گروه: اخبار استان خبر: 160722 / تاریخ انتشار : 1399/4/20 ساعت : 15:37
کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با صبح زاگرس:

توافق نظامی ایران و سوریه در راستای مسائل راهبردی منطقه و مقابله با تروریست هاست

صدرالحسینی گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به توافقات راهبردی که با کشور سوریه داشته است این اقدام را انجام داده است و قطعاً در حوزه پدافند هوایی تاثیرات فراوانی را خواهیم دید که نشان از روابط گسترده و ناگسستنی دو کشور است.

رضا صدرالحسینی در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص توافق نظامی اخیر جمهوری اسلامی ایران و سوریه گفت: در ماه‌های اخیر به دلیل تجاوزات هوایی رژیم صهیونیستی مشکلاتی در حوزه پدافند هوایی سوریه به وجود آمد لذا با توجه به نیاز کشور سوریه و همچنین حمایت همه جانبه از این کشور توسط جمهوری اسلامی طی ۱۰ سال گذشته در مقابله با تروریست ها، مقامات کشور سوریه از مقامات جمهوری اسلامی در خصوص افزایش و تقویت پدافند هوایی این کشور درخواست داشتند.

 

کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه گفت: در طول یک دهه گذشته بخش پدافند هوایی سوریه از جانب هیچ یک از کشورها تقویت نشده بود و آسیب جدی  دیده بود؛ بر این اساس پس از بررسی‌های به عمل آمده و نظرات کارشناسی روز چهارشنبه توافقی بین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و وزیر دفاع کشور سوریه در حوزه موضوعات راهبردی به ویژه پدافند هوایی انجام شد.

 

وی افزود: قرار بر این است که جمهوری اسلامی در حوزه پدافند هوایی با توجه به بومی کردن پدافند هوایی کشور وسیع ایران ، کمک هایی در این رابطه به خصوص در حوزه پدافند هوایی باور 373 داشته باشد بر این اساس به نظر می‌رسد در ایام نه چندان دور مسئله تجاوز هواپیماهای رژیم صهیونیستی به سوریه کاهش پیدا می‌کند چرا که ارتقای پدافند هوایی برای کشور سوریه یکی از ضروری ترین اقداماتی است که در حال حاضر نظام سیاسی سوریه باید انجام دهد.

 

صدرالحسینی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به توافقات راهبردی که با کشور سوریه داشته است این اقدام را انجام داده است و قطعاً در حوزه پدافند هوایی تاثیرات فراوانی را خواهیم دید که نشان از روابط گسترده و ناگسستنی دو کشور است.

 

همچنین صدرالحسینی در مورد تبلیغات مراکز و رسانه های غربی که در همین مدت کوتاه تحلیل های غیرواعی بر این رویداد گذاشتند، معتقد است که تبلیغات غرب مبنی بر اینکه ایران در تلاش است تا با روسیه در سوریه رقابت کند، غیر حقیقی است و این موضوع برای تهران و مسکو کاملاً بی معنی است. این توافق بر همکاری نظامی و فنی مسکو و دمشق تأثیر نخواهد گذاشت، بلکه تنها به تقویت نیروهای ایران، روسیه و سوریه برای مبارزه با دشمن مشترک که همان گروه های تروریستی هستند،  تاثیرگذار است.وی در ادامه با بیان این که رسانه های غربی در تبلیغات خود ادعا می کنند که رقابت روسیه و ایران برای نفوذ نظامی بیشتر در سوریه انجام می شود اظهار کرد: این اقدام ایران به هیچ عنوان رقابت ایران و روسیه در سوریه نیست بلکه این درخواستی از جانب کشور دوست و برادر سوریه بوده است، موافقت نامه هایی که بین روسیه و سوریه وجود دارد سال هاست که بصورت مرحله ای و با موفقیت اجرا می شوند و توافق فعلی ایران و سوریه بر مشارکت روسیه و سوریه تأثیر نخواهد گذاشت چون هر یک از دو کشور در راستای راهبردی خود با کشورهای همپیمان و دوست مشارکت می کنند، در عین حال این همکاری نظامی و فنی را تکمیل خواهد کرد، زیرا ایران توانایی های نظامی و فنی خاص خود را دارد که سوریه از آن استفاده می کند.


صدرالحسینی تاکید کرد: در اینجا نمی توان رقابت ایجاد کرد، زیرا اینها نوعی قراردادهای تجاری نیستند، بلکه توافق های بین المللی در مورد تجهیزات نظامی و آموزش نیروهای نظامی است. همه اینها برای اهداف خاص سیاسی، حمایت و حاکمیت از تمامیت ارضی سوریه انجام می شود و ایران و روسیه در سوریه یک هدف را دنبال می کنند و آن مبارزه  با دشمن مشترک یعنی گروه های تروریستی است که امروز دنیا با آن روبروست.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.