گروه: اخبار استان خبر: 159552 / تاریخ انتشار : 1399/3/29 ساعت : 20:00

ریزش دیواره و گنبد امازاده میرصفدر روستای طولیان/ جنتی پور: فعلا اعتبارلازم برای مرمت نداریم

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گفت: اوقاف و امور خیریه نامه نگاری های لازم را در این زمینه با متولیان امر در کشور انجام داد و در صورت محقق شدن اعتبار مشکلات این امامزاده بررسی و حل می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ آستان مقدس امامزاده صفدر (علیه السلام) در شهرستان کهگیلویه، بخش مرکزی و در روستای طولیان واقع شده است که به استناد اقوال از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است. امامزاده میر صفدر (ع) در گوشه ای از روستا و در میان بافت تاریخی آن قرار گرفته است.

 

اما این روزها ساختمان امازاده حال و روز خوشی نداشته و برخی از دیوارهای اصلی و گنبد آن که در زمان صفویه از رونق بسیاری برخوردار بود، به مرور زمان آسیب دیده است.

 

در کتاب ارجان در کهگیلویه معماری و گنبد دو پوششی امامزاده در ردیف معماری صفویه آمده است. این بنا در سال های پس از صفویه بارها بازسازی و مرمت شده است.

 

 

اما کم کم این بنای تاریخی و مذهبی با تغییرات آب و هوا دچار آسیب های مختلفی شد که به زودی باید شاهد تخریب آن توسط عوامل جوی هم باشیم.

 

مدیر کل اوقاف و امور خیریه در گفت و گو با صبح زاگرس در این زمینه گفت: این اثر معنوی-باستانی اعتبار دولتی نداشته و متاسفانه در استان باوجود مکاتبات فراوان با سازمان اعتبار لازم برای مرمت و بهسازی به آن تعلق نگرفته است.

 

جنتی پور تصریح کرد: اوقاف و امور خیریه نامه نگاری های لازم را در این زمینه را با متولیان امر در کشور انجام داد  و در صورت محقق شدن اعتبار مشکلات این امامزاده بررسی و حل خواهد شد.

 

وی افزود: در برخی از شهرهای کشور برخی از بناها را برای بازسازی تخریب می کنند و در مرحله ساخت و ساز با کمبود اعتبار مواجه می شوند که این نوع فعالیت عواقب زشتی را به دنبال دارد ، ما در استان کهگیلویه و بویر احمد، تا زمانی که اعتبار لازم جهت بازسازی و تخریب را نداشته باشیم، بنایی را تخریب نمی کنیم.

 

در ادامه تصاویر تکمیلی آمده است؛

 

 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.