گروه: اخبار استان خبر: 109385 / تاریخ انتشار : 1397/4/31 ساعت : 18:48

محورهای بین شهرستانی به قتلگاه مسافران تبدیل شده است/مسعودی: ترمیم نود درصدی پل های بزرگ بویراحمد صورت پذیرفت

پروژه چهاربانده کردن محور ارتباطی یاسوج-اصفهان که سال‌هاست جان بسیاری از هموطنانمان را می‌گیرد، هنوز صورت نگرفته به طوری که نام قتلگاه برازنده ترین نام برای این محور ارتباطی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جاده‌ «یاسوج-اصفهان» سال‌هاست که جان بسیاری از هموطنانمان را می‌گیرد و پروژه چهاربانده کردن آن هنوز صورت نپذیرفته و نام قتلگاه برازنده تر از این است که به آن جاده بگوییم.

 

محور یاسوج_اصفهان که حدود ۱۰۰ کیلومتر آن در کهگیلویه و بویراحمد واقع شده، هر قسمت آن یادگاری از تصادفی خونین در دل سیاه آسفالت خود دارد .علاوه بر این جاده، محورهای دیگری نیز هستند که جان بسیاری از هموطنان را میگیرند و خانوداه ها و یا طایفه بزرگی را سیاه پوش میکند.

 

کیفیت نامناسب جاده ها، غیراستاندارد بودن خودروها و خطاهای انسانی را در بروز تصادفات رانندگی موثر است و جاده های کشور ایمن نبوده و نیازمند بازسازی هستند، حجم راه های کشور نیز متناسب با تعداد خودروها نیست و باید  نسبت به دو بانده کردن آنها اقدام نمود .

 

علائم ایمنی در تمامی این جاده به اندازه کافی وجود ندارد و ضروری است که تابلوهای رانندگی و همچنین علائم ایمنی در تمامی این محور نیزنصب شود.

در برخی از قسمت های محور یاسوج-اصفهان علائم رانندگی کافی نصب نشده که خطراتی را برای رانندگان و مسافران در این محور به وجود می آورد؛ به صورت جدی نیاز است علائم هشداردهنده و ایمنی در تمامی این مسیر پرتردد نصب شود، البته  خطاهای انسانی مانند سرعت و سبقت غیرمجاز و همچنین خواب آلودگی رانندگان در افزایش سوانح رانندگی بسیار پررنگ است.

 

بهسازی و بازسازی راه های مواصلاتی هر استان نیازمند تامین منابع مالی کلان است. جاده ها و راه های کشور باید به استاندارد جهانی نزدیک شود و این موضوع باید در دستور کار دولت های آتی قرار گیرد.

 

اگر به دنبال توسعه و رشد استان هستیم باید راه ها و جاده های مواصلاتی استان بازسازی و گسترش یابند. چرا که گسترش راه ها و جاده ها فاکتور و مولفه مهم توسعه استان و یک کشور است.

 

در این خصوص مهران مسعودی رئیس اداره راهداری وحمل و نقل شهرستان بویراحمد به صبح زاگرس گفت: که بخشی از محور یاسوج-اصفهان در حوزه اختیارات راهداری است و کارش در رابطه با نگهداری از بستر جاده هاست.

 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر راه و شهرسازی در محور تنگ سریز مشغول فعالیت است و باید جاده را چهارخطه کرده و تحویل راهداری دهد، مشروط بر اینکه هیچ گونه نقطه حادثه خیزی وجود نداشته باشد که هم تابلو نصب شده و هم خط کشی شود یعنی عملا همه این فرآیند که دارای شرایط مطلوب یک بزرگراه را دارا باشد را تحویل میگیرد.

 

مسعودی بیان کرد: در حال حاضر راه و شهرسازی در تنگ سریز مشغول فعالیت هستند و بستر قبلی را نیز راهداری درحال نگهداری از آن است چه بسا در سال گذشته خط کشی و خاکریز مناطق پرتگاهی را ایجاد کرده است، جان پناه پل های بزرگ در کل استان را که آسیب دیده بودند را ترمیم، و نرده پل ها را رنگ آمیزی نموده که در شب، رانندگی را برای رانندگان آسان تر کند.

 

وی در ادامه گفت: در حوزه بویراحمد تمام پل ها را از باب نگهداری با شاخص 100درصد که محاسبه کنیم 90 درصد پل های بزرگ را حتی آب چکان هایی که داشتند بعد از ادغام، بهسازی کرده ایم و تاکنون نیز این اقدامات ادامه دارد.

 

وی در خصوص فعالیت بزرگراه پاتاوه-دهدشت گفت: محور مواصلاتی پاتاوه-دهدشت دارای چهار قطعه 1، 2، 3 و 4 است، در قطعه 3 راه و شهرسازی هم اکنون در حال فعالیت است و قطعه 4 در دست نگهداری راه های کهگیلویه است و این پروژه ها از پروژه های ملی است که مستقیما زیر نظر شرکت ساخت توسعه زیربناها ساخته می شود و راه و شهرسازی در آن دخیل نیست  و شرکت ساخت توسعه زیربناها خودش اعتبارمشخص و مدیریت میکند.

 

مسعودی در رابطه با فعالیت در حوزه راهداری قطعه یک یعنی حد فاصل گندی خوری تا حوزه چناران گفت: نگهداری این قسمت برعهده ما است علی رغم اینکه به صورت کلی تحویل نگرفته ایم  همچنین راه و شهرسازی که تحویل بگیرد مجددا این پروژه را به ما می سپارد، و هنوز راه و شهرسازی تحویل ما نداده است چون آنان از شرکت ساخت و توسعه راه تحویل میگیرد و راه و شهرسازی مجددا تحویل راهسازی میدهد و وظیفه نگهداری آن را ما نیز برعهده میگیریم.

 

وی افزود: چون کار ما نگهداری و بهسازی از جاده ها است بعضا برخی از همکاران را میفرستیم که اگر نقاط حادثه خیزی داشته باشد آنچه که در حد وثق ما است شناسایی، نگهداری و ترمیم میکنیم.

 

این پایگاه خبری موفق به تماس با سید محمد حسین نصیری رئیس اداره ماشین آلات اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد و شنیدن توضیحات وی نشد و هم اکنون آماده شنیدن اظهارت آن مسوول است.

انتهای پیام/

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.