گروه: اخبار استان خبر: 163038 / تاریخ انتشار : 1399/6/19 ساعت : 06:44

ردپای انسان در تغییرات محیط زیست و بی خبری مدیران استان/دهنو در چنگال سودجویان

دهنوی یاسوج مدتهاست در چنگال تصرفات غیر قانونی سودجویان اسیر ساخت و ساز های بدون مجوز شده است تا همچنان با وجود تغییراتی که انسان در محیط زیست ایجاد می کند مدیران کهگیلویه و بویراحمد بی خبر از این تغییرات سازه و طبیعت باشند .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  بدون شک نبود عدم نظارت کافی در مناطق گردشگری دلیل اصلی ساخت و سازهای غیرقانونی است چرا که امکان ندارد یک ملک در بستر رودخانه ای و یا اراضی ملی یک شبه ساخته شود ، جای سوال است چرا نظارت کافی در بخش منابع ملی ، محیط زیست ، آب منطقه ای و میراث فرهنگی  در بخش منابع ملی آنگونه که برخی از مدیران بی خبر از این ساخت و ساز ها هستند وجود ندارد؟

 

انچه بیش از این تخلفات دردآور است بازگشایی این مراکز در وضعیت قرمز کرونا است که علاوه بر بنایی که با تخلف ایجاد شده است سلامتی مردم را نیز نشانه رفته اند.

 

در این خصوص این رسانه سوت زنی را که رسالت خوت می داند انجام می دهد و برخورد را بر عهده مسئولان و متولیان امر می گذارد .

در همین رابطه مدیر کل میراث فرهنگی در گفتگو با صبح زاگرس در خصوص وضعیت این باغ تفریحی گفت: کلیه مراکز گردشگری که تحت مدیریت ما بوده تعطیل است، و هر کجا که شکایت باشد به غیر از آن که حضور نداشته باشیم سریع دستور پلمپ آن را صادر می کنیم.

 مجید صفایی با اشاره به وضعیت باغ های تفریی فاقد مجوز گفت: در خصوص باغ های بدون مجوز گزارشی به دست ما نرسیده است و اگر مجوز نداشته باشد باید مجموع اماکن و صنوف جلوی آنها را بگیرد.

وی با بیان اینکه درصورت داشتن مجور فعالیت  باغ مربوطه در منطقه دهنو باید بر اساس پروتکل ها باشد و در ادامه افزود: در کمیته کرونا  برخورد با چنین مواردی  بعد از تصویب توسط  حوزه تعزیرات، اماکن و اصناف و فرمانداری  تایید شده است.

 

 مدیر کل منابع طبیعی در گفتگو با این پایگاه خبری، گفت: با هماهنگی دستگاه های قضایی مکان هایی که تعرض و تصرف داشتند، شناسایی و رفع تصرف شد.

 

وی افزود: اگر باغ مربوطه در مکان خاصی وجود دارد مشخصات مکان دقیق آن اعلام شود تا همکاران اعزام شوند و وضعیت داشتن مجوز یا نداشتن آن مورد بررسی قرار گیرد.

 

این مسئول دولتی عنوان کرد :درصورتی که چنین باغی وجود داشته و در بخش گردشگری فعال باشد دوستان میراث فرهنگی جهت ادامه  فعالت آن باید ورود کنند.

 

حکمتیان با اشاره به اینکه اگر این باغ تفریحی در مجاورت آب باشد، باید امور آّب ورود کند، تاکید کرد: اگر در حریم رودخانه باشد، افرادی از امور آب باید جوابگو باشند و اگر در عرصه های ملی بوده با دادن مشخصات و حتی اسم شخص داده شود  بدون فوت وقت  همکاران اعزام شده و پیگیری و برخورد خواهد شد.

 

وی گفت: اگر این باغ در اراضی ملی باشد پرونده قضایی برای رفع تصرف تشکیل می شود.

 

معاون آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در خصوص ساخت و سازهای در منطقه دهنو در گفتگو با صبح زاگرس گفت: کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه دهنو در مردادماه به میزان ۳۰ هزار مترمربع توسط آب منطقه ای رفع تصرف گردید.
 

آرش مصلح در ادامه بیان کرد: مجوز برای طرح های گردشگری توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر می شود  و آب  منطقه ای تامین آب و رعایت حریم رودخانه را پاسخ می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه طرح های گردشگری بدون احداث سازه دائم در کنار رودخانه براساس قانون مشکل ندارند  اما باید هر ساله مجوز خود را تمدید کنند، تاکید کرد: نشانه های حریم آب منطقه ای با خط آبی شامل لوله فلزی با رنگ آبی و پایه بتنی مشخص است و این حریم باید رعایت شود.

 

وی در پایان گفت: در صورت وجود مورد خاص  به همکاران اداره شهرستان بویراحمد جهت بازدید و گزارش دستورات لازم ابلاغ می شود.

 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.