گروه: اخبار استان خبر: 163275 / تاریخ انتشار : 1399/6/21 ساعت : 07:35
آل داود در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد:

جریان تحریف بدنبال هدایت فضای مجازی در کشور/ شبکه ملی اطلاعات ضامن رشد اشتغال و اینترنت ارزان

مدرس سواد رسانه ای با اشاره به اینکه جریان تحریف فضای مجازی را در راستای منافع حزبی جناحی خود هدایت کرده گفت: از مزایای شبکه ملی اطلاعات رشد اشتغال و اینترنت ارزان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس علیرضا آل داود در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در حالی شبکه زیر‌ساخت ملی خودشان را در دهه 90 میلادی راه‌اندازی کردند که شبکه جهانی اینترنت متعلق به آنها بود گفت : آنها با راه‌اندازی شبکه امن، سریع، پاک و ارزان در کنار اینترنت مدیریت شده دنبال دفاع از مرزهای افکار عمومی‌شان بودند و این نکته بسیار قابل توجه است.

 

وی در ادامه افزود: امریکا در سال 1991 با راه‌اندازی شبکه زیر‌ساخت ملی خود، راه‌اندازی این شبکه را به‌صورت رسمی اطلاع‌رسانی کرد.

 

آل داود به خبرنگار ما گفت :عنوان «زیرساخت ملی اطلاعات یا بزرگراه اطلاعاتی نخستین بار در سال 1991 در ایالات متحده امریکا در قانون پردازش با کارایی بالا  توسط ال‌گور سناتور وقت امریکا، طرح شد و هدف از این طرح، تضمین استمرار رهبری ایالات متحده در پردازش با کیفیت بالا بود.

 

پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران در زمینه توسعه رایانش ابری در قوانین توسعه‌ای کشورهای چین، کره جنوبی و انگلستان نشان داد هر سه کشور مدل مشابه شبکه ملی اطلاعات را در خاک خود پیاده‌سازی کرده‌اند تاکید کرد: برای ایجاد دولت الکترونیکی بر بستر رایانش ابری تحقق شبکه ملی اطلاعات یک جزء اساسی است.

 

وی اذعان داشت :سرعت بالاتر و هزینه انتقال ترافیک پایین‌تر شبکه ملی اطلاعات نسبت به اینترنت جهانی موجب می‌شود شرکت‌های خارجی مایل به حضور در بازار فناوری اطلاعات کشور پیاده‌کننده شبکه ملی اطلاعات برای بهبود خدمات خود به سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات آن کشور تشویق شوند.

 

آل داود با اذعان بر اینکه :اگر به بازار بسیار بزرگ صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات نگاهی بیندازیم، می‌بینیم سهم کشورمان از این  بازار، سهم بسیار اندکی است گفت: اگر شبکه ملی اطلاعات به صورتی که در اسناد بالادستی آمده، راه‌اندازی شود سالانه حداقل 150 هزار شغل پایدار ایجاد شده و بیش از 2 هزار میلیارد تومان در خرید پهنای باند اینترنت صرفه جویی خواهد شد.

 

او در ادامه اظهار داشت :از برکات راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات پاسخگو شدن سرویس‌های اینترنتی خارجی در ایران است .

 

این مدرس سواد رسانه ای با بیان اینکه راه‌اندازی این شبکه می‌تواند پیام‌رسانها، شبکه‌های مجازی خارجی و سرویس‌های دیگر را مجبور به اخذ مجوز، پرداخت مالیات، بکارگیری جوانان ایرانی در ارائه سرویس‌ها، پذیرش قوانین داخلی ایران، مقابله با جرایم اینترنتی و مجرمان در این فضا کند خاطر نشان کرد : جریان تحریف فضای مجازی را در راستای منافع حزبی جناحی خود هدایت کرده و منجر به هدر رفت هزاران میلیارد هزینه بیت‌المال و خسارات بسیاری در حوزه های هویتی-فرهنگی- اجتماعی و اقتصادی شده است.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.