گروه: اخبار استان خبر: 107594 / تاریخ انتشار : 1397/2/30 ساعت : 21:36
گفتگوی جذاب صبح زاگرس با یکی از فعالین حوزه املاک در فضای مجازی؛

حرف های جالب مدیر یاسوج ملک درباره خرید و فروش املاک/صنف املاک در پایتخت طبیعت ایران به شدت سنتی است/هیچ گونه مرجع قیمت گذاری وجود ندارد

در سلسله نشست های اتاق مدیران صبح زاگرس این هفته میزبان یکی از فعالین بازار املاک و همچنین کسی که در حوزه فضای مجازی فعالیت های مخصوص به خود را در حوزه املاک دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، در سلسله نشست های اتاق مدیران صبح زاگرس این هفته میزبان یکی از فعالین بازار املاک و همچنین کسی که در حوزه فضای مجازی فعالیت های مخصوص به خود را دارد رفته ایم که گفت و گوی صمیمی و مشروح این رسانه در زیر آمده است:

 

صبح زاگرس: خودتان را معرفی کنید و توضیحی درباره سوابق خودتان ارائه دهید.

مهراد: ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه صبح زاگرس و همچنین دعوتتان، مهراد هستم، مدیر مجموعه یاسوج ملک که 18 سال تدریس انجام داده ام و بیشتر در دانشکده علوم انسانی معرفت شناسی، فلسفه اخلاق و فلسفه دینی تدریس داشته ام، در مقطع دبیرستان نیز فیزیک درس می دادم تا سال 94 تدریس می کردم، لیسانسم من فیزیک بود تحصیلات تکمیلی خود را در رشته فلسفه علم در تهران گذراندم، باب تدریس را در سال 94 بستم.

از سال 82 تا سال 90 تهران بودم و بعد از آن تا سال 94 در یاسوج بودم که دوباره به تهران بازگشتم اما این بار بیکار و جویای کار بودم.

از اتاق بازرگانی یاسوج یک کارت بازرگانی گرفتم که وارد عرصه تجارت و بازرگانی شوم، در تهران دوره های مختلف تجارت را آموختم اما چون بنیه مالی قوی نداشتم سال 96 به یاسوج امدم و تجربه های تدریس و تجربه های مربوط به تجارت را کنار هم گذاشتم و بعد از مدتی با مشورت وارد بازار ملک شدم.

گفتیم شاید در این حیطه بتوانیم گام جدیدی را بنا کنیم، نامگذاری املاک کار سختی است اما با توجه به تجربیات گذشته " یاسوج ملک " را بین تمام اسامی انتخاب کردیم و در این بازار بسیار متلاطم بازار، کار سختی بود .

صبح زاگرس: وضعیت بازار مسکن در آن موقع چگونه بود؟

مهراد: موقعی که وارد این کار شدیم همه چیز در رکود بود و حالت یخ زدگی در بازار ملک بود اما اعتقاد ما این بود با ایده نو می توانیم افراد و دیدگاه های  بیشتری را به خود جلب کنیم.

کمتر از یک ماه فعالیت مجازی داشتیم و یاسوج ملک را تقریبا توانستیم معرفی کنیم و بعد از یک ماه دفتر واقعی و کار را شروع کردیم.

صبح زاگرس: چه ارتباطی بین فلسفه ملک و فیزیک وجود دارد ؟

مهراد: نکته مهمی وجود دارد که انتهای علم فیزیک است، انتهای فیزیک فلسفه است و انتهای فلسفه موسیقی  است و آخر آن سکوت است، سکوت یکی از اسما الهی است، داستان ها و تفکرات دست به دست هم دادند که از دنیای فیزیک به فلسفه بیاییم حتی زمانی که فیزیک می خواندم سوالاتی در ذهنم داشتم.

اقتصاد زیربناست، بدون اقتصاد قوی نمی توان کار خاصی را انجام داد. در مدتی که تدریس می کردم از دبیرستان تا دانشگاه زوایایی دیدم که باعث شد انقلابی در زندگی ام انجام دهم بعد از 17 سال تدریس، فضا را عوض کردم و حوزه فیزیک و فلسفه را جمع کنم و کنار بگذارم و وارد حوزه اقتصادی شوم وقتی اقتصاد ضعیف باشد این مسیر گره گشا نیست.

همه کارهایی که در گذشته انجام دادم از تدریس تا کارت بازرگانی و چند سفر خارجی باعث شد کاری جدید را در دنیای ملک انجام دهم.

صبح زاگرس: چه طرح هایی در حوزه ملک داشتید که خاص بود؟

مهراد: اصول کار یاسوج ملک بر مبانی جدید حوزه کار و مشاورین املاک است، در یاسوج نزدیک به 1000 پروانه کسب املاک صادر شده که چیزی معادل با 500 تا از آنها  فعال هستند اما نگاه ما این بود این بدنه از راهی تغذیه می شود که سنتی است علی رغم اینکه دنیا وارد فضای مجازی و فضای مجازی بسیار تاثیرگذار شده است، بر اساس تحقیقاتی که کردم متوجه شدم املاک در پایتخت طبیعت ایران به شدت سنتی است بنابراین اولین کاری که کردیم دامنه سایت یاسوج ملک را خریده و افتتاح کردیم و فعالیت ما در این سایت اغاز شد.

در ادامه در تلگرام و فضای مجازی توانستیم خودمان را معرفی کنیم، یک گروه و کانال تلگرامی راه اندازی کردیم .

روزنه هایی را در دل پزشکان ایجاد کردیم یاسوج ملک پزشکان را ایجاد کردیم، یاسوج ملک وکلا را ایجاد کردیم و بعد به وکلا، پزشکان، معلمان و سایر نهادهای کارآفرین پیام دادیم که از این طریق با شما در ارتباط هستیم و می توانیم برای شما این کار را انجام دهیم.

تا جایی که توانستیم خودمان را توسعه دادیم از جمله این که در همایش های فرهنگی  و اسپانسری و هر کاری که فکر کردیم که  می تواند به برند یاسوج ملک کمک کند انجام دادیم.

مورد بعد جاگذاری نگاه قوی، اخلاق و و صداقت است، الان هر جای ایران بروید نگاه به بحث دلالی، خودش یکی از تجارت های دنیاست اما در دنیای ما به دلالی نگاه منفی شده است، من محوریت کار را صداقت گذاشتم و از دل صداقت امنیت را بیرون کشیدم.

" امنیت بهترین حس " را به عنوان شعار یاسوج ملک انتخاب کردیم، هر کسی وارد دفتر یاسوج ملک می شود، برخوردی از من و دوستانم می بیند که از 100 نفر، 90 نفر جای دیگری نمی روند، آمدیم محوریت را صداقت و امنیت صادقانه قرار دهیم نه این که امنیت کاذب باشد. سختی که از دل برآید بر دل نشیند، این باعث شد یاسوج ملک جایگاه خوبی پیدا کند.

در حوزه اندروید نیز به دنبال نوشتن آن هستیم که تا آخر بهار راه اندازی می شود که بتوانیم اندروید یاسوج ملک را نیز داشته باشیم و شهروندان از آن استفاده کنند.

موفقیت در این کار نیازمند آینده نگری است، یکی از کارهایی که انجام دادیم این است که علاوه بر خرید دامنه اینترنتی یاسوج ملک، ایران ملک را هم خریدیم.

نگاه من این است که در آینده ایران ملک را نیز راه اندازی کنم که بخش کوچکی از آن یاسوج ملک می شود این نگاه کاملا هدفمند است که بتوانیم یاسوج ملک به سمت شرکت ملی برود و چند نفر بتوانند در آن کار کنند چرا که مردم تشنه کار جدید هستند.

صبح زاگرس: دلیل اصلی موفقیت شما چیست؟

مهراد: یک دلیل یا یک فاکتور دخیل نیست بخش اعظمی از آن به دلیل شخصیت من است، افراد زیادی آنجا می آیند و می گویند نگاه کردیم نبودی رفتیم، این شخصیت یک شخصیتی است که در گام اول فروش، خودش را می فروشد این قانون اول دفترداری در حوزه ملک است، اولین چیزی که به فرد می فروشم شخصیتم است.

17 سال تجربه تدریس داشتم، دانشجویانی دارم که اکنون پزشک، متخصص، معلم و یا استاد دانشگاه است و دانشجویی دارم که در کنار خودم کار می کند، همه اینها را کنار هم می گذارم وقتی وارد کار می شویم فنون جدید را اجرا می کنیم و محیطی که برای کار انتخاب می کنیم بسیار مهم است.

فضای قراردادهایمان از فضای رفت و آمدمان جداست وقتی به مرحله قرار داد رسیدیم در فضایی دیگر قرارداد را انجام می دهیم که مخاطب احساس امنیت کند چرا که شعار ما این است.

  وقتی طرفدار خریداریم و یا مستاجر، دوست دارند جایی بروند که به آنها کمک شود و تا جایی که بتوانیم این را اجرا می کنیم، البته  مردم دقت کنند بازار در نواسانات بالایی است و مرجع قیمت گذاری وجود ندارد.

صبح زاگرس: بزرگترین مشکل بخش املاک چیست؟

مهراد: بخش اعظمی از این مشکلات موج نامتوازن بازار املاک است که متاثر از فضای کشور است و گریزی از آن نیست حتی وارد مسائل خانوادگی هم می شود، همین که دلار یه مرتبه بالا می رود مخاطب نیز ملکش را بالا می برد، البته گاهی مسایل دیگری نیز هست که بومی منطقه ای است یاسوج یک موقعیت استراتژیک اب و هوایی دارد به طوری که اردیبهشت سیل مسافران و گردشگران از جنوب کشور به این شهر گسیل می شود.

یکی از کارهای یاسوج ملک برای معرفی خودمان و بها دادن بیشتر به خودمان، در سایت اعلام می کنیم اگر قصد سفر به یاسوج دارید و اگر می خواهید جای دیدنی بروید با ما تماس بگیرید، تماس می گیرند و ما معرفی می کنیم بدون اینکه پولی بگیریم این پتانسل باعث می شود خیلی ها هوس کنند اینجا زمین یا خانه بخرند.

وقتی تقاضا بالا رود خود به خود قیمت نیز بالا می رود بنابراین تقاضا نیز به خاطر موقعیت استراتژیک یاسوج، در بهار و تابستان باعث افزایش اجاره ها می شود بنابراین این فضا نیز روی ملک تاثیر می گذارد، تسهیلات بانک ها و کمبود فضای ملکی شهر نیز تاثیرگذار است به عنوان مثال در مناطق راهنمایی و سالم آباد شهر یاسوج، زمین خالی به ندرت پیدا می شود و همه این ها تا چند سال آینده به آپارتمان های هفت یا هشت طبقه تبدیل می شوند و این مساله باعث می شود یاسوج به قطب گردشگری تبدیل شود و از طرفی باعث درآمدزایی نیز می شود.

بنابراین بازار کلا در نوسان است و هر کسی هر چیزی را که می بیند نظر می دهد اما ما تا جایی که بتوانیم در یاسوج ملک این ها را تعدیل می کنیم.

 در 9 ماه گذشته خود من بیش از 5 هزار تماس تلفنی داشتم که حداقل یک بار تماس گرفته اند و در مجموع همکاران حدود 12 هزار تماس داشتیم  معادل با 4 هزار فایل فروش، باغ، کلنگی آپارتمان داریم خیلی ها می خواهند بخرند اما تا قیمت بالا می رود خریداران صبر می کنند ببینند وضعیت چگونه است.

صبح زاگرس: جالب ترین خاطره یا اتفاقی که در این مدت برای شما رخ داده است؟

مهراد: یکی از دوستانم به اسم آقای کریمی اهل معامله بود خرید و فروش های زیادی انجام می داد که قطعه زمینی در قسمت ابوذر داشت.

یکی دیگر از دوستانم به نام آقای کرمی آمد زمین این فرد را خرید و کریمی علاوه بر پول، ماشینش را هم به دوست دیگرم داد، حدود یک هفته سند ماشین به نام آن فرد خورده شد و زمین هم تحویل اقای کریمی داده شد.

شش تا هفت قول نامه با این دوستم داشتیم اما متاسفانه خدا مهلت نداد و از دنیا رفت.

ما از هشت صبح تا دوازده شب درگیر هستیم لحظه ای نیست که دفترمان خالی باشد سرگرم هستیم.

صبح زاگرس: صحبت پایانی؟

مهراد: خطاب به مردم و مالکین عرض کنم قبل از فروش یا اجاره دادن ملک خودشان، در کارشناسی ملک دقت بیشتری کنند از جمله قیمت گذاری برای فروش، رهن و اجاره چرا که افرادی بودند که امروز خانه اش را 80 میلیون گذاشت و فردا گفت چون قیمت دلار افزایش پیدا کرده است 90 میلیون تومان؛ که مردم باید این نکته را رعایت کنند که کارشناسی دقیق انجام دهند و یا از سه نفر مرجع ملکی درباره قیمت ها سوال کنند.

از طرفی اکنون افزایش قیمت نداشتیم، برخی ها همین که سال جدید می آید می گویند 30 درصد به اجاره ها اضافه شده است، کجا این اتفاق افتاده است؟ آن فردی که حقوق یک تا یک و نیم میلیونی دارد و اجاره 500 هزار تومانی می پردازد چگونه می تواند اجاره 750 هزار تومانی پرداخت کند.

در حالی که برخی می گویند اجازه افزایش داشته اینگونه نیست افزایش حداکثر 10 درصد است و بستگی به مکان هم دارد حتی در برخی موارد افت قیمت هم داریم.

بنابراین تورم در حوزه ملک و مسکن همین اندازه است بیشتر از 12 درصد نیست.

در پایان از رسانه وزین و عملگرای صبح زاگرس تقدیر و تشکر می کنم که بنده را دعوت کردید و امیدوارم همانند گذشته کلید حل مشکلات مردم باشید.

 

صبح زاگرس: از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید سپاسگذارم و آرزوی توفیق و سربلندی برای شما داریم.

 

🔎🔎 جهت مراجعه به سایت یاسوج ملک به آدرس اینترنتی yasujmelk.com مراجعه کنید.

انتهای پیام/

 

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.