گروه: اخبار استان خبر: 140849 / تاریخ انتشار : 1398/9/19 ساعت : 10:46
گزارشی از تحولات عراق

شمشیر آخته مثلث عبری، عربی، غربی علیه حشدالشعبی

آخرین نمونه فتنه‌انگیزی این مثلث کشتاری بود که جمعه این هفته در بغداد رخ داد و در ادامه آن اخباری مبنی بر حمله پهپادی به منزل صدر در رسانه‌ها منتشر شد که هرچند از سوی وزارت دفاع عراق تکذیب شد

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس «تفرقه بنداز و حکومت کن»، دیگر یک راهبرد تمام انگلیسی نیست. سال‌هاست ایالات متحده و رژیم صهیونیستی با دلارهای نفتی سعودی‌ها در تلاشند با هر ابزاری ثبات و امنیت در خاورمیانه را متزلزل کنند و از آنجا که این مثلث فتنه‌گر مشروعیت و مقبولیت سیاسی لازم و حتی اقتدار نظامی کافی برای تغییر حکومت‌های مردمی را ندارد، در یک دهه گذشته بارها و بارها با برافراشتن پرچم فتنه و شعله‌ور کردن آتش تفرقه در خاورمیانه سعی کردند تغییراتی را در نظم حاکم بر این منطقه که حرکت هدفمندی به سوی استقلال و تامین امنیت بدون نیاز به قدرت‌های خارجی دارد به وجود بیاورند.

 

آخرین نمونه فتنه‌انگیزی این مثلث کشتاری بود که جمعه این هفته در بغداد رخ داد و در ادامه آن اخباری مبنی بر حمله پهپادی به منزل صدر در رسانه‌ها منتشر شد که هرچند از سوی وزارت دفاع عراق تکذیب شد اما منجر به تجمع طرفداران صدر در اطراف محل اقامت او شد.

 

کنار هم چیدن تکه‌های این پازل نشان ‌می‌دهد مثلث عبری، عربی، غربی چه نیت شومی را برای مردم عراق در نظر گرفته است. آنها قصد دارند با متهم کردن نیروهای حشدالشعبی به دخالت در سیاست عراق، گروه‌های شیعی را به درگیری نظامی با هم بکشند و از کنار تضعیف حشدالشعبی به مطامع خاص خود برسند.

 

اما اینکه این ائتلاف شوم در ایجاد درگیری نظامی بین گروه‌های شیعی موفق خواهد شد مطمئناً در حد یک گمانه و آرزو باقی خواهد ماند، چراکه حشدالشعبی نه یک جریان حزبی که  بسیج مردمی است و توانست در کنار نیروهای دولتی، عراق را از لوث وجود داعش پاک کند.

 

این نیرو با فرمان مرجعیت شیعه تشکیل شد و همواره حمایت‌های مرجعیت را با خود داشته است. ضمن اینکه حشدالشعبی در ساختار قانونی این کشور، با رای پارلمان به رسمیت رسیده است و تحت فرمان نخست‌وزیر عمل خواهد کرد.  نکته بعدی که در رد طرح‌های آمریکا برای درگیری گروه‌های شیعی باید مدنظر قرار داد، تمکین همه این گروه‌ها به فرمان مرجعیت مبنی بر برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز است، ضمن اینکه بسیاری از فرماندهان رده بالا در حشدالشعبی از نیروهای قدیمی سائرون و جریان صدر هستند که می‌توانند در برابر این فتنه نقش موازنه‌گر داشته باشند.

 

از طرفی بیانیه‌ای که دیروز فالح فیاض به عنوان فرمانده فعلی حشدالشعبی منتشر کرد و برای چندمین بار بر عدم مداخله حشدالشعبی در درگیری بین مردم و نیروهای پلیس و ارتش تاکید داشت و بر محاکمه افراد خاطی که به هر شکلی خود را نماینده این جریان در اعتراضات معرفی کنند تاکید کرد، نشان داد این جریان به هیچ‌وجه فریب تنش‌آفرینی را نخواهد خورد.

 

آمریکا و عربستان در یک سال گذشته بارها با ایجاد گروه‌های آشوب در مناطق مختلف این کشور که عموماً از طرفداران افراطی حزب بعث و صدام هستند، دولت را تحت فشار گذاشتند. پس از اینکه عبدالمهدی با نیت جلوگیری از تداوم خشونت‌ها استعفا کرد تا روند اصلاحات و اجرای انتخابات با سرعت بیشتری انجام شود، این‌بار این جریان شوم قصد دارد ستون امنیت و ثبات در عراق را از چشم مردم بیندازد. حال آنکه حشدالشعبی توانسته خود را به عنوان یک جریان قانونی و وفادار به امنیت عراق تعریف کند. در ایامی که هیچ یک از نیروهای حشدالشعبی در تظاهرات حضور نداشتند رسانه‌های وابسته به غرب بارها اعلام کردند که نیروهای این سازمان به روی مردم آتش گشوده‌اند اما تاکنون مردم این شایعات را باور نکرده‌اند.

 

دلیل این امر هم درایت شخص عبدالمهدی در اظهارنظرهایش پیرامون موضع حشدالشعبی و عدم صدور فرمان مبنی بر دخالت آنها در راستای برقراری نظم در محیط داخلی عراق است.  از اینجا به بعد که شمشیر علیه حشدالشعبی از سوی مثلث عبری، عربی، غربی آشکارا بیرون کشیده شده، در نبود رئیس دولت، لازم است مردم و رسانه‌های عراقی نسبت به افتادن در دام فتنه‌ای که قصد تجزیه عراق را دارد هشیار باشند.

 

طی 3 روز گذشته نیروهای داعش در کرکوک و الانبار عملیات‌هایی داشتند و با حمله به پایگاه‌های حشد در این مناطق 3 نفر از نیروهای این سازمان را به شهادت رساندند. مطمئنا برای عراقی‌هایی که دلسوز کشورشان هستند و همچنین اصحاب رسانه که قادر به تحلیل تحولات آتی هستند، مشخص است که عراق نیازمند حشدالشعبی است و حشدالشعبی در این مقطع زمانی نیازمند حمایت مردم، رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی است.

کارشناس مسائل عراق_سیدرضا صدرالحسینی

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.