گروه: اخبار استان خبر: 167337 / تاریخ انتشار : 1399/9/24 ساعت : 08:38
کارشناس و تحلیل گر مسائل دینی در گفتگو با صبح زاگرس:

تقویت ایمان و آموزش سبک زندگی اسلامی از راهکارهای مقابله با خودکشی

کارشناس و تحلیل گر مسائل دینی با اشاره به نکوهش خودکشی و عوامل منجر به وقوع این رفتار، به راهکارهایی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی پرداخت.

حجت الاسلام محمد جعفر حسینی نسب در گفتگو با صبح زاگرس با بیان اینکه خودکشی یکی از گناهان کبیره و ناپسند است، تصریح کرد:خودکشی یکی از رفتارهای شخصی چند بعدی است که عوامل متعدد درونی و بیرونی در ارتکاب آن دخیل هستند اما تحلیل کارشناسان دینی و روانشناسان بیشتر علل آن را در روحیات خود افراد می دانند.

 

وی گفت:افرادی که تصمیم به این اقدام می گیرند، اغلب دچار روان پریشی و فشار روانی هستند که بسط این موضوع را باید به کارشناسان حوزه روانشانسی بسپاریم.

 

این تحلیل گر مسائل دینی خاطرنشان کرد:اعتقاد به مبانی دینی  یکی از عواملی است که می تواند در بهبود رفتار فردی و کنترل مشکلات روانی موثر باشد.

 

حجت الاسلام حسینی نسب گفت:هر چند عده ای از افراد ناکامی و به بن بست رسیدن را عاملی مهم در تصمیم گیری افراد به این پدیده مذموم می دانند اما داشتن ایمان و اعتقاد به حرکت تمامی کائنات در مسیر الهی، فرد را در هر شرایطی کمک می کند که بتواند مقابل تزلزل روحی به بن بست نرسد.

 

وی افزود:حق حیات یکی از حقوقی است که بشر در وهله اول به عنوان هر موجود زنده دیگر از آن برخوردار است و نظر به اینکه طبق آموزه های دین اسلام، انسان نسبت به بقیه کائنات افضل است و مطابق کلام خداوند متعال احسن الخالقین یعنی بهترین موجود است،این حق در انسان متمایزتر از سایر موجودات بوده و ارزش ذاتی و وجودی فرد را دوچندان می کند.

 

حجت الاسلام حسینی نسب خاطرنشان کرد:بخشی از دین که اعتقادات قلبی است به حوزه ماوراء الطبیعی برمی گردد که اگر انسان در این حوزه به خوبی باورمند شود و فهم و درک درستی از زندگی پیدا کند و مطمئن شود پشت پرده ظاهری زندگی بازی های دیگری به نام مشیت های الهی وجود دارد،محال است اقدام به خودکشی  کند.

 

وی افزود: در صورتی که در نظر یک انسان باورمند نقطه ای مقابل این موضوع به نام شهادت وجود دارد و اینکه انسان به درجه ای از اعتقادات و باورها برسد که می داند باید برای اعتقادات قلبی خود از جان بگذرد ؛دو مقوله شهادت بعنوان حد کمال تصمیم گیری در مورد معامله جان و خودکشی بعنوان قتل نفس و زوال هر فرد، تفاوتی از زمین تا آسمان دارد.

 

حجت الاسلام حسینی نسب تصریح کرد:بنابراین اگر در جامعه به خوبی مبانی دینی تقویت شود و در حوزه روانشناسی اسلامی هم به درستی عمل کنیم، آمار خودکشی به صورت چشمگیری کاهش می یابد.

 

وی ادامه داد:حوزه مهم دیگری که برای کنترل رفتار های خشونت آمیزفردی و اجتماعی باید در آن سرمایه گذاری و برنامه ریزی مدت دار داشته باشیم،حوزه تعلیم و تربیت است.

 

استاد حوزه و دانشگاه گفت:البته در این مسیر کارهایی صورت گرفت اما جامع و بنیادین نیست که لازم است وزارت آموزش و پرورش،شورای عالی انقلاب فرهنگی،تبلیغات اسلامی،ارشاد اسلامی و سایر نهادها و سازمانی های متولی برای تحقق عملی مقابله با آسیب های اجتماعی به خصوص خودکشی در این راستا گام های اصولی و غیرموازی بردارند.

 

حجت الاسلام حسینی نسب افزود:موضوع دیگری که باید برای کاهش آسیب های اجتماعی به آن توجه کنیم موضوع تلاش همه جانبه مسئولان برای افزایش رفاه عمومی،کاهش فاصله طبقاتی اجتماعی و کاهش مشکلات اقتصادی است هر چند خودکشی در اقشار مرفه جوامع مدرن و توسعه یافته هم رخ می دهد اما عده ای که بنا به دلایل مختلف نتوانستند خود را به مراتبی از ایمان برسانند  تا حدودی که حاضرند حق حیات را از خود بگیرند، درمواردی کمبود اقتصادی را در کنار سایر عوامل خودکشی مطرح می کنند.

 

وی خاطرنشان کرد:توجه ویژه به نظام خانواده و افزایش سواد زندگی به خصوص ترویج سبک زندگی اسلامی در شکل گیری شخصیت افراد نقش بسزایی دارد ؛بنابراین رویکرد مسئولان به خصوص نهادهای ترویجی،تبلیغی و آموزشی باید در راستای توجه ویژه به تقویت کانون گرم خانواده باشد.

 

حجت الاسلام حسینی نسب در پایان گفت:در شرایط کنونی که آسیب های اجتماعی مانند زلزله چندین ریشتری نظام فردی و اجتماعی را تکان می دهند، باید در کنار تقویت کانون خانواده ، نظام آموزشی کشور در سطوح مختلف از مهدکودک تا دانشگاه ها و مراکز عالی مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.