گروه: اخبار استان خبر: 166610 / تاریخ انتشار : 1399/9/8 ساعت : 11:31
داستان مظلومیت یک شهرک صنعتی

وقتی نام مظلومیت و محرومیت با شهرک بلکو عجین می شود/از منازل مسکن مهر بلکو تا تعطیلی همیشگی شهرک صنعتی آن+تصاویر

شهرک بلکو امروز به غیر از رکود خاص ،درگیر مشکلات زیادی است، از تعطیلی کارخانه ها و صنایع تولیدی و به مزایده گذاشتن بیشتر کارخانجات آن تا مشکلات انباشته شده برخی از ساکنان منازل مسکن مهر در این شهرک ، که همگی امروز دست به دست هم داده و از این شهرک به عنوان یکی از آسیب پذیر ترین مناطق شهر یاسوج نام برده می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،نزدیک به هشت سال از عمر دولت تدبیر و امید می‌گذرد و همگان انتظار داشتند پروژه‌هایی که از گذشته روی دست مانده و تکمیل نشده‌ برای رفاه حال مردم اجرایی و عملیاتی شوند.

دولت تدبیرو امید که با نشان کلید وارد کارزار انتخابات شد و گفتمانش برداشتن موانع و باز کردن قفل های رکود و اقتصاد و مسکن بود، اما به یکباره قفل ها را بیشتر بست و مشکلات زیادی را بر مردم تحمیل کرد.

تعطیلی پروژه های حیاتی ماحصل هشت سال دولت ناکارآمد

تعطیلی پروژه های حیاتی و شریانی یکی از مشکلاتی بود که در وزارت راه و شهرسازی دولت تدبیرو حتی وزارت صنعت و معدن و تجارات این دولت برای استان کهگلیویه وبویراحمد به بار آورد و صدمات زیاد و جبران ناپذیری را به به این مردم تحمیل کرد.

 
همه مردم این دیار و حتی استانهای همجوار نام بلکو و شهرک بلکو را شنیده اند، یکی از اولین شهرک های صنعتی استان کهگیلویه وبویراحمد که در شهر یاسوج بنا نهادشد و عمری چندین ساله دارد.

شهرکی که اشتغال ایجاد نکرد و خودش محو شد

شهرک بلکو امروز به غیر از رکود خاص ،درگیر مشکلات زیادی است، از تعطیلی کارخانه ها و صنایع تولیدی و به مزایده گذاشتن بیشتر کارخانجات آن تا مشکلات انباشته شده برخی از ساکنان منازل مسکن مهر در این شهرک ، که همگی امروز دست به دست هم داده و از این شهرک به عنوان یکی از آسیب پذیر ترین مناطق شهر یاسوج نام برده می شود.

از سویی هر چند استان کهگیلویه و بویراحمد به دلایل تاریخی سهمی از صنعت کشور ندارد و این سهم شاید به کمتر از یک درصد هم نرسد اما در همین اندک بضاعتی که هست از سوی مدیران و مسوولان مربوطه رسیدگی و نظارت آن چنانی نمی‌شود.

کافی است برای این موضوع سری به شهرک‌ صنعتی بلوکوی یاسوج بزنیم تا مثل نامهربانی زندگی در این شهرک را ببنیم.

خرواری از مشکلات در شهرک بلکو یاسوج

امروز شهرک بلکو از یک طرف درگیر سوء مدیریت در توسعه و اشتغالزایی کارخانجات تولیدی خود است که هریک به نوعی با برخی لابی گری های بانکها به تعطیلی کشیده شده و  ازسویی دیگر مردم ساکن در این شهرک نیز از منشکلات وضعیت بغرنج برخی مسکن های مهر در آن در رنج هستند.

یکی از پروژه‌های مهم مسکن مهر که متاسفانه در دولت کنونی و در زمان وزیر پیشین راه و شهرسازی (آخوندی) که تعطیل این پروژه ها را یک امر واجب می دانست مورد بی‌مهری قرار گرفته سایت مسکن مهر بلوکوی یاسوج است.

آقای آخوندی شما جوابگو هستید؟!

آخوندی و برخی مسئولان وی در این استان باید بدانند که  همین مسکن های مهر بسیاری از افراد بی سرپناه و محروم و مستضعف را از بلاتکلیفی نجات داد و بسیاری از جوانان با پناه آوردن به همین خانه‌ها توانستند زندگی مشترکی را آغاز کنند.

اما متاسفانه آن گونه که باید بعد از پایان عمر دولت قبلی (نهم و دهم)تکمیل این خانه‌ها از سوی دولت تدبیر ادامه نیافت که دلیل آن عدم اعتقاد دولت فعلی به چنین طرحی بود و دیدیم و شنیدیم که وزیر اسبق مسکن چه واژه‌هایی برای مسکن مهر به کار برد.

در استان محرومی همچون کهگیلویه و بویراحمد اگر چنین واحدهای مسکونی نبود شاید با حجم بسیار سنگین و بالای مهاجرت‌ها به خصوص به مرکز استان (یاسوج) زیر بار هجوم جمعیت خمیده می‌شد اما مسکن مهر کمک بزرگی به ایجاد تعادل در بازار مسکن کرد.

پروژه تاریخی مسکن مهر بلکو و نارضایتی ساکنان

پروژه مسکن مهر بلکو از پروژه‌های مسکن مهر موجود در شهرستان بویراحمد برای خانه‌دار شدن خانه اولی‌ها و سایر مردم بودکه در 51 بلوک شش واحدی ساخته شده اما این پروژه ناتمام به این جا ختم نشد و داد متقاضیان مسکن مهر را درآرود.

هرچند این سایت مسکن در حال حاضر نیمه کاره رها شده و تعداد کثیری از خانه ها آن ساخته شده و برخی خانوار ها در آن اسکان دارند اما نبود زیر ساختهایی اعم محوطه سازی و نبود امنیت کافی؛ ساکنان آن را آزار داده است.

نبود زیرساختهای لازم پاشنه آشیل یک سایت مسکن

امروز اهالی مجتمع مسکونی بلکو در شهر یاسوج از نبود امکانات ناراضی هستند و هر روز وعده های برجامانده مسئولان از جمله سازمان همیاری که مجری تکمیل این خانه ها بوده را بیاد می آورند.

طبق اساسنامه و پروسه های بر جای مانده از مسئولان تکمیل زیر ساختهای این مجتمع مسکونی در جنوب شهر یاسوج بر عهده سازمان همیاری بوده که به هر دلیلی متوقف شده و اهالی این مجتمع از نبود بسیاری از امکانات در رنج هستند.

برای پی بردن به جفای دولت و برخی مسئولان استانی به مسکن مهر، به واحدهای مسکونی شهرک بلوکو سری بزنید و از نزدیک این آشفته بازار وزیران میلیاردی خارج نشین این دولت را به نظاره بنشینید،

آقایانی که امروز به این مردم وعده های بسیار می دهند باید به عمق مظلومیت و محرومیت این خانواده ها پی ببرند، خانواده هایی که منازل آنها هنوز به بهره برداری نرسیده و بسیاری از آنها با پتو و حتی چوب منازل خود را سرپا نگه داشته اند تا در آنها سکنی بپذیرند.

اندر احوالات وعده ها و مدیرانی که فقط وعده می دهند

اعضای هیئت مدیره این منازل مسکن مهر به خبرنگار ما گفته اند در چندین جلسه با مسئولان فعلی استانداری و همیاری و حتی حوزه فنی استانداری درباره تعیین تکلیف این منازل صحبت کرده اند اما از آنها هنوز هیچ خبری نیست و وعده هایشان پشت سرهم طاقت این مردم را به ستوه آورده است.

محمدی مسئول هیئت مدیره این منازل نیز به ما میگوید؛ مصوباتی در این زمینه وجود دارد که برخی از مسئولان شهر یاسوج و حتی استان به دلیل لجبازی و حتی برخی مسائل سیاسی حاضر نیستند این مصوبات را اجرا کنند.

اما جواب سئوال اینجا که چرا این مسئولان به وعده ها و قول های خود پایبند نیستند و هرکدام ساز خود را می زند و به داد این مردم که باید در این روزهای سرد با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند نمی رسند.

این پایگاه با توجه به رسالت خبری خود،منتظر جواب دهی مسئولان امر در این زمینه است.

انتهای پیام/
 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.