گروه: اخبار استان خبر: 138508 / تاریخ انتشار : 1398/7/22 ساعت : 17:20
مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد در برنامه اتاق مدیران صبح زاگرس(بخش اول):

مدیر پروازی نیستم/هیچ گاه در این استان احساس غربت نکردم/قبل از برخورد چکشی اهل تعامل هستم/تنها کم لطفی به اداره کل استاندارد در زیر ساخت ها و امکانات است

اتاق مدیران صبح زاگرس به مناسب هفته استاندرد، میزبان مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد بود که در زمینه زندگی شخصی و حضور در کهگیلویه و بویراحمد، وظایف و رسالت های این سازمان و موانع و مشکلات پیش روی اداره کل استاندارد در استان گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛به مناسبت هفته استاندارد بهمن رحمتی،مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد میهمان برنامه اتاق مدیران صبح زاگرس بود که در زمینه زندگی شخصی و حضور در کهگیلویه و بویراحمد، وظایف و رسالت های این سازمان و موانع و مشکلات پیش روی این سازمان در استان توضیح داد.

 

صبح زاگرس:ابتدا یک بیوگرافی از خودتان برای مخاطبین بیان کنید:

رحمتی: با تسلیت ایام ماه صفر و اربعین حسینی،هفته استاندارد که هر ساله شانزدهم تا بیست و دوم مهرماه است و روز جهانی استاندارد که 14 اکتبر میلادی است  را به همه مردم تبریک عرض می کنم.

 

رحمتی هستم، مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد متولد سال 1355 در شهر صالح آباد از توابع شهرستان مهران استان ایلام، بنده تا دیپلم در صالح آباد بودم و دانشگاه در دانشگاه ملی ایلام در رشته مهندسی تولیدات گیاهی فارغ التحصیل شدم و بعد از آن در سازمان ملی استاندارد، اداره کل استاندارد استان ایلام در سال 79 استخدام شدم، حین کار هم کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت از دانشگاه آزاد ایلام در سال 86 فارغ التحصیل شدم، از ابتدای شروع بکار در اداره کل استاندارد ایلام شاید بتوان گفت تمامی فعالیت های این اداره کل را به نوعی در این دو دهه انجام دادم.

 

از اول هر چند به عنوان نیروی فنی استخدام شده بودم اما بدلیل کمبود حسابدار سالهای اول را بعنوان حسابدار کار کردم که خوشبختانه در این زمینه توانستم تسلط کامل بر موضوع بحث حسابداری،بودجه و امور پیدا کنم طوری که معاونت اداری مالی را برای بنده صادر کردند و همزمان از سال 81 بعنوان مسئول حراست، کار گزینش، از روابط عمومی،پایگاه بسیج، امربه معروف، کارشناس فنی، بازرس نمونه بردار کار کردم.

 

از سال 90 تا 95معاون اداری مالی بودم اما بعد از آن چون قسمت مالی سامان یافته بود بعنوان معاونت ارزیابی و انطباق اداره کل بعنوان معاونت فنی این اداره کل مشغول بکار شدم و سال 97 هم بعنوان مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد و خدمتگزار مردم این استان انتخاب شدم.

صبح زاگرس: از دسته مدیران پروازی هستید؟

رحمتی: مهرماه سال 97 وارد یاسوج شدم دو ماه دنبال خانه بودم و بعد از اینکه انتقالی اعضای خانواده از ایلام به یاسوج درست شد، از اول آذر سال 97 تاکنون با افتخار ساکن یاسوج هستم.

 

صبح زاگرس:زندگی در یاسوج را چگونه ارزیابی می کنید؟

رحمتی:وقتی قصد ورود به این استان را داشتم، معاون استاندار به بنده گفت چرخی در شهر یاسوج بزن  و وقتی با خانواده گشت و گذاری داشتیم مشترکات فرهنگی زیادی این استان با استان های لرستان، کرمانشاه و ایلام دیدم به خصوص نسبت به استان ایلام که بافت قبیله ای دارد و به همین دلیل احساس غربت نکردم چون می دانستم به مردمی که از جنس و فرهنگ خودم هستند، خدمت می کنم.

 

صبح زاگرس:ابتدا شرح وظایفی از اداره کل استاندارد برای کسانی که اطلاع خاصی از فعالیت های این سازمان دارند، برای مخاطبین توضیح دهید؟

رحمتی: فرهنگ و ترویج فرهنگ استاندارد نسبت به قدمت آن که سال 75 در کهگلویه و بویراحمد راه اندازی شد و قبل از آن زیر نظر استان فارس بود،همین موضوع باعث شد در این مدت 20 و اندی سال نسبت به بقیه دستگاه های اجرایی مردم شناخت کافی نسبت به این سازمان ندارند اما با توجه به سیاست های جدید سازمان ملی استاندارد که در خصوص ترویج فرهنگ استاندارد در جامعه داشت، موفقیت هایی هم بدست آمد.

در حال حاضر فعالیت های سازمان ملی استاندارد در مقاطع مختلف را برای مردم تبیین می کنیم، از مهد کودک ها گرفته تا دانش آموزان و در سطح دانشگاه ها و آحاد مردم در سطح محیط های شهری و خارج از شهر تبلیغات داریم تا مردم بیشتر با این سازمان و فعالیت های آن آشنا شوند.

 

شاید بتوان گفت در سالهای اخیر خود سازمان ملی استاندارد هم این آسیب شناسی را داشتند که تا مردم ابتدا این سازمان را به درستی نشناسند و از حقوق شهروندی خود آگاه نباشند، نمی توانند آن را مطالبه کنند همین موضوع باعث شد در سالهای اخیر کارهای فرهنگی خوبی در خصوص ترویج فرهنگ استاندارد انجام دهیم.

 

طبق قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد که سال 96 ابلاغ شد برای سازمان ملی استاندارد 4وظیفه اصلی تعریف شد؛اولین وظیفه استاندارد سازی است که در سازمان معاونتی به نام تدوین و ترویج استاندارد این کار را انجام می دهد و این معاونت وظیفه استانداردسازی سازمان را انجام می دهد .

 

وظیفه دیگر ارزیابی و انطباق است که معاونت نظارت بر اجرای استاندارد این کار را انجام می دهد آنجا همین موضوعات و بازرسی ها از واحد های تولیدی و خدماتی مشغول مقررات استاندارد اجباری دارد، انجام می دهد.

 

معاونت دیگر در سازمان به اسم اندازه شناسی و اوزان مقایس ها فعالیت می کند و قسمتی دیگر به نام مرکز ملی تایید صلاحیت ایران که چهارمین وظیفه این سازمان را انجام می دهد نهادهایی مثل آزمایشگاه های همکار، شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده و کارشناسان استاندارد و سایر کسانی که با سازمان ملی استاندارد بعنوان همکار کار می کنند گواهی های خود را از این مرکز می گیرند.

صبح زاگرس:مراحل مختلف دریافت یک نشان استاندارد را توضیح دهید؟

رحمتی:چیزی که از قبل در بحث استاندارد مغفول مانده بود، همین تعامل بین سازمان ملی استاندارد و بقیه دستگاه های اجرایی صادرکننده مجوز تولید بود که این موضوع حل شده است.الان در استان کهگیلویه و بویراحمد سازمان های متولی صدور مجوزهای تولید مانند صنعت،معدن و تجارت،جهاد کشاورزی، اصناف و بقیه مراجع صدور مجوز تولید قبل از هر کاری از ما استعلام می گیرند که آیا تولید این متقاضی مشمول استاندارد اجباری هست یا نه؟اگر مشمول مقررات استاندارد اجباری بود، حتما باید مراحل صدور پروانه استاندارد را طی کند.

ابتدا مراجع جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری صادر و برای اداره کل استاندارد ارسال می کنند یعنی برای شروع اعطای نشان باید تولید کننده مجوزی از یک سازمان داشته باشد ما به آن واحد تولیدی ابتدا در حجم و اندازه بسیار کم برای انجام آزمون استاندارد، به شرط عدم عرضه این محصول تولیدی آزمایشی به بازار فروش، اجازه تولید آزمایشی می دهیم .

 

در مرحله بعد ما از تولیدات آزمایشی نمونه برداری می کنیم و به آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد ارسال و بررسی می کنیم، اگر نمونه ها مطابق با استاندارهای ملی تعیین شده بود،یکی از مراحل پروانه استاندارد طی می شود اما اگر نمونه ها انطباق نداشت، راهنمایی وراهکار های لازم توسط همکاران ما به تولید کننده داده می شود تا بتواند اصلاح فرآیند تولید کند تا از مرحله نمونه برداری عبور کند.

 

مرحله بعد از انطباق نمونه که ما از تولید کننده می خواهیم، انتخاب مدیر کنترل کیفیت است که باید تولید کننده به ما معرفی کند، این شخص در اصل نماینده سازمان ملی استاندارد در خط تولید فرآورده است که در صورت داشتن شرایط کافی توسط همکاران ما آموزش می بیند.

 

مسئول کنترل کیفیت حداقل باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با آن کار تولیدی باشد با توجه به اینکه در استان محرومی مثل کهگیلویه و بویراحمد که تولید کننده ممکن است توان پرداخت حقوق یک نفر با مدرک کارشناسی و بالاتر نداشته باشد و در راستای تحقق رونق تولید بعنوان شعار سال تبصره هایی در نظر گرفتیم بعنوان نمونه اگر فردی دارای مدرک تحصیلی دیپلم با حداقل 5 سال سابقه کار مفید یا کاردانی با 3 سال سابقه کار مفید باشد، باز هم بعنوان مسئول کنترل کیفیت می پذیریم.

 

یکسری مستندات دیگر هم همکاران ما در بازرسی از خط تولید جمع آوری و بازرسی می کنند که بعد از مهیا شدن همه این شرایط، پرونده به کمیته علائم ارجاع می شود که در این کمیته بعد از بررسی یک علامت استاندارد با اعتبار 3 ساله صادر می شود و اینطور هم نیست که در مدت داشتن پروانه، کاری با این واحد تولیدی نداریم.

 

با صدور پروانه استاندارد بازرسی های استاندارد به صورت سرزده انجام می شود، نمونه گیری های موردی که ممکن است از خط تولید یا محصول نهایی باشد آزمایش می شود حتی ما به این هم بسنده نمی کنیم ممکن است از ما در بازار از محصولات تولید کننده در سطح بازار نمونه برداری کنیم.

صبح زاگرس:نامگذاری روز و هفته استاندارد به چه میزان توانسته است در ترویج فرهنگ استاندارد و استاندارد سازی موثر باشد و اداره کل استاندارد چقدر توانست تلاش کند که محصولات یک تولید کننده کمترین مشکلات را در حوزه استاندارد داشته باشند؟

رحمتی: برای هر کالا و خدمتی یک استاندارد ملی تعیین شده است، ویژگی های هر محصول تولیدی باید با این استانداردها سنجیده شود در صورت انطباق داشتن، پروانه می گیرد ؛شرایط استاندارد برای اینکار، داشتن کیفیت مطلوب یک فرآورده است هیچ وقت سخت گیرانه نیست و کیفیتی است که با مصرف محصول به مصرف کننده زیان نرساند اگر خدای ناخواسته اگر تولید کننده یا ارائه دهنده خدمت مشمول مقررات اجباری استاندارد بخواهد محصولی پایین تر از این کیفیت ارائه دهد که ادارات کل استان ها و سازمان فرهنگ سازی لازم را در این موضوع انجام می دهد.

 

قبلا تنها یک روز بعنوان روز جهانی استاندارد داشتیم اما در سالهای اخیر هفته ملی استاندارد باب شد که از 16تا 22 مهرماه هر سال است، در این هفته همکاران ما برای بحث ترویج فرهنگ استاندارد بسیج می کنیم که امسال کارهای فرهنگی خوبی صورت گرفت ما همکاران خود را با مجوزهایی که از قبل گرفتیم، برای ترویج و آموزش مباحث استاندارد، اعزام می کنیم.

 

مهدکودک ها را به خصوص به محیط اداره استاندارد می آوریم و از نزدیک آنها را با فعالیت های استاندارد آشنا می کنیم یکسری انیمیشن از طرف سازمان و ادارات کل تهیه شد که برای کودکان پخش می کنیم و سعی می کنیم فرهنگ استاندارد را از کودکی وارد زندگی خانواده و جامعه کنیم.

 

از دانشگاه ها و دانش آموزان دعوت می کنیم که از آزمایشگاه های ما بازدید کنند، ما از نظر فنی امکانات و توان فنی بالایی در زمینه سنجش استاندارد در ادارت کل استان ها بعنوان آزمایشگاه های مرجع سازمان ملی استاندارد محسوب می شوند، داریم.

 

تبلیغات محیطی در سطح شهر داریم که با شعارها و مضامین ترویج استاندارد پخش می شود. به لطف اهالی رسانه در رسانه ها، مطبوعات و صدا و سیمای مرکز استان هم به ترویج فرهنگ استاندارد می پردازیم. کار خوبی که امسال در حوزه کودک داشتیم با همکاری سیمای مرکز استان برنامه ای با عنوان کودک و استاندارد را آماده کردیم که در هفته و روز استاندارد پخش می شود.همایش روز جهانی استاندارد را در مرکز استان داریم و همچنین دعوت از مسئولان سازمان ملی استاندارد به صورت سالانه که امسال از دکتر انصاری سرپرست پژوهشگاه استاندارد سازمان است بعنوان مهمان و سخنران برنامه امسال که 24 مهرماه برگزار می شود، دعوت کردیم.

کاری که امسال در این همایش قصد داریم انجام دهیم انعقاد یک تفاهم نامه با دانشگاه آزاد یاسوج برای ترویج فرهنگ استاندارد بین اساتید دانشگاه و دانشجویان و راه اندازی دفتر استاندارد سازی بعنوان پل ارتباطی دانشگاه و سازمان در دانشگاه آزاد یاسوج تاسیس کنیم.

 

صبح زاگرس:اداره کل استاندارد بیشترین ارتباطات و چالشها را با چه دستگاه هایی دارد؟

رحمتی:در حوزه های مختلف دستگاه هایی زیادی با ما تعامل دارند، در بحث صدور مجوزهای استاندارد واحد های تولیدی و صنعتی بیشترین تعامل را سازمان جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت با ما دارند.

 

در موضوع نازل های سوخت مایع و جایگاه های CNG، شرکت پخش فرآورده های نفتی و شرکت گاز، آسانسور و تجهیزات شهربازی ها؛ شهرداری ها و در خصوص مهدکودک ها، بهزیستی تدوین و تجدید نظر استانداردهای ملی و بین الملی دانشگاه ها و اساتید با ما بیشترین ارتباط را دارند ضمن این که با تعزیرات حکومتی و دستگاه های نظارتی مانند دادستانی، استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در ارتباط هستیم.

 

 در مدتی که در خدمت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد هستم سیستم کاری بنده اینگونه است که خیلی با واحد های تولیدی و دستگاه های اجرایی تعامل و ارتباط خوبی برقرار  می کنم سعی می کنم قبل از اینکه قصد برخورد چکشی با کسی داشته باشیم ابتدا راهنمایی ها و تعاملات لازم را انجام دهیم و نهایت همکاری را با عزیزان داریم تا اینکه بتوانیم فرهنگ استاندارد سازی را در استان راه بیندازیم و طوری باشد که مردم به حق خود برسند.

 

مردم برای هر کالا و خدمتی که دریافت می کنند قیمت تمام شده پرداخت می کنند کالا باید طوری تولید شود که مصرف کننده با داشتن کیفیت مطلوب از آن راضی باشد و لازم نباشد برای یک محصول چند بار هزینه کند.

 

خوشبختانه تاکنون اصطکاکی با کسی نداشتیم، همه کارها بر پایه تعامل پیش رفت تنها کم لطفی که در سال های اخیر به اداره کل استاندارد شده است بحث زیر ساخت ها وامکانات است؛ هر اداره ای برای فعالیت نیاز به زیرساخت ها و امکانات به خصوص داشتن نیروی انسانی ماهر و کافی دارد، ما الان یکی از مشکلاتی که داریم  کمبود شدید نیروی انسانی است، الان هفتاد درصد پست های سازمانی ما خالی است و تنها از 30 درصد ظرفیت پست های سازمانی به مردم ارائه خدمت می کنیم.هرچند به لحاظ کیفی بالای 100 درصد فعالیت در راستای تحقق برنامه ها داریم؛همکاران ما در اداره کل استاندارد انقلابی و جهادی کار می کنند بعضی از روزها همکاران ما از ساعت 7 صبح تا 8 شب کار می کنند تا مردم از این فعالیت ها راضی باشند.

 

پایان بخش اول

 

در بخش دوم این گفتگو که به زودی منتشر می شود به موضوعاتی مانند شهربازی ها، آسانسور و کارخانجات شن و ماسه و بررسی وضعیت استاندارد در خصوص این موضوعات می پردازیم.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.