مثل کشورهای اروپایی، روسیه ، چین، قدرت‌های منطقه و … در آن کُنشگری خواهند کرد لذا در این فضای امنیتی کار برای حفظ ثبات در منطقه سخت خواهد شد.

در این زمان جبهه مقاومت و در راس آن ایران اسلامی باعنایت به پیروزی بزرگ در نابودی داعش، اثرگذارترین بازیگر این صحنه خواهد بود و توانایی کارگردانی آن را خواهد داشت. بنابراین در این فضا که جبهه مقاومت توانسته به این پیروزی دست یابد، یقینا این پیروزی وزنه‌ای خواهد بود که در مناسبات دیپلماتیک تعیین کننده است.

 

خطرناک‎ترین بزنگاه دوران پساداعش

همچنین عده ای که تنها راه حل مشکلات را در مذاکره کردن میدانند باید توجه کنند که جبهه مقاومت در حال حاضر در موضع برتری قرار دارد وحل معادلات منطقه در گرو حضور ایران است و آمریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی در صدد آنند که آنچه در میدان عمل نتوانسته‌اند به دست آورند، در عرصه دیپلماتیک به دست آورند و اینجا خطرناک‎ترین بزنگاه دوران پساداعش است که اگر با هوشیاری جبهه مقاومت و ملت‌ها به منطقه همراه نباشد حوادثی به مراتب سهمگین‎تر از پدیده داعش گریبان منطقه و جبهه مقاومت را خواهد گرفت.

و اکنون زمان عقب نشینی دشمنان است نه جبهه مقاومت. نیک مشخص است که هرندایی که توقف پیش‌روی جبهه مقاومت را خواستار شود ندایی باطل و خائنانه است.

یادداشت از: "سعید پیشادست" دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شیراز

انتهای پیام/د

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.