گروه: اخبار استان خبر: 156938 / تاریخ انتشار : 1399/2/4 ساعت : 11:01

تهاجم نمای «رومی» به پایتخت طبیعت ایران+ تصاویر

نمای رومی،آفت جدیدی در سبک معماری ایرانی اسلامی که این روزها در شهر یاسوج رواج یافته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد یکی از خوش آب و هوا ترین استان های جنوب کشور محسوب می شود که سالانه سیل عظیمی از جمعیت را از مناطق گرمسیری به سوی خود می کشاند. با این وجود استفاده از فرهنگ های نادرست و بعضا تقلید گونه باعث شده این شهر زیبا در کنار رودخانه بشار در برخی از مناطق خود با فرهنگی صادر شده از غرب رو به رو شود.

 

آنچه که امروزه در سطح شهر بخصوص بالا شهر یاسوج نمای کلاسیک نامیده می شود، شباهت و کپی برداری از مصالح، جزئیات و تناسبات ساختمان های دوره کلاسیک یونان و روم باستان است. در این نما سنگ های تراورتن، مرمر، گرانیت به چشم می خورد.

وقتی در برخی از مناطق بالا شهر یاسوج گشد و گزار کوچکی بزنیم با ساختمان هایی مواجه می شویم که در گوشه و کنار آنها، مجسمه هایی به سبک رومی دیده می شود. در مجموع در طراحی نمای این ساختمان ها، قانون خاصی وجود ندارد و همه چیز به سلیقه و خواسته و بودجه سازنده بستگی دارد.

 

امروزه این نماهای ساختمانی برای ساکنانش و مالک و هر بیننده ای از بیرون، حسی از ابهت، تجمل و مرفه بودن را القا می کند و به علت استفاده از سنگ در نمای خود و ایجاد حس لاکچری بودن، طرفداران بسیاری پیدا کرده است که متاسفانه این عافت در شهر یاسوج نیز رواج فراوان پیدا کرده است و هر روزانه شاهد زیاد شدن از این قبیل ساختمان ها نه فقط در بالا شهر بلکه در گوشه و کنار شهر یاسوج هستیم.

 مهمترین سوالی که خیلی از شهروندان و کسانی که نسبت به فرهنگ و هویت ایرانی، اسلامی حساسیت بیشتری دارند، این است که، چرا نمای رومی؟ 

 

این موضوع می تواند دلایل متنوعی داشته باشد؛ این نوع نماسازی دارای زرق و برق چشمگیر و دارای جذابیت بصری زیادی بوده و همین موضوع افراد را ترغیب به استفاده از چنین نما کاری های می کند.

برخی سازندگان که ذائقه بازار را خوب می شناسند ابتکار عمل را در دست گرفته و تفکر مردم را به این سمت می برند که نمای رومی، نمای زیباتر و فاخرتری است حتی برخی از مشاوران املاک به کمک این سازندگان آمده اند و ساختمان های با نمای رومی را با اختلاف قیمت قابل توجهی نسبت به سایر نماها ارزش گذاری می کنند.  

 

البته نمای سنگی، در صورت اجرای صحیح نمای مقاوم و خوبی بوده و نگهداری از آن آسان است، اما متاسفانه به دلیل تفکرات غربگرایانه که در برخی از افراد در سطح جامعه به وجود آمده اغلب مردم زندگی در ساختمان های با نمای رومی را به مثابه زندگی در کاخ می پندارند و احساس تجمل بیشتری نصبت با آن دارند که این موضوع نشان دهنده همان سندروم کاخ نشینی است که متأسفانه همین امر در فرهنگ شهروندان مرکز استان گرایش شدیدتری پیدا کرده و به دیگر شهرهای استان و حتی روستاها نیز تعمیم یافته است.

 

---
متاسفانه هنوز اسناد فرادست و مشخص و دقیقی درباره معماری بومی یا معماری ایرانی که مکان محور باشد، تهیه نشده و تحقیقی هم در مورد معاصرسازی این الگوهای بومی صورت نگرفته که با نیازهای امروز همخوان باشد بنابراین نباید از معماران هم انتظار زیادی داشت چرا که از یک معمار انتظار داریم بومی طراحی کند پس باید یک پژوهش یا سندی باشد که بتوان به آن استناد کرد و همانطور که ذکر شد، این اسناد کم است.
---

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
چراغ زاده
1399/2/5 - 02:49
در واقع واژه ی نمای رومی اشتباهه. در اثل نما کلاسیکه. و در قرون وسطی، ... بسیار فقیر وقتی به ثروت رسیدند از سر عقده های درونشون به سمت زرق و برق در ساختمان سازی روی آوردن که امروزه به نام سبک کلاسیک خونده میشه و متاسفانه معماران ما وظیفشونه اینا رو بازگو کنن تا ذهن کارفرما باز بشه و آگاه، این تنها مشکل یاسوج نیست در تهران خصوصا و دیگر شهرهای بزرگ این مشکل در مناطق بالانشین خیلی خودنمایی میکنه. در حالیکه متریال آجر و ترگیب اون در سبک های مدرن بسیار شکیل و جذابه اگر و اگر معماران ما قابل و توانمند باشند در ایده پردازی و خلاقیت و نه تنها کپی پیست کردن یک مشت طرح آماده ی کلاسیک
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.