گروه: اخبار استان خبر: 166752 / تاریخ انتشار : 1399/9/11 ساعت : 07:10
در میزگرد بسیج وخدمت رسانی بررسی شد؛

حرکت بدون توقف در راه اندازی دهکده اقتصاد مقاومتی شهر یاسوج/نوای دلنشین بسیج سازندگی در افق محرومیت زدایی استان+تصاویر

بسیج سازندگی استان فعالیت های مختلفی انجام داده که گستردگی آن از خانه های مسکونی تا بهداشت مردم استان بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ این پایگاه خبری به مناسبت هفته بسیج میزگردی با حضور مسئول بسیج سازندگی استان و معاون فرهنگی هنری سپاه فتح برگزار کرده است که در زیربخش اول این میزگرد را می خوانید.

بخش اول گفت و گوی این پایگاه خبری با ناصر صالحی رئیس بسیج سازندگی سپاه فتح را در زیر می خوانید. 

صبح زاگرس-بسیج چه کارکردهایی دارد؟

صالحی-اگر بخواهم اثر و کارکرد بسیج را در چند جمله به صورت خلاصه عرض کنم این که ارزش و کارکرد بسیج در سال‌های متمادی به خصوص در طول 41 سال گذشته انقلاب به خوبی روشن و مبرهن شده است.

 بسیجیان در دوران مختلف نقش‌آفرینی کردند به خصوص در دوران دفاع مقدس چه در خط مقدم وآنجایی که باید پشت جبهه، فعالیت داشتند.

بعد  از جنگ در عرصه های مختلف برای خدمت‌رسانی به مردم بسیج حضور داشت، مشاهده شده بود عزیزان بسیجی پیر و جوان در عرصه حضور داشتند ما امروز کارکردهای به روزی در عرصه های مختلف بسیج داریم، بسیج اساتید، بسیج اصناف، بسیج فرهنگیان، بسیج دانش آموزی، بسیج مهندسین صنعت و کشاورزی و به طور کلی هر جایی جامعه بسیج حضور دارد و مشارکت می‌کند ، یکی از کارکردهای اصلی بسیج، بسیج سازندگی است .

 

صبح زاگرس-بسیج سازندگی با چه هدفی ایجاد شد؟

صالحی-بسیج سازندگی بنا به تدابیر مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه سال ۷۹ در راستای کمک به نظام تقویت گروههای جهادی در سطح کشور کمک به مناطق محروم و جایی که نظام در عرصه خدمت رسانی دچار خلاء می‌شد، تشکیل شد.

 این حرکات جهادی به صورت داوطلبانه و خود جوش است، از جمله کارهایی که بسیج سازندگی در عرصه‌های مختلف به خصوص خدمات عمرانی و غیرعمرانی انجام می دهد، اشتغال، تولید، اقتصاد مقاومتی و نقش پیشرفت و توسعه همه جانبه در کشور را دنبال می کند.

می توان گفت مجموعه بسیج سازندگی معجونی از فعالیت‌های مختلف است، گروه های جهادی مختلفی داریم، در سطح استان چیزی حدود ۷۰۰ گروه‌جهادی داریم که در بیشتر آنها به سمت کیفی سازی فعالیت ها حرکت می کنیم، در عرصه های مختلفی دارند کار می کنند، گروه‌های جهادی جغرافیا محور و محله محور در حال فعالیت هستند، گروههای جهادی در استان داریمکه خدمات بهداشت و سلامت در حوزه کرونا انجام می‌دهند، گروه‌های جهادی هستند که بسته معیشتی توزیع می کنند به طور کلی در ابعاد مختلف کمک به محرومین گروه های ما فعال هستند.

در یک سال گذشته از زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است با تاسی از کلام ولی امر مسلمین امام خامنه ای که فرموده اند بزرگترین مبارزه با آمریکا خدمت به مردم و بخصوص محرومین است، ما در مجموعه بسیج سازندگی این را سرلوحه کار خود قرار داده ایم و در حال فعالیت هستیم و در جای جای استان در سال‌های گذشته فعالیت داشتیم که به بخشی از آنها در ادامه اشاره می کنم.

صبح زاگرس-چه فعالیت هایی تا کنون توسط بسیج سازندگی انجام شده است؟

صالحی- بیش از ۱۴۲ هزار متر مربع پروژه و احداثات عمرانی کار کردیم ، توفیق پیدا کردیم در دو سال اخیر ۶۴۹ منزل مسکونی مددجویان کمیته امداد را در حال ساخت هستیم که در هفته بسیج تعداد ۲۳۵ منزل را تحویل مددجویان دادیم ؛عرصه های مختلف مساجد، مدارس، خانه‌های بهداشت، کتابخانه‌ها، یادمان شهدا، پروژه های آبرسانی شرب و پروژه های کشاورزی ما خدمتکار مردم بودیم .

ما هفته گذشته بحث آبرسانی به یکی از روستاهای استان را داشتیم که مشکل آبرسانی داشتند.

 در حال حاضر مشغول تکمیل یادمان شهدای گمنام یاسوج هستیم که نزدیک به ۱4 سال است تکمیل نشده ، کارهای صورت گرفته بود ،زحماتی انجام شد اما در خور شأن این شهدای گمنام نبود ؛دو سه ماهی دوستان ما در مجموعه جهادی بسیج سازندگی دارند این پروژه را تکمیل می کنند.

امیدوارم بتوانیم این یادمان را به زیبایی هر چه تمام تر و در خور شأن شهدای گمنام در دهه فجر امسال تقدیم به مردم عزیز استان کنیم ؛این یادمان در کنار قداست و جایگاه معنوی که در بین مردم دارد، یک المان است که در دامنه های کوه و فراز شهر یاسوج می تواند نقطه عطفی در حوزه گردشگری برای مردم یاسوج و استان باشد.

------

صبح زاگرس-به جز فعالیت های عمرانی چه فعالیت های دیگری داشته اید؟

صالحی- ما در حوزه های محرومیت زدایی غیرعمرانی که نمود آن امسال به خوبی مشاهده شده است، در عرصه های مختلف کمک های مومنانه ۲۵۵  هزار بسته را تقدیم مردم عزیز کردیم، بسته‌های فرهنگی – آموزشی، سیستم صوتی مناطق محروم، بسته های ورزشی که به دانش‌آموزان نیازمند مستعد اعطا شد، در آینده نزدیک که  ویروس منحوس کرونا از بین رفت، بسته های آزمایشگاهی و فرهنگی آموزشی با بازگشایی مدارس تقدیم  مدارس کمتر توسعه یافته خواهیم کرد.

 حدود 100 سیستم صوتی را برای مناطق محروم در نظر گرفته ایم که به زودی تقدیم آنها کنیم .

در عرصه های مختلف کار شده است و این خدمات همچنان ادامه دارد و با توجه به تاکیدات ولی امر مسلمین مبنی بر کمک های مومنانه ما هفته یا دو هفته ای یک بار بحث رزمایش کمکهای مومنانه داشتیم و این را با افتخار دنبال خواهیم کرد.

صبح زاگرس-بسیج سازندگی در حوزه اشتغالزایی هم وارد شده است؟

صالحی- در حوزه اشتغال زایی هم با توجه به اینکه امسال سال جهش تولید است، مجموعه بسیج سازندگی سال های سال با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری به دستورات ایشان مبنی بر توسعه و بالندگی نظام و کمک به جوانان در عرصه اشتغال و اقتصاد مقاومتی، اقدام کردیم ‌که ۵۲ میلیارد تومان تاکنون تسهیلات اشتغال‌زایی منجر به اشتغال مستقیم بیش از ۴ هزار نفر و غیرمستقیم 5800نفر شد .

اشتغال زایی در عرصه های مختلفی مانند رونق تولید پرورش مرغ بومی، شتر مرغ، کبک، بوقلمون، قارچ، زنبورداری، صنایع دستی و  صنایع تبدیلی بود و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

 ما این توفیق را داریم و اگر خدا کمک کند و با کمک دولت دهکده اقتصاد مقاومتی را در شهر یاسوج راه اندازی می کنیم، این به نظر می رسد منشاء اثر گذاری بسیار خوبی در حوزه اشتغال باشد ؛جوانانی هستند که جویای کار هستند دوست دارند کار تولیدی انجام دهند و به کمک کشور بشتابند اما مکان لازم را ندارند بالاخره ما این مکان را داریم ایجاد می‌کنیم، انشالله مایه خیر و برکت در استان باشد.

 ما در این دهکده بازارچه اقتصاد مقاومتی ثابت داریم و افرادی که در سطح استان مشغول به کار هستند و تولیداتشان را می‌خواهند به فروش برسانند، می‌توانند در این غرفه ها با قیمت مناسب تر و بازار بزرگ تری این کار را انجام دهند.

با احداث این بازارچه تولید کنندگان ما می‌توانند با لینک کردن به بازارچه های دیگر کشور، تولیدات خود را به نقاط مختلف کشور ارسال کنند و رونق اشتغال و تولید را بیشتر کنند.

---

صبح زاگرس-گروه های جهادی چه فعالیت هایی انجام می دهند؟

صالحی-در عرصه‌های مختلف گروه های جهادی اعزام تیم‌های پزشکی، دانش آموزی بسیجی، تعمیرات مدارس، رسیدگی به محرومین در بعد پزشکی و سلامت کارهای خوبی صورت گرفته است.

 مجموعه بسیج جامعه پزشکی ما با اعزام تیم های جهادی که زیرمجموعه بسیج سازندگی هستند با هدایت تخصصی مجموعه بسیج سازندگی، در حال فعالیت هستند و کارهای بسیار خوبی انجام دادند. احیا، ترمیم و احداث منازل نیازمندان کارهای خوبی بدون هیچ چشم‌داشتی صورت گرفته است، عزیزان بسیجی در حال کار هستند.

 سال گذشته چیزی نزدیک به 220 جهیزیه به زوج‌های هم استانی تقدیم کردیم در هفته بسیج امسال هم ۷۱۵ مورد جهیزیه با اعتباری حدود ۱۱ میلیارد تومان اعطا کردیم و در ماههای آینده تعداد بیشتری  از این جهیزیه را خدمت زوج های جوان هم استانی تقدیم می کنیم.

 به فرمایش مقام معظم رهبری این کارِ اردوهای هجرت و حرکت عظیم بسیج سازندگی یکی از برکاتش خدمت‏ رسانی‏ است که میلیونها نفر از این خدمت شما به صورت مستقیم بهره ‏مند میشوند؛باید قدر  این بسیجیان را بدانیم، بسیج سازندگی من نیستم باید قدر این جوانان را بدانیم .

صبح زاگرس-به نظر شما مدیریت جهادی در استان وجود دارد؟

صالحی- باید فرهنگ مدیریت جهادی را در جای‌جای کشورمان گسترش دهیم، به فرمایش مقام معظم رهبری اگر مدیریت جهادی با همان روحیه کار و تلاش مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور در شرایط کنونی فشارهای خباثت آمیز قدرت های جهانی و شرایط دیگر قابل حل است و کشور همچنان رشد رو به جلوی خود را ادامه خواهد داد.

 فکر می‌کنم مدیریت انقلابی و جهادی باید در جای‌جای ادارات و نهاد های و بین مردم ما رسوخ پیدا کند که باعث پیشرفت بیشتر خواهد شد.

 ما در هفته بسیج بیش از ۳ هزار و ۲۵۰ پروژه افتتاح کردیم، ۳۳ باب منزل مسکونی مددجویان کمیته امداد، 9 مورد پروژه آبرسانی شرب بهداشتی ، ۵ مورد احداث کانال های کشاورزی و 8 مورد انتقال آب به صورت لوله کشی،کمک به مساجد مناطق محروم ۳۰ مورد ،کمک به بهسازی منازل محرومین ۱۰ مورد داشتیم.

 ۸۴۴ مورد گازرسانی به منزل مددجویان با اعتبار سه میلیارد تومان داشتیم،  احداث حمام و سرویس بهداشتی مددجویان با اعتبار دو میلیارد تومان اعتبار داشتیم.

 کمک های مومنانه هم ۸۰۰ بسته کمک ورزشی ویژه مدارس داشتیم این آمار جدای از بسته هایی بود که به دانش‌آموزان نیازمند اهدا شده بود، این بسته ها با پکیج قرارگاه جهادی حاج قاسم سلیمانی استان کهگیلویه و بویراحمد که همه فعالیت های ما تحت این قرارگاه جهادی است، همزمان با بازگشایی مجدد مدارس در مدارس کم برخوردار استان توزیع خواهد شد .

 

بخش دوم این میزگرد با وحید مثنوی، معاون فرهنگی هنری سپاه فتح بزودی منتشر میشود ...

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.