گروه: اخبار استان خبر: 134946 / تاریخ انتشار : 1398/5/17 ساعت : 13:59

رئیس‌کل دادگستری استان تهران: مقامات متخلف استان را رها نخواهم کرد

رئیس‌کل جدید دادگستری استان تهران با بیان "فکر می‌کنم اینکه دوستان و همکاران من دنبال تدریس و تحصیل هم هستند در حالی که شعبه‌شان موجودی بالا دارد، اشکال دارد"، گفت: مقامات متخلف استان را رها نخواهم کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس :محمدجواد حشمتی، رئیس جدید دادگستری استان تهران بعد از ظهر امروز در جلسه معارفه خود با اشاره به اینکه کار در تهران با وجود مشکلات و پرونده‌های مطول و پرحاشیه مشکل است، اظهار کرد: امام راحل(ره) فرمودند مردم ولی‌نعمتند و من معتقدم ما باید خود را با نظر مردم، نگاه و اخم آنها تنظیم کنیم.

وی رعایت نظم و انضباط در امور را از مجموعه تحت امر خود درخواست کرد و با اشاره به اینکه بیان امیرالمومنین که فرمود شما را به تقوا و نظم وصیت می‌کنم بر سر در سازمان ملل هم نوشته شده است، افزود: افزایش ورود پرونده فقط و فقط با نظم حل خواهد شد؛ شهید بهشتی دو، سه ماه قبل از شهادتشان در دادگستری استان فارس تاکید کرد که مردم نمی‌توانند تحمل کنند که پرونده‌شان 6 ماه معطل بماند و من با یک ماده واحده دادگستری را منحل می‌کنم.

حشمتی تصریح کرد: قضیه اطاله دادرسی باید به سامان برسد و آقایان اسماعیلی و محسنی اژه‌ای هم این قول را داده‌اند که ما بتوانیم از ظرفیت‌ها، بیشترین بهره را ببریم؛ بخشی از کار با ماست و بخشی هم نیازمند امکانات، بودجه و ملزمات است؛ قوه قضائیه هیچ شأنی جز قضا و قضاوت ندارد و شاکله آن هم بر قاضی است و بقیه پشتیبان او  هستند.

رئیس جدید دادگستری کل استان تهران  با انتقاد از اینکه پرونده‌ای از دادسرا به دادگاه برود و مورد توجه و تعقیب قرار نگیرد، تأکید کرد: فاصله دادگاه و دادسرا را باید برداشت؛ خیلی از فاصله‌ها را می‌شود با همدلی کم کرد و پرونده‌های مهم را که نیاز به کارشناسی دارد، نباید رها کرد.

وی همچنین در رابطه با رعایت اصول دادرسی با اشاره به ماده 3 قانون آئین دادرسی کیفری و حق‌ و تکلیف‌هایی که در این ماده معین شده است، افزود: این قانون بر اصل بی‌طرفی، سرعت و استقلال قاضی تاکید کرده است.

حشمتی با اشاره به اینکه تحقیقات پرونده تعطیل‌بردار نیست، تصریح کرد: تا وقتی که پرونده روی میز من قاضی است، نمی‌توان تحقیقات را تعطیل کرد مواردی داشتیم که یک ماه تا 50 روز طرف را فرستادند بازداشتگاه و همکار قضایی ما اصلاً به او سر نزده و پرونده را بررسی نکرده است؛ اینطور نمی‌شود مردم و رئیس قوه توقع دارند وقتی ابلاغ قضایی می‌گیرم، دندم نرم و باید مسئولیت بپذیرم و کار را انجام دهم.

وی با اشاره به اینکه اتلاف وقت در وضعیت کنونی حرام است، افزود: فکر می‌کنم اینکه دوستان و همکاران من دنبال تدریس و تحصیل هم هستند در حالی که شعبه‌شان موجودی بالا دارد، اشکال دارد.

رئیس جدید دادگستری کل استان تهران با تاکید بر لزوم مقیم بودن روسای بخش‌ها و دادستانها در شهرستانهای محل مأموریت‌شان متذکر شد: وظیفه دارم مسکن‌شان را تامین کنم و آنها حتما باید در بخش‌های قضایی خودشان مقیم باشند.

وی با اشاره به اینکه امروز قضات شجاع نیاز به حمایت دارند، تصریح کرد: بنده مانند کوه پشت آنها می‌ایستم؛ ما الان با مفاسد مختلفی مثل زمین‌خواری، تضییع بیت‌المال و حقوق عامه مواجهیم خیلی از این اتفاقات در مرآء و منظر است اما می‌ایستند تا برج بالا بیاید و بعد آن را تخریب کنند!

حشتمی با اشاره به هزینه‌های هنگفت تخریب گفت: کسی که ساختمان را بنا کرده، هزینه کرده، همین که سنگ بنا گذاشته شد باید جلویش گرفته شود تا خسارت کمتر باشد؛ برای چه باید مردم میلیاردها هزینه کنند و ما تخریب کنیم، این سهل‌انگاری دستگاه‌هاست که هزینه‌اش را ما می‌دهیم چرا که به راحتی تغییر کاربری را صادر می‌کنند در حالیکه قانون مگر به ضرورت، آن را ممنوع کرده است آیا ساختن باغ‌ویلا ضروری است؟

وی گفت: من در استان تهران مقامات متخلف را رها نمی‌کنم؛ تخریب منابع ملی ممنوع است؛ ما مخالف توسعه نیستیم اما توسعه باید متناسب و متوازن باشد نه اینکه موجب تخریب منابع ملی شود؛ وظیفه قطعی ما حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری است و واحد تولیدی به هیچ وجه نباید چرخش بایستد؛ ما تمام قد از تولید صحیح و سالم حمایت می‌کنیم و هر کس هم با تولید مشکل دارد از راه قانونی حل کند و همکاران ما نباید دستور توقف واحد تولیدی را صادر کنند.

رئیس جدید دادگستری کل استان تهران سپس خطاب به استاندار تهران گفت: آقای محسنی بندپی شفافیت وجود ندارد، قانون شفافیت و قانون ارتقای نظام اداری و مقابله با فساد داریم اما به آن عمل نمی‌شود در حالیکه اجرای آن در دست دستگاه‌ها و متولیان امر است.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.