گروه: اخبار استان خبر: 161297 / تاریخ انتشار : 1399/5/3 ساعت : 09:39
کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با صبح زاگرس:

امریکایی ها از اثرات سفر نخست وزیر عراق به تهران نگران هستند/ارتباط عمیق ایران و عراق تاثیر مهمی بر نظام بین الملل دارد

رضا صدرالحسینی در خصوص نگرانی های کشور آمریکا از سفر نخست وزیر عراق به ایران گفت: آمریکایی ها علاقمند نبودند این سفر صورت گیرد یا در این سطح انجام شود و همچنین تمایل نداشتند تفاهماتی که در گذشته صورت گرفته، امروز به توافقات اجرایی تبدیل شود.

رضا صدرالحسینی در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص پیامدهای سفر نخست وزیر عراق به ایران بر تحولات منطقه ای گفت: غرب آسیا یکی از مهمترین مناطق نظام بین الملل در ژئوپلوتیک فعلی جهان محسوب می شود، بدون شک دو کشور بزرگ و موثر که دارای قدرت نظامی و تولید انرژی هستند به هر اندازه به هم نزدیک شوند تاثیرات مهم تر، موثر  تر و عمیق تر بر نظام بین الملل می گذارند.

 

وی با اشاره به تحولات بعد از سرنگونی صدام، بیان کرد: بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق ارتباطی ایجاد شده است، که پیامد تحکیم این ارتباطات و تعمیق علائق می تواند سبب تاثیرات مثبت در حوزه قدرت افزایی در غرب آسیا شود.

 

صدرالحسینی در خصوص دیگر آثار ارتباطات دو کشور عراق و جمهوری اسلامی ایران گفت: این دو کشور با توجه به علائقی که در طول ایام مقاومت در کنار هم داشتند می توانند از دخل و صرف و همچنین دخالت کشورهای فرامنطقه ای جلوگیری کنند.

 

وی در خصوص نگرانی های کشور آمریکا از سفر نخست وزیر عراق به ایران گفت: آمریکایی ها علاقمند نبودند این سفر صورت گیرد یا در این سطح انجام شود و همچنین تمایل نداشتند تفاهماتی که در گذشته صورت گرفته، امروز به توافقات اجرایی  تبدیل شود.

 

صدرالحسینی در خصوص کارشکنی ها و دروغ پردازی های آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه برای جلوگیری ازارتباط ایران و عراق، بیان کرد: یکی از سیاست های قدیمی و موثر نظام سلطه ترفند انگلیسی " اختلاف بیانداز و حکومت کن " است که  به شیوه های مختلف در قرن  21 و در نقاط مختلف دنیا و همچنین  در جغرافیای سیاسی مشاهده  و دنبال می شود.

 

وی افزود: هر اندازه اختلافات و منازعات در غرب  آسیا و به ویژه بین دو کشور موثر ایران و عراق وجود داشته باشد، فروشندگان اسلحه، اسلحه های خود را به فروش می رسانند و هم اینکه رژیم صهیونیستی  در منطقه احساس امنیتی بیشتری می کند، بنابراین آمریکایی ها و نظام سلطه از این پیوندها نگران هستند و با اختلالاتی که بین روابط کشورها از طریق جنگ های کوتاه و بلندمدت، قتل و کشتار ایجادکرده تا وحدت در بین جغرافیای نظام بین المل به وجود نیاید.

 

صدرالحسینی در پایان در خصوص ارتباط ایران و عراق با شروع انقلاب اسلامی، بیان داشت: موضوع ایران و عراق  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نوک پیکان اختلاف افکنی  در بین آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی و همچنین سعودی ها بوده است، در روزهای گذشته به دلایلی که نخست وزیر عراق نتوانست به عربسان سفر کند، مراکز سایبری سعودی به شدت تلاش کردند دررابطه با سفر الکاظمی به ایران اختلال ایجاد کنند که این اتفاق نیفتاد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.