گروه: اخبار استان خبر: 138032 / تاریخ انتشار : 1398/7/11 ساعت : 08:56

بازدارندگی همه‌جانبه محور مقاومت بر مبنای راهبرد مقاومت فعال/بن بست نظام سلطه در مواجهه با جبهه مقاومت

انصارالله توانسته با این پیروزی‌ها تغییر عمده‌ای در معادلات راهبردی منطقه ایجاد کند اما تأکید انصارالله بر تداوم جنگ نیست، بلکه بر گفت‌وگو، صلح، آتش‌بس همه‌جانبه و تأمین امنیت و رفع محاصره برای ملت یمن اصرار دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس درباره تغییر معادله و موازنه قدرت در منطقه و صحنه بین‌الملل با طرح «ابتکار صلح هرمز» از سوی جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی و پیروزی‌های چشمگیر انصارالله یمن در عرصه میدانی و نظامی می توان گفت با بررسی روند تحولات منطقه در ماه‌ها و هفته‌های اخیر دو موضوع بسیار مهم را می‌توان مشاهده کرد؛ صلح‌طلبی جبهه مقاومت به رهبری ایران و موفقیت‌ها و پیشرفت‌های محور مقاومت از جمله در جنگ یمن.

 

در جنگ یمن انصارالله در عرض کمتر از یکی ماه دو عملیات شگفت‌آفرین در حوزه اقتصادی و نظامی انجام داد، در حوزه اقتصادی انصارالله با حمله پهپادی به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان نشان داد که با اتکا به توانمندی‌های بومی و ارزان‌قیمت می‌تواند از سد دفاعی همه پدافندهای گران‌قیمت دنیا عبور کند و به اهداف خود برسد. در حوزه جنگ زمینی نیز جنبش مقاومت یمن توانست با یک عملیات شناسایی دقیق و طراحی بسیار سطح بالا عملیات بسیار حرفه‌ای را انجام دهد و تعداد زیادی از مزدوران عربستان را اسیر کند.

 

 در واقع امروز جبهه مقاومت براساس راهبرد مقاومت فعال به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته و به قدرت بازدارندگی همه‌جانبه نزدیک شده است.

 

 در حوزه صلح‌طلبی مسئله این است که همه عناصر مؤثر در جبهه مقاومت بلافاصله پس از پیروزی‌های به دست آمده انصارالله یمن، گفت‌وگو و صلح همه‌جانبه را در دستور کار قرار دادند و حتی انصارالله نیز چنین اقدامی کرد و همه اهداف عملیاتی خود را تأمین صلح و ثبات برای مردم یمن و ایجاد تحول اساسی در راهبردهای موجود منطقه اعلام می‌کند.

 

 به عبارتی انصارالله توانسته با این پیروزی‌ها تغییر عمده‌ای در معادلات راهبردی منطقه ایجاد کند اما تأکید انصارالله بر تداوم جنگ نیست، بلکه بر گفت‌وگو، صلح، آتش‌بس همه‌جانبه و تأمین امنیت و رفع محاصره برای ملت یمن اصرار دارد.

 

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران به منزله محور اصلی جبهه مقاومت از سوی نماینده ارشد خود یعنی رئیس‌جمهور موضوع طرح همه‌جانبه صلح هرمز را در منطقه اعلام و در بالاترین سطح جهانی از این طرح دفاع می‌کند. این بدان مفهوم است که جمهوری اسلامی ایران به عوان مرکز محور مقاومت و جریان‌ها و جنبش‌های پیرامون آن به هیچ وجه جنگ‌طلب نبوده و مسیر بازدارندگی و جنگ برای صلح را انتخاب کرده است.

 

 امروز با در پیش گرفتن چنین رویکردی از سوی جبهه مقاومت، نظام سلطه با بن‌بست راهبردی روبرو شده و نمی‌داند که در عرصه دفاعی ـ امنیتی و سیاسی ـ دیپلماتیک با این جبهه مقاوم فعال چگونه برخورد کند؛ از یک سو منتظر است که تهدیداتش معتبر شناخته شود و از سوی دیگر فشارهای اقتصادی را دنبال می‌کند و در عین حال مسئله مذاکره با مرکز و پیرامون محور مقاومت را پیگیری می‌کند.

 

به عبارتی آمریکا به منزله رأس نظام سلطه هم علاقه‌مند و نیازمند مذاکره با مرکز این محور، ایران، است و هم تلاش می‌کند که در قالب عملیات روانی ادعا کند با انصارالله وارد مذاکره شده که دروغ کاملاً واضح و روشنی است.

 

بنابراین اقدامات جبهه مشترک مقاومت امروز برای نظام سلطه یک توقف و سکون راهبردی ایجاد کرده که برای برون‌رفت از این وضعیت هیچ راهی به جز مصالحه با مقاومت و مذاکره با جریان‌های فعال این جبهه، از مرکز تا پیرامون آن، ندارند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.