گروه: اخبار استان خبر: 139387 / تاریخ انتشار : 1398/8/12 ساعت : 14:11
گزارش؛

هیمنه پوشالی آمریکا در ایستگاه های پایانی/موریانه ای که از درون به جان فرهنگ و اقتصاد ایالات متحده افتاده است+تصاویر

آزادی خواهان درون خود آمریکا و حتی صاحب نظران و تحلیل گران جهان عمر قلدری و زورگویی آمریکا را در مرحله آفتاب لب بام می دانند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ شاید هیچگاه  به ذهن کریستُف کُلُمب ایتالیایی خطور نمی کرد که با کشف تصادفی آمریکا،کشتار بی رحمانه سرخ پوستان بومی آن مناطق ناشناخته و اشغال سرزمین مادری آنها منجر به شکل گیری پایه های استکبار کنونی در دنیا شود.

 

 

همانگونه که در تاریخ هم موجود است، شکل گیری هویت آمریکا مانند دیگر غده سرطانی جهان یعنی رژیم صهیونیستی بر اشغال و خونریزی بنیان شده است و تاکنون ساکنان بخش اصلی این قاره یعنی همان اشغالگران هتاک، با دست گذاشتن بر روی منابع غنی و طبیعی بهترین نقاط جهان، در برهه ای از قرون اخیر توانستند بر اریکه قدرت استبکار یکه تازی کنند.

قرن بیستم را می توان قرن قدرت نمایی آمریکا بعنوان سردمدار استبکار جهانی قلمداد کرد که در آن زمان هیچ قدرتی یارای مقابله با این رژیم را نداشت ؛قدرت بلامنازع آن روزهای آمریکا در سایه نا آگاهی و جهالت ملت ها شکل گرفته بود به گونه ای که جهان در آن زمان آبستن شکل گیری استبکار شده بود.

 

---
 

اما شواهد و مستندات تاریخ معاصر حاکی از افول قدرت آمریکا در ابعاد سیاسی،اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی است.بحران های اقتصادی و بدهی های میلیارد دلاری به بانک و موسسات مالی جهان خود مصداقی برای این مدعاست که اقتصاد آمریکا یک سیستم اقتصادی ورشکسته بوده که در ایستگاه های پایانی عمر خود قرار دارد که سند این مدعا جنش میلیونی مردم معترض آمریکا موسوم به جنبش وال استریت است که علیه نظام سرمایه داری و فروپاشی اقتصاد آمریکا در سالهای اخیر شکل گرفت.

 

---
 

فرهنگ کشور آمریکا که بر پایه سوسیالیسم و لیبرال دموکراسی پایه گذاری شده است به دلیل بهره کشی و استفاده ابزاری از انسان دیگر جوابگوی جامعه کنونی نیست، به همین دلیل آزادی خواهان درون خود آمریکا و حتی صاحب نظران و تحلیل گران جهان عمر قلدری و زورگویی آمریکا را در مرحله آفتاب لب بام می دانند.

بنیان خانواده در قرن اخیر در کشور آمریکا در آستانه فرپاشی است و آمار بالای طلاق، خودکشی، کودک آزاری،قتل،زورگیری،نزاع های خیابانی،سقط جنین،فرزند و روابط نامشروع،همه و همه حاکی از لجن زاری است که سیاستمداران آمریکایی با غفلت از اوضاع داخلی و طمع کشوری کشایی و چپاول ثروت دیگر مردم مظلوم جهان به خصوص در حوزه خاورمیانه و آفریقا، در آن فر رفته اند.

---
 
 

تاریخ گواهی می دهد که تاکنونی هیچ قدرتی در جهان جاودانه نبوده است و اتحاد جماهیر شوروی با تمام اقتدار و اتحادی که داشت به دلایل مختلف به فروپاشی منجر شد و آمریکا با وجود مرداب های خودساخته هر روز به فروپاشی و نابودی نزدیک تر می شود.

آمریکا که بیشترین سرمایه های خود را در مناطق حساس جهان با هدف داشتن دست برتر نظامی هزینه کرده است به گونه ای که بیش از 700پایگاه نظامی خارج از کشور تاسیس کرد،هزینه سنگینی را متحمل شد که سیاستمداران آن در این زمینه به احمقی می مانند که اره ای برداشته و شاخه زیرپای خود را قطع می کند.

با این همه هزینه و اعزام نیروهای صد ها هزار نفری به مناطق مختلف جهان،اختصاص سالانه میلیاردها دلار برای تاسیسات نظامی می بینیم پیشرفته ترین پهپادهای این کشور به دست پرچمداران محور مقاومت یعنی فرزندان شایسته ایران زمین ساقط می شود و هیمنه پوشالی نظامی آنها به عنوان قدرت نظامی اول دنیا در هم می شکند.

شکست مفتضحانه سیاست های جنگ طلبی آمریکا در افغانستان،عراق،لیبی،سوریه،لبنان و خروج خفت بار از این کشورها خود عاملی دیگر بر کاهش شدید حضور و نفوذ آمریکا در آسیا و خاورمیانه است.

 بر اساس آمار منتشره میزان بیکاری عمومی در آمریکا 10 درصد و این میزان در جوانان به 25 درصد می رسد. این میزان بیکاری سبب شده طی چند سال اخیر، حدود چهل میلیون نفر آمریکایی زیر خط فقر قرار گیرند و در روندی بازگشت ناپذیر، بانک ها و موسسات اقتصادی مسیر ورشکستگی را طی کنند.

 بحران اقتصادی در غرب از یک طرف و شکوفایی اقتصادی شرق از طرف دیگر، چرخش در اقتصاد جهانی از غرب به شرق را در پی خواهد داشت. افول قدرت اقتصادی آمریکا در این چرخش، یک امر قطعی و بازگشت ناپذیر است.

متحدان سیاسی آمریکا به خصوص در خاورمیانه با مشاهده نشانه های آشکار ضعف و ناتوانی این کشور در کنترل اوضاع، آرام آرام در حال بازنگری رویکرد خود در قبال آمریکا هستند و یکی پس از دیگری در حال کاهش سطح روابط با این کشور هستند.

در مهم ترین اتفاقات منطقه خاورمیانه که عامل و بانی آن هم خود آمریکا بود، می توان به ظهور و افول پدیده داعش و سایر گروهک های تکفیری اشاره کرد که بازنده اصلی این میدان قدرتی جز آمریکا نبود .

با این اوصاف می توان به جرأت اعلام کرد که با ظهور نشانه های آشکار افول هیمنه آمریکا در جهان، مشاهده فروپاشی کامل این سردمدار استکبار جهانی در آینده نزدیک دور از انتظار نیست.

انتهای پیام/

 

سید علمدار تقوی
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.