گروه: اخبار استان خبر: 160935 / تاریخ انتشار : 1399/4/25 ساعت : 22:31
آنچه در کارگروه تنظیم بازار لنده گذشت:

از آشفته بازاری بازار تا دغدغه های مردم و مسولین/فرماندارلنده:نظارت و برخوردبا کسبه متخلف فارغ از مسائل قومی و قبیله ای باید باشد

در اولین کارگروه ستاد تنظیم بازار شهرستان لنده بحث تشدید نظارت ها و برخورد قاطع با صنوف مختلف مورد بحث و گفت و گو قرارگرفت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کارگروه ستاد تنظیم بازارشهرستان لنده امروز و به ریاست فرماندار و با حضور اعضای این ستاد در محل فرمانداری این شهرستان برگزارشد.

 

 

در این نشست حکیم رئیس اداره صمت شهرستان های کهگیلویه ولنده با اشاره به روند بررسی و نظارت بر بازار گفت: بحث بازرسی های و اجرای گشت ها در راستای جلوگیری از افزایش قیمت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.وی افزود: در خصوص قیمت آهن و سیمان توسط بورس تعیین می شود که بیشتر ستادهای تنظیم بازار نقشی ندارد.

 

رئیس صمت شهرستان لنده و کهگیلویه گفت: افزایش قیمت نان نسبت به استان خوزستان  روند روبه رشدی نداشت و باتوجه به افزایش قیمت تامین اجتماعی و آرد قیمت نان با 15درصد افزایش تعیین شده است.

 

وی گفت:باتوجه به وضعیت کشور فعلا مشکلات برنج اساسی است و در موضوع شکر نیز عاملیت توزیع شکر تعیین شده است.

 

حکیم گفت:باتوجه جلوگیری از تجمع مردم توزیع شکر را به چندین واحد صنفی دادیم تا این معظل بر طرف شود.

 

رئیس صمت کهگیلویه و لنده تاکید کرد: قیمت برنج در سطح بازار روند رو به رشدی دارد که متاسفانه ارز های حمایتی برداشته شد که عامل افزایش قیمت برنج خارجی در سطح بازار شده است.

 

وی افزود: آخرین مصوبه کمیسیون نظارتی بحث افزایش قیمت ها در تمام کالا ها است.

 

حکیم گفت:در بحث قیمت مرغ به دلیل برداشتن ارز حمایتی و کمبود نهادهای دام مشکلات اساسی داریم ولی مرغ منجمد در آینده نزدیک با هدف تنظیم بازار اجرا خواهد شد.

 

رئیس اداره صمت کهگیلویه و لنده گفت: در خصوص گشت های مشترک نیز برخی ادارات همکاری ندارند ولی این گشت ها به صورت روزهای زوج  و یا فرد برگزار خواهد شد.

 

وی گفت:خبازی ها به دلیل دریافت آرد سهمیه ای باید در خصوص پخت تعداد آرد و توزیع آن باید نظارت ویژه ای شود.


حکیم گفت:بیش از هشت هزار واحد صنفی در شهرستان های تابعه داریم که انتظار داریم مردم با سامانه 124حتما تماس بگیرند و طرح شکایت کنند.

 

 

در ادامه نیز علی پرندوار با اشاره به بحث بازرسی از نانوایی ها گفت:بحث نظارت بر نانوایی ها یکی از مهمترین چالش های شهر لنده است که کیفیت چندان لحاظ نمی شود.وی افزود:بحث نظارت بر بازار و نوسانات بر بازار باید به گونه ای حل شود که بار روانی بر مردم حاکم نشود.

 

بخشدار مرکزی لنده تصریح کرد: حضور مستمر و نظارت بر بازار باید به طور مداوم شکل گیرد.

 

در ادامه راهی نماینده ناحیه مقاومت بسیج لنده گفت:بحث افزایش قیمت ها دو تا سه برابر رسیده است که برنج خارجی کیسه 10کیلویی از 90هزارتومان به 170هزارتومان رشد داشته است و افزایش قیمت مرغ از کیلویی13هزارتومان به 18هزارتومان رسیده است.

 

وی افزود:فشار زیاد برگرده مردم به شدت در حال افزایش است که متاسفانه در بحث کیفیت نان متاسفانه از لحاظ قیمتی با تهران هماهنگ است ولی از نظر کیفیت متاسفانه این مهم رعایت نمی شود.

 

راهی در ادامه گفت:باید بحث بازار به گونه ای باشد که مردم نیز دیده شوند و همین امر نیز زمینه ساز نارضایتی های عمومی می شود.
 


 

دکتر محمدی رئیس شبکه دامپزشکی لنده گفت:تخلفی که ما شاهد آن هستیم بحث جانمایی مرغ منجمد به جای مرغ کشتار روز است که یک تخلف آشکار است.

 

وی افزود:عاملین باید افرادی باشند که دارای سوابق مثبت کاری باشند نه اینکه دارای مشکل باشند و از این آب گل آلود ماهی بگیرند.


رئیس اداره دامپزشکی لنده گفت:باید بحث رعایت مسائل بهداشتی در حوزه های مختلف رعایت شود و دارای تائیدیه های بهداشتی باشند.


حکمت الله همتی نژاد  گفت:برخی کشتارگاه ها به وسیله بخار مرغ های کشتارمنجمد را به کشتار روز تبدیل می کنند.


وی گفت: قیمت شن وماسه متاسفانه برابر دستورالعمل های ابلاغی اجرایی نشده است که انتظار داریم بحث نظارت بر قیمت ها اجرایی شود.


رئیس جهاد کشاورزی لنده گفت: در بحث نظارت ها باید اعضای این ستاد هر کدام یک بازرس باشد تا میزان نظارت ها چندین بار در طول هفته صورت پذیرد.


بازرگان رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان کهگیلویه و لنده گفت:در بحث بازرسی ها باید نسخه بازرسی حتما تحویل بازاری شود و نسخه دوم تحویل صمت و نسخه سوم نیز تحویل تعزیرات شود.

 

وی افزود: در بحث تخلفات صنوف بدون شک با گرانفروشان و کسانی که از عرضه کالا امتناع می ورزند برخورد خواهدشد.

 

مختار مشهدی زاده گفت:بحث کیفیت نان لنده با دهدشت هم متفاوت است و حتی ما در وزن نان هم ما مشکل داریم.

 

وی افزود: نارضایتی مردم از وضعیت پیش آماده مطمن هستیم که همین نان نیز از سفره مردم در حال جمع آوری است.


شهردار لنده تصریح کرد: شهرداری هیچ اهرم فشاری بر اصناف نداریم ولی باید بحث خرید قبل و جدید باید لحاظ شود که متاسفانه اتکیت قیمتی ندارند و این یک معظل جدی است.


وی گفت: در ارتباط با ساعات و قیمت لودر ها روند رو به رشدی داشته است که باید این مهم صورت گیرد که واقعا نارضایتی واقعا چندین برابر شده است.نعمتی  رئیس شبکه بهداشت و درمان لنده گفت:در بحث حمایت از کسبه بازاری که تعطیل بودند باید این روند باید رعایت شود.وی افزود: نظارت بر آرایشگاه های زنانه ای که کار بوتاکس و زیبایی در این  آرایشگاه ها انجام می دهند حتما باید نظارت بیشتری صورت گیرد.نعمتی گفت:بحث کاهش وزن در کالاهای بهداشتی  یکی از چالش های اساسی است که قیمت ها چندین برابر شده وزن کالا نیز کاهش یافته است که تخلف است.

 


فرماندار شهرستان لنده گفت: باتوجه به مشکلات حاکم بر بازار متاسفانه روندی رو به رشد دارد که قیمت ها در حال افزایش هستند که مشاغل مردم نیز تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است.
 


وی افزود:فروش کسبه بازار متاسفانه دچار چالش شده است که بیشتر مردم در این شهرستان زیر خط فقر هستند که متاسفانه چالش ها و مشکلات اساسی دارند که بیشتر مردم تحت حمایت نهادهای حمایتی هستند.

 

موسوی گفت: کارگران بیشترین آسیب را در بحث کرونا متحمل شدند که این مهم باید مورد توجه مسولان قرار گیرد و بسته های حمایتی از این قشر زحمت کش تعیین شود.


فرماندار لنده گفت: افزایش نارضایتی مردم باعث شده است تا گاهی نیز به مسولان نیز اعتراضاتی داشته باشند که این مهم ناشی از فشارهای اقتصادی و معیشتی است.


وی گفت: تعیین تقویم زمانی مدون و سرزده برای نظارت بر بازار می تواند نقش مهمی در بازار داشته باشد.

 

موسوی گفت: در حوزه مسائل بهداشتی باید بحث نظارت ها چندین برابر شود تا مردم کمتر آسیب ببینند و برخی تصمیمات باید فارغ از مسائل قومی و قبیله ای باشد.

 

فرماندار شهرستان لنده گفت: در بحث مسائل توزیع گوشت و شکر باید به گونه ای عمل شود که سود و ضرر توزیع کالا با هم باشد نه اینکه تا زمانی سود دارد استفاده کند وقتی باید برای مردم خدمت کند سرپیچی کند.

 

وی گفت:بیشتر مغازه ها فاقد برچسب قیمتی هستند که این یک معظل جدی است و باید بازرسان حتما به آن توجه لازم را داشته باشند.

 

فرماندار شهرستان لنده گفت: وقتی اندازه قالب پنیر نسبت به قبل کاهش یافته ولی قیمت آن دو برابر شده است.

 

وی در خصوص قیمت ماشین آلات و هزینه حمل شن و ماسه گفت: قیمت ماشین آلات سنگین و حمل شن و ماسه متاسفانه چندان نظارت نیست و واقعا مردم در عذاب هستند از این همه بی بندوباری در بحث دستگاه های سنگین است.

 

موسوی گفت: جلسه ای با حضور نماینده کارخانه داران سنگ شکن در فرمانداری برگزار شد که قمیت ها ابلاغ شد که متاسفانه باتوجه به وضعیت مردم شهرستان واقعا باید رعایت شود.

 

فرماندار لنده گفت: برخورد قاطع با متخلفین باید در دستورکار بازرسین قرار گیرد چرا که مردم تنها چشم و امیدشان در بحث نظارت ها است.

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.