گروه: اخبار استان خبر: 118212 / تاریخ انتشار : 1398/2/12 ساعت : 14:53
تحلیل ویژه:

گرفتار شدن کهگیلویه و بویراحمدی ها در کلاف سردرگم بروکراسی اداری

بوروکراسی یا مکانیزم اداری،به روند و روال انجام امور در ساز و کار نهادها،ارگان ها و دستگاه های دولتی گفته می شود که غالبا در ایران با صرف انرژی،زمان و هزینه های بسیاری روبرو است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از  چرام،بوروکراسی یا مکانیزم اداری،به روند و روال انجام امور در ساز و کار نهادها،ارگان ها و دستگاه های دولتی گفته می شود که غالبا در ایران با صرف انرژی،زمان و هزینه های بسیاری روبرو است.

 

 

با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی به ادارات و نهادات شهرستان ها و مرکز استان ها مراجعه می کنند،نامه نگاری ها و بروکراسی حاضر در ادارات مانع تسریع در روند کار یا فعالیت مراجعه کنندگان می‌شود.

 

 از طرفی وقتی یک نفر مسافت ۲۰۰ کیلومتری را از یکی از شهرستانها به مرکز استان می پیماید،برای وی سخت است که برای یک امضا به شهرستان برگشته و بار دیگر به مرکز استان رجوع کند.

 

 

کاغذبازی اداری شرط لازم برای اجرای طرح‌های کارآفرینی

نتیجه تصویری برای کاغذ بازی اداری

همچنین شاید حذف کاغذبازی اداری شرط لازم برای اجرای طرح‌های کارآفرینی باشد که بسیاری از افراد کارآفرین به همین دلیل مشقت های اداری مهارت و حرفه خود را دنبال نمی کنند.

 

 

شاید این جمله صحیح نباشد اما تصدی‌گری دولت در امور باعث شده تا به کاغذ بازی های اداری دامن زده شود و مردم در کلاف سر در گم بوروکراسی اداری گرفتار شده و کارها به خوبی و با سرعت پیش نرود.

 

 

بطور یقین فلسفه و ماهیت تشکیل ادارات،سازمان ها،ارگان ها،نهادها و دوایر دولتی انجام امور اداری به نحوی مطلوب،دقیق و کارآمد است تا در نهایت پیشبرد  وانجام امور در عرصه های گوناگون به بهترین نحو ممکن،توام با دقت،سرعت و حداقل ضریب خطا،عملیاتی شود.

 

 

اگر چه فرآیند دریافت،ثبت و ابلاغ در ادارات همواره از ضروریاتی است که هر بخش و اداره ای با تکیه بر آن می تواند مدیریتی دقیق تر و اصولی تر را اعمال کند،اما باید در کنار چنین امری،به نرمش و انعطاف اداری نیز توجه بیشتری مبذول شود تا در سایه آن موارد غیر ضروری از لایه های پیچیده اداری زدوده شود،و از سوی دیگر   تفویض اختیارات نیز اصل حائز اهمیت دیگری است که بخش اعظمی از نامه نگاری ها و کاغذ بازی های اداری به یُمن آن رفع شدنی خواهد بود.

 

 

*چه باید کرد؟
نتیجه تصویری برای چه باید کرد؟
کشورهای توسعه یافته راهکارهای بسیاری را برای رفع چنین پیچیدگی ها و کاغذ بازی هایی مد نظر قرار داده اند که یکی از اصلی ترین آنها معطوف به دولت الکترونیک می شود.
 
 
دولت الکترونیکی نه تنها در حل و فصل پیچیدگی ها و مسائل بوروکراسی اداری موثر است،بلکه در جمع آوری اطلاعات و به روز نگه داشتن آن نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 
 
 
 
بخش خصوصی،راهکاری در تسریع روند کار مراجعین
نتیجه تصویری برای بخش خصوصی
از طرفی دیگر میتوان گفت یکی از مهمترین راهکاری که می توان برای نظم بخشیدن و سرعت در کارهای اداری کشور ارائه کرد این است که دولت باید امور را هر چه سریعتر به بخش خصوصی واقعی واگذار کند تا از بوروکراسی های اداری نیز کاسته شود.

 

 

وقتی که امور مردم به خودشان واگذار شود، به طور قطع فعالیت های اداری نیز روند مناسبی گرفته و سریعتر پیش می رود که این موضوع در توسعه اقتصادی کشور نیز نقش بسزایی ایفا می کند.

 

 

در پایان می‌طلبد مسئولان با همکاری با ارباب رجوع و همچنین طی دستوری به پرسنل هر اداره، این تشریفات و روند نامه نگاری های اداری را آسان‌تر کرده تا مراجعین متحمل هزینه های سنگین و گزاف و همچنین خستگی های روحی و جسمی نشوند.

 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.