گروه: اخبار استان خبر: 111511 / تاریخ انتشار : 1397/7/17 ساعت : 10:21

حواشی جالب آیین تکریم و معارفه مدیرکل منابع طبیعی استان/با چند عکس سلفی نمی توان منابع طبیعی را حفاظت کرد /رئیس دادگستری جلوی یقه سفیدها را برای تصرف گرفت+تصاویر

بهشتی فرد: رئیس دادگستری با یک تیم جلوی یقه سفیدها برای تصرف ها را گرفت، جاهایی بوده که به دلایل سیاسی برخی افراد قصد داشتند جلوی برخی از پروژه ها را بگیرند، ما باید اشتغال ایجاد کنیم که مردم برای اشتغال سراغ جنگلها و مراتع نروند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس از دقایقی پیش آیین تکریم و معارفه مدیرکل پیشین و جدید منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سالن ترویج جهادکشاورزی در یاسوج آغاز شد.

گفتنی است غلامحسین حکمتیان به عنوان مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد جایگزین عزت الله بهشتی فرد شده است.

مدیرکل جهادکشاورزی استان در این آیین ضمن تبریک روز دامپزشکی و روز روستائیان و عشایر گفت: منابع طبیعی سرمایه های ما هستند که خیلی از این منابع برگشت پذیر نیستند، حفاظت، اصلاح، احیا، توسعه و واگذاری اراضی از وظایف ماست که مهمترین این اهداف، حفاظت است اگر انجام شود پایه و اساس بقیه اهداف خواهد بود.


تاج الدینی با تاکید بر اهمیت حفاظت گفت: مهمترین کار در این خصوص فرهنگ سازی و آموزش و ورود و کمک مردم در عرصه های منابع طبیعی است، خیلی از مردم ما در استان و کشور خیلی از مسائل و مشکلات در خصوص تخریب منابع طبیعی را نمی دانند اما اگر بخش آموزش ما و فنی ما همراه و همگام باشند و آموزش های لازم به مردم داده شود خیلی از مسائل حل می شود،تشکل های مردمی در هر روستا و منطقه می تواند راهگشا باشد.


وی افزود: از اهداف ما و مهمترین بخش در سال های اخیر برای حفاظت از جنگل ها این است که پایش اراضی ملی با شدت و دقت بیشتری انجام شودک که باعث می شود خیلی از تصرف ها، تخریب ها و مشکلاتی که بین مردم و منابع طبیعی است برطرف شود.


مدیرکل جهاد کشاورزی استان ادامه داد: اعتقاد ما رعایت حقوق مردم و حقوق دولت و منابع ملی است که با کمک هم و همدلی این مشکلات برطرف شوند.


وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: تکریم و معارفه ها و گردش مدیریت ها وجود دارد و در آینده نیز وجود خواهد داشت این گردش ها باعث می شود که افرادی که از سطوح پایین تر هستند برنامه های خود را ارائه دهند و اجرا کنند.


تاج الدینی بیان کرد: بهشتی فرد از مدیران دلسوز و پای کار هستند با وجود محرومیت هایی که بود اما اهداف وزارت را به خوبی اجرا کرد خودش در سال جدید به دنبال رفتن از این مسئولیت بود
آقای حکمتیان نیز کارهای خوبی در گذشته انجام داده است که امیدواریم با پشتکار و برنامه ریزی قوی وارد شود و با استفاده از همه توان به هدف نهایی برسیم.

 



در ادامه مدیرکل سابق منابع طبیعی استان تریبون را در دست گرفت و گفت:من یک سرباز هستم و خودم را مدیون نظام می دانم، چیزی که در اختیارم بود و قدرت داشتم به کار بردم
تغییر و تحولات بدیهی است و باید انجام شود و امری عادی است که پذیرفته ام و همه آن را پذیرفته اند، نمی خواهم گزارش کار مقایسه ای بدهم چرا که با این کار زحمات گذشتگان نادیده گرفته می شود.
 

عزت الله بهشتی فرد  بیان کرد: در زمینه جنگلبانی مشارکتی رتبه برتر کشوری هستیم جنگلکاری مشارکتی فعالیت ها را با جامعه محلی با عقد تفاهم نامه انجام دادیم، گیاهان دارویی از بهترین فعالیت های ماست که امسال ۳۶ هزار هکتار کشت شده است، از گیاهان دارویی در هر هکتار بالغ بر ۱۵ میلیون تومان عاید بهره بردار می شود، حفاظت مشارکتی منابع طبیعی متعلق به مردم است ۳۶۰ هزار هکتار با صاحبان عرف عقد تفاهم نامه کردیم که حفاظت قوی دارد.


وی افزود: مشکل ویرانگر آتش سوزی است که ۱۲۰۰ هکتار در سال بود، با آسیب شناسی و نقشه حریق امسال به ۴۰۰ هکتار رسیدیم که نتیجه تلاش، بی خوابی، مصدوم شدن همکاران و ناپدید شدن همکاران به مدت ۴۸ ساعت بوده است.


بهشتی فرد ادامه داد: در جشنواره رجایی در سال ۹۵ رتبه برتر شدیم، تصرف ها موضوعی آزار دهنده بود که گاهی با پول دولت تخریب و تصرف انجام می شد که با همکاری دادگستری جلوی این کار را گرفتیم و جهش خوبی در این راستا انجام شد.


وی گفت: سال ۹۴ که سال شروع ماده ۵۵ بود ۳۲ هزار نهال را جمع آوری کردیم، بالغ بر ۶۰ هزار اصله نهال که در طبیعت بکر کاشته می شد با همکاری دستگاه قضا از تصرف جلوگیری شد، در خصوص تغییر سوخت نیز کارهایی انجام شد، جنگل های ما صرف سوخت می شد، طرح تغییر الگوی سوخت نوشته و اجرا شد و بحرانی ترین حوزه ها سیلاب کلوار، زیلایی، آجم، طسوج و پیچاب بود که بیش از ۶۰ درصد استفاده از درختان به عنوان سوخت کاهش پیدا کرده است.



مدیرکل سابق بیان کرد: نمیتوان با چند عکس سلفی منابع طبیعی را حفاظت کرد باید افراد واقعی را ببینیم، گاهی سایت ها در بزرگ نمایی آتش سوزی ها و تصرف ها قلم نوشتند اگرچه بزرگنمایی شد اما یک مورد جلوگیری از تصرفات به اندازه کل تصرفات در این چهار سال است.


وی ادامه داد: در خصوص آتش سوزی ها جلوگیری از پروژه های غیر اصولی و غیر فنی بود که جزو افتخارات است، تحت تاثیر هیچ جریان و گروهی قرار نگرفتم و چیزی که فنی و اصولی بود اجرا کردم، جاهایی که از ویژه خواری جلوگیری کردیم خیلی بیشتر از سایر موارد بوده است این افتخار من و همکارانم است.



بهشتی فرد گفت: رئیس دادگستری با یک تیم جلوی یقه سفیدها برای تصرف ها را گرفت، جاهایی بوده که به دلایل سیاسی برخی افراد قصد داشتند جلوی برخی از پروژه ها را بگیرند، ما باید اشتغال ایجاد کنیم که مردم برای اشتغال سراغ جنگلها و مراتع نروند.

 

وی افزود: جلوی ویژه خواریها با هر قدرتی را باید گرفت، اگر در به کارگیری نیروهای فله ای اقدامی کردیم آن را در طبل رسوایی قرار دهید در واگذاری ها نیز هیج حقی را ضایع نکردم.

 

در ادامه این جلسه معاون آبخیزداری سازمان جنگل های کشور گفت: شرایط مناسبی که در این استان داشتیم یاسوج را به عنوان پایتخت طبیعت انتخاب کردید و اسم ما منابع طبیعی است در پهنه جهانی تعهداتی داریم که این تعهدات در قالب شرایط بین الملل باید به خوبی انجام شود و در شرایطی به استانداردهای بین المللی دست پیدا کنیم، در اجلاس سالانه مبارزه با بیابان زدایی سه شاخص به عنوان شاخص کشورهای توسعه یافته بیان شده است، میزان نگهداری پوشش گیاهی یک شاخص است اینکه در این زمینه چقدر موفق بودیم در شاخص بین المللی مورد ارزیابی قرار میگیرد.


حیدری ادامه داد: در شرایط حفاظت نقش های ما باید تعریف شود در این شاخص باید تلاش کنیم، علی رغم همه گرفتاری ها امسال یک مدل متفاوت مطرح شد، باید اعتراف کنیم در خیلی از شاخص ها پایین هستیم باید به خودمان بیاییم، وقتی این استان را بررسی می کردیم نشان می دهد اهمیت آنلاین آبخیزداری خیلی بالاتر از سایر استان هاست که باید توسعه پیدا کند.



وی افزود: مطالبه جدی مسولان استان باید این باشد که آب مناسب زاگرس در این نقطه نباید از دست برود در سالجاری اعتبارات استان ارتقا پیدا کرد، انتظار داشتیم عدد استاندارد این استان بیشتر از این مبلغ باشد، ظرفیت استان را در اینکه در عملیات آبخیزداری لازم است بهتر کردیم باید به این استان توجه جدی شود شاخص پوشش گیاهی را حفظ کنیم، با کمک مردم بهتر می توانیم اهداف را دنبال کنیم منابع طبیعی بستر تولید است پایداری تولید را نیز باید دنبال کنیم.



حیدری ادامه داد: در خانواده جهادکشاورزی توجه بیشتری شود در کشور سه اولویت کاری داریم که استان دو اولویت ما را در بر میگیرد، طرح تنفس از کشورهای جنگل در برنامه ششم اجرا شد که حتما باید از مواهب این موضوع استان نیز باید بهره ببرد، امسال نیز در برنامه آبخیزداری ۲۵ هزار هکتار جنگلکاری در کشور تعریف کردیم که این استان نیز بهره خواهد گرفت، عملیات آبخیزداری اولویت دوم ماست که این استان یکی از استان هایی است که سهم نسبی مناسبی در این کار دارد ۱۸ میلیارد تومان استان پول امسال در اختیار دارد، اولویت سوم ما گرد و غبار است و اجرای طرح های بیابان زدایی که استان از این نظر وضعیت خوبی دارد.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.