گروه: اخبار استان خبر: 141114 / تاریخ انتشار : 1398/9/27 ساعت : 09:00
کارشناس مسائل غرب آسیا:

حضور هسته های داعش در تظاهرات عراق به وضوح مشهود است

سید رضا صدرالحسینی گفت: نظام سلطه نتوانست به اهدافش در عراق دست یابد لذا تلاش کرد تا با ایجاد درگیری‌های مختصر در نقاط مختلف بالأخص پایتخت شرایطی را فراهم کند تا مسئله اعتراضات و اغتشاشات در رأس اخبار رسانه‌های مربوط به این کشور قرار گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس تحولات اخیر در عراق و خشونت افسارگسیخته‌ای که اخبارش هر روز به گوش می‌رسد بیش از هر چیز تنها به جهت نبود دولت قدرتمند در این کشور است.

 

پس از استعفای عادل عبدالمهدی از جایگاه نخست‌وزیری عراق، ذهن‌ها به آن‌سو حرکت کرد که شاید این اغتشاشات رو به پایان باشد اما نه‌تنها تمام نشد بلکه افزایش نیز یافت. اخیرا ویدئویی در فضای مجازی از اعدام نوجوان 16 ساله‌ای در پایتخت عراق دست‌به‌دست شده است.

 

ماجرا از این قرار بوده که این نوجوان تنها به جهت آن‌که اغتشاشگران را از سمت منزل دور کند، صدای اعتراضش به آن‌ها بلند می‌شود اما در ادامه شاهد ضرب و شتم وی از سوی تظاهرکنندگان و نهایت اعدامش بودیم. بدون شک نبود قدرتی منسجم در قالب دولت قانونی عراق باعث ادامه این وضعیت در کشور شده است.

 

در این میان نباید نقش آمریکا و عربستان سعودی را در این اغتشاشات از یاد برد. «محمد شیاع السودانی» و «سید ابراهیم بحرالعلوم» تاکنون از گزینه‌های جدی نخست‌وزیری در عراق هستند. چنانچه نخست‌وزیر منتخب مجلس نتواند در برابر بحران‌های آتی ایستادگی و استعفا کند، این احتمال وجود دارد که یک شخصیت نظامی زمام امور را بر عهده خواهد گرفت. 

 

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا حول تحولات اخیر در عراق گفت: با توجه به این‌که نظام سلطه به وسیله عوامل خود نتوانست به اهدافش ازجمله درهم شکستن ساختار سیاسی و اجتماعی عراق دست یابد بسیار تلاش کرد تا با ایجاد درگیری‌های مختصر در نقاط مختلف بالأخص پایتخت شرایطی را فراهم کند تا مسئله اعتراضات و اغتشاشات در رأس اخبار رسانه‌های مربوط به این کشور قرار گیرد؛ آن‌ها با استفاده از توانمندی‌های رسانه‌ای نظام سلطه به ویژه رسانه‌های عربی متصل به کشورهای مرتجع منطقه مانند بی‌بی‌سی عربی، العربیه، الشرقیه و اخبار رسانه‌های آمریکایی به زبان عربی درپی برجسته‌سازی اتفاقات اخیر در نقاط مختلف عراق هستند.

 


این کارشناس مسائل غرب آسیا با ابراز تأسف از بروز اتفاقاتی هولناک در عراق گفت: این موضوعات تنها نشان از حضور هسته‌های داعش در این تظاهرات است. از جمله صحنه‌های دل‌خراش و هولناک این اغتشاشات را می‌توان حمله به جوان 16 ساله‌ای اشاره کرد که به جهت اعتراض به تعدادی از تظاهرکنندگان، وی را از منزل خارج و با ضرب و شتم در مقابل منزل و جلوی چشم خانواده‌اش به دار آویختند. حوادث اخیر در عراق تنها ما را به یاد جنایات داعشی‌ها در این سرزمین می‌اندازد.
 

صدرالحسینی با بیان این‌که آمریکا به دنبال بزرگ‌نمایی تشنجات در عراق است، افزود: با تمام این اوصاف اکثریت مردم عراق به توصیه مرجعیت این کشور درپی ایجاد آرامش و در انتظار معرفی نخست‌وزیر از سوی مجلس هستند. به نظر می‌آید با اقداماتی که در روزهای گذشته انجام شده است تعداد افرادی که در مظان کاندیدای نخست‌وزیری قرار گرفته‌اند، به حداقل رسیده و احتمالا طی دو روز آینده فرد موردنظر مجلس به‌عنوان نخست‌وزیر از طریق رئیس‌جمهور منصوب و دستور تشکیل دولت جدید ارائه خواهد شد.
 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.