گروه: اخبار استان خبر: 140137 / تاریخ انتشار : 1398/9/4 ساعت : 13:50

دست برتر انصارالله یمن در معادلات پیچیده غرب آسیا/دیدار احتمالی ولیعهد عربستان و انصارالله یمن نشانه عقب نشینی ریاض است

انصارالله به دنبال رفع حصر و آتش‌بس سراسری در یمن است؛ این به خوبی نشان می‌دهد که ریاض با وجود توافق اخیری که با اماراتی‌ها مبنی بر خروج از مناطق جنوبی یمن داشته همچنان در سردرگمی میدانی به سر می برد و از سوی دیگر معادلات سیاسی در این کشور به سمت و سویی پیش می‌رود که آنها نمی‌توانند رییس جمهور مستعفی یمن را وارد مناطق جنوبی این کشور کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس تحولات یمن پس از گذشت چهار سال شرایطی را پدید آورده که انصارالله یمن توانست دست برتر سیاسی را در معادلات این کشور داشته باشد. در طول سه سال اخیر عربستان با معضلاتی از جمله بحث کسری بودجه و پایین آمدن جایگاه و شأن این کشور در میان کشورهای اسلامی روبه‌رو بوده است و جنایاتی که در یمن مرتکب شد که باعث حاشیه‌نشینی ریاض در عرصه سیاست بین‌المللی شده است. در مقابل، هدف قرار گرفتن شرکت نفتی آرامکو هزینه‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی گزاف به سعودی‌ها تحمیل کرد که در نهایت موجب بروز اختلاف در بدنه حاکمیت آل‌سعود شد.تمامی این مولفه‌ها موجب شد که اخیراً خالد بن سلمان (برادر ولیعهد عربستان) بحث مذاکره با انصارالله را مطرح کند. در این میان بر اساس داده‌های موجود عمان به عنوان میانجی این گفت‌وگوها اقدام به نقش آفرینی کرده و مقرر شده که در آینده نزدیک محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی) با هیات انصارالله در مسقط دیدار کند.

 

نکته مهم پرونده مذکور این است که انصارالله به دنبال رفع حصر و آتش‌بس سراسری در یمن است؛ این به خوبی نشان می‌دهد که ریاض با وجود توافق اخیری که با اماراتی‌ها مبنی بر خروج از مناطق جنوبی یمن داشته همچنان در سردرگمی میدانی به سر می برد و از سوی دیگر معادلات سیاسی در این کشور به سمت و سویی پیش می‌رود که آنها نمی‌توانند رییس جمهور مستعفی یمن را وارد مناطق جنوبی این کشور کنند.

 

هر چند رایزنی‌ها میان ابوظبی و ریاض منتهی به خروج نیروهای امارات از جنوب یمن شد اما در مقابل شاهد آن هستیم که حملات عربستان به مناطقی از یمن کاهش پیدا کرده است؛ این وضعیت نشان می‌دهد که عربستان در حال زمینه‌چینی برای گفت‌وگو با انصارالله است.سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اهمیت پرونده یمن از ماهیت منطقه‌ای درون‌مایه بین‌المللی به خود گرفته است، گفت: واقعیت این است که سعودی‌ها با گذشت چهار سال از درگیری‌ها در یمن متوجه این موضوع شدند که نمی‌توانند بیش از حد فعلی، این منازعه منطقه‌ای را ادامه دهند. درست است که حمله ریاض به یمن یک پرونده مشخص در جغرافیای معلوم به حساب می‌آید اما وخامت شرایط انسانی، ابعاد جنایات جنگی و همچنین انهدام تاسیسات و زیرساخت‌های حیاتی یمن به حدی شدید بوده که واکنش‌های بین‌المللی را به دنبال داشته است.
 


صدرالحسینی افزود: رفتار تخریبی عربستان موجب شده طرف‌های خارجی برای آرام کردن این پرونده به میدان بیایند؛ به گونه‌ای که از گذشته تاکنون چندین فرستاده ویژه سازمان ملل پرونده یمن را برای خاتمه درگیری در این کشور پیگیری کردند اما واقعیت این است که کشورهایی مانند بریتانیا و ایالات متحده و همچنین فرانسه بخشی از تسلیحات سعودی‌ها در این جنگ را تامین کردند و به این راحتی نمی‌گذارند پرونده یمن مختومه شود. لذا باید متوجه بود که در هفته‌های آینده احتمالاً فعل و انفعال‌هایی در حوزه سیاسی با محوریت پرونده یمن صورت خواهد گرفت که خروجی آن می‌تواند تا حدودی به آرام‌سازی شرایط موجود بینجامد.وی در پایان گفت: سعودی‌ها بدون تردید در شمال یمن با شکست‌های بسیار سنگینی روبه‌رو شده‌اند اما با خروج امارات از جنوب یمن امید دارند که بتوانند منافع حداقلی را به نفع خود رقم زده و تامین کند. مساله اینجاست که اخیراً اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد در آینده نزدیک هیاتی از قطر برای گفت‌وگو با مقامات عربستان سعودی وارد ریاض خواهند شد که این اولین تحول پس از بحران شورای همکاری خلیج فارس به حساب می‌آید. اگر این موضوع به علاوه احتمال گفتگوی ولیعهد عربستان با هیات انصارالله در کنار یکدیگر قرار دهیم مشخص می‌شود که سعودی‌ها تا حدودی، تعدیل در سیاست خارجی را در دستور کار قرار داده‌اند و از این جهت احتمال می‌رود که ریاض بحث یارگیری جدید در منطقه را کلید بزند که خروجی آن فعلاً در حد گمانه‌زنی است و به صورت قطعی نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.