گروه: اخبار استان خبر: 118637 / تاریخ انتشار : 1398/2/23 ساعت : 09:33
سوداگران در کمین طبیعت؛

سایه انقراض بر سر درختان بلوط شلالدون باشت+تصاویر

در شرایط فعلی این جنگل ها به وسیله عوامل مختلفی نظیر قطع به منظور زغال گیری در سطح محدود، حمله آفات، تغییر کاربری، و خشکیدگی و سرخشکیدگی را در خود دارد، در معرض تخریب و آسیب جدی و انقراض هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویرخبر؛ حیات امروز بشر بستگی زیادی به جنگل ها دارد، این منابع خدادای ریه های زمین محسوب شده که ادامه نسل بشر و سایر موجودات زنده به آن وابسته است، در اهمیت جنگل می توان گفت اگر میزان تولید اکسیژن این منابع طبیعی نباشد، دیر یا زود نسل موجودات زنده  بر روی کره خاکی نابود خواهد شد.

 

 

در همین ارتباط باید اشاره کرد جنگل ها در مناطق مختلف دنیا گسترش یافته است، که مساحت  کل جنگل های جهان حدود 4 میلیارد هکتار بوده،و بر اساس مساحت به کیلومتر مربع کشور روسیه با مساحت 8 میلیون و 85 هزار و 986 کیلومتر مربع بیشترین مقدار جنگل و کشور سان مارینو با مساحت 1کیلومتر مربع کمترین مقدار جنگل را دارد، در بین این کشور ها مساحت جنگل های ایران 110هزار و 750 کیلومتر مربع که 6/8 درصد از مساحت کل جنگل های دنیا را دربر می گیرد.

در ایران جنگل های هیرکانی و جنگل های زاگرس بیشترین درصد از  نوع جنگل ها را به خود اختصاص داده است، در جنگل های زاگرس گونه غالب در آن مناطق بلوط و با نام علمی Quercus شناخته می شود.

 

 

جنگل های بلوط زاگرس از شمال غربی ایران در استان  آذربایجان غربی آغاز و سپس در  غرب کشور از استان‌های کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان ادامه پیدا کرده و نهایتا در جنوب غرب ایران استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس را دربرمی گیرد.

 

کهگیلویه و بویراحمد  20 درصد از جنگل های زاگرس در بین استان های زاگرس نشین با مساحت 873 هزار و 600 هکتار را به خود اختصاص داده است و گونه غالب جنگل ها در کهگیلویه و بویراحمد بلوط ایرانی با نام علمی Quercus brantii نامگذاری شده است.

 

 

امروزه عوامل زیادی سبب تخریب جنگل های کهگیلویه و بویراحمد شده است، که از جمله آنها می توان به آتش سوزی، قطع درخت به منظور زغال گیری، استفاده سنتی از چوب آنها برای وسایل گرم کننده نظیر بخاری، آبگرمکن و در مناطق روستایی دورافتاده، تبدیل مناطق جنگلی به مناطق کشاورزی، هجوم آفات، خشکیدگی و سرخشکیدگی در اثر خشکسالی و آفات را می توان نام برد.

 

در همین راستا یکی از مناطق بکر گردشگری که بخش  مهمی از جنگل های بلوط را در خود دارد شلالدون  در هفت کیلومتری شهر باشت و مسیر ارتباطی جاده گچساران به شیراز نام دارد.

 

در شرایط فعلی این جنگل ها به وسیله عوامل مختلفی نظیر قطع به منظور زغال گیری در سطح محدود، حمله آفات، تغییر کاربری،  و خشکیدگی و سرخشکیدگی را در خود دارد، در معرض تخریب و آسیب جدی و انقراض هستند.

 

راهکارها   برای حفاظت از جنگل های این مناطق متعدد است اما به طور خلاصه می توان قرق کردن مناطق با ریسک آسیب پذیری بالا و قرار دادن جنگلبان، مبازه با آفات از طریق قطع درختان آلوده، اتخاذ جریمه ها برای تغییر کاربری ها و افزایش بارش ها برای کنترل خشکیدگی را نام برد.

 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.