گروه: اخبار استان خبر: 135838 / تاریخ انتشار : 1398/5/30 ساعت : 12:12
امام جمعه موقت یاسوج مطرح کرد

توجه خاص به ایتام و نیازمندان در سیره ائمه اطهار/انفاق حضرت علی(ع)سبب نامگذاری او به "ابوالایتام" شد

موسوی اعظم گفت: از همان ابتدای انقلاب امام به فکر فقرا و مستمندان بود، نمونه آن تشکیل کمیته امام خمینی (ره) بوده، که در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اشتغال خدمات فراوانی را به مردم به صورت آبرومندانه ارائه داده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویرخبر؛ امام جمعه موقت شهر یاسوج ضمن بیان اهمیت بالای کمک به نیازمندان و رفع گرفتاری آنها، گفت: خداوند متعال در آیات قران خطاب به مومنان بعد از کمک به اقوام و بستگان جهت رفع نیاز آنها، کمک به ایتام را اشاره کرده است، که در این خصوص خداوند متعال در سوره نور و در آیه 8 این سوره به پیامبر مکرم اسلام فرموده است: فَأَمَّا الْیَتِیمَ فَلا تَقْهَرْ  "پس بر یتیم قهر و تندى مکن" و این آیه نشان دهند اهمیت و توجه به ایتام است.

 

حجت الاسلام موسوی اعظم بیان کرد: در احادیث و روایات زیادی نمونه کمک به ایتام وجود دارد، در آیاتی دیگر اشاره شده است که به اموال ایتام نزدیک نشوید زیرا ممکن است سرپرست خانواده ای فوت کرده باشد و باید اموال او به فرزندان ارث برسد، اما چون ورثه نسبت به این موضوع ناآگاه هستند، دیگران باید به اموال و دارایی های نزدیک نشوند.

 

وی افزود: افرادی که در رفع نیازمندی های دیگران تلاش می کنند، در پیشگاه خداوند متعال بهترین افراد بوده و پاداش احسان به دیگران نزد خدا خیر،برکت و ثواب دنیوی و آخروی را در پی خواهد داشت.

 

امام جمعه موقت شهر یاسوج گفت: حضرت علی(ع) اولین امامی بود که او را ابوالایتام نام گذاری کردند، زیرا آن امام پیوسته به خانه هایی که سرپرست خود را از دست داده بودند، سرکشی کرده و در رفع نیاز آنها کوشش و تلاش می کرد، از طرفی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و امام صادق (ع) در زمینه اکرام و ایتام برنامه داشته و نیازهای و گرفتاری های آنها را برطرف می کردند.

 

موسوی اعظم افزود: امام رضا (ع) به امام جواد (ع) فرزند خود نامه می نوشت، از دارایی هایی خود مقداری از آنها را  با خود حمل کن تا بتوانی نیازهای فقرا و مستمندان را برطرف کنی و در این زمینه اقوام و بستگان نیازمند خود را بر دیگران مقدم بدار و کسانی که در اطراف تو هستند و تمایل ندارند تو در راه خدا انفاق کنی از آنها برحذر باش و تحت تاثیر آنها قرار نگیر، این موضوعات بخش کوچکی از سیره امامان معصوم (ع) است.

 

موسوی اعظم گفت: از همان ابتدای انقلاب و تشکیل دولت کریمه نظام مقدس جمهوری اسلامی امام(ره) به فکر فقرا و مستمندان بود، نمونه آن تشکیل کمیته امام خمینی (ره) است، که در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اشتغال خدمات فراوانی را به مردم به صورت آبرومندانه ارائه داده است و این اولین سیره عملی امام راحل (ره) بوده است. و برنامه های فراوان و خوب دیگری وجود دارد که انتظار می رود بیشتر توسط مسوولان تقویت شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.