گروه: اخبار استان خبر: 179086 / تاریخ انتشار : 1399/10/21 ساعت : 13:02
درگفتگو با رئیس سابق شبکه بهداشت باشت مطرح شد:

مواضع رهبر در مورد واکسن خارجی قابل تقدیر است/بعضی از تجهیزات پزشکی ما درتشابه با نمونه خارجی بهترند

رضایی گفت:فرمایش مقام معظم رهبری ، در خصوص اتکا به تولید داخل و خودکفایی ، بسیار بجاست و من اعتقاد دارم ، این توان و ظرفیت استعدادها و سرمایه انسانی نخبگان جوان دانشگاهی را برای تولید داریم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  پس از موضع گیری مقام معظم رهبری در مورد ممنوعت خرید واکنس کرونا از کشورهای غرب و آمریکایی، باعث شد تا این تصمیم مهم و تاریخی از ایشان در صدر اخبار رسانه های ایران و جهان قرار گیرد.

 

در همین خصوص کریم رضایی رئیس اسبق شبکه بهداشت شهرستان باشت و کارشناس حوزه سلامت به این پایگاه خبری گفت: ایران در تولید واکسن، یک قرن تجربه دارد و پاستور و رازی، گویای نخبگی ایران است، اما ما در یک پاندمی و ابربحران بین المللی قرار داریم.


 رضایی در ادامه افزود: فرآیند پروپوزال، کد اخلاق پژوهشی، تست حیوانی، تست انسانی، تایید، توزیع هر فراورده دارویی و واکسن، برابر پروتکل های WHO و تاییدیه FDAو دیگر مراکز تشخیص صلاحیت بین المللی و در سطح ملی ، سازمان غذا دارو است و این تست حیوانی و انسانی در کشور ما هم صورت میگیرد و بخش از فرایند است .


 وی گفت:در خصوص خونهای آلوده ، کشور مبدا خطای بارز علمی داشت و این مطالبه بین المللی و حق ایران است و باید پاسخگو باشند. ودر حال حاضر برخی تجهیزات پزشکی و دارو و واکسن در کشور وارداتی از برخی کشورها،  از جمله امریکا و اروپاست و برخی با کیفیت بسیار بالا هستند. این کارشناس حوزه سلامت ادامه داد: فرمایش مقام معظم رهبری ، در خصوص اتکا به تولید داخل و خودکفایی ، بسیار بجاست و من اعتقاد دارم ، این توان و ظرفیت استعدادها و سرمایه انسانی نخبگان جوان دانشگاهی را برای تولید داریم ، البته بشرطی که از انزوا و گوشه نشینی ،  بسمت سیاستگذاری و تصمیم گیری و مدیریت کلان ، هدایت شوند.

 

او در ادامه افزود: برای موقعیت فعلی و برای مهار کرونا و پیشگیری از مرگ و ابتلای پیک های آینده هموطنان  ، و پاندمی کرونا ما چند چالش داریم،که قطعا علاوه بر واکسن کرونا احتمالی تولید داخل ،  مجبور به واردات از برخی کشورهای خارجی(و بدستور رهبری بجز امریکا و انگلیس) هستیم.


 رضایی ابراز داشت:بدلایل زیر فعلا و با سناریوی بدبینانه کرونا تا پایان سال ۱۴۰۱ (بصورت فعلی) مهمان ما خواهد بود و احتمالا بصورت مقطعی تا ابد .

1-نیاز کشور به حدود حداقل ۹۵ میلیون دوز واکسن(واکسیناسیون دو مرحله ای) که قطعا با روال فعلی در توان تولید داخل نیست
2-واکسیناسیون حداقل ۷۵% جمعیت کشور و لزوم تسریع در بازه زمانی ۶ ماهه
3- زمان لازم برای تولید انبوه و توزیع جهانی و یا تولید داخل که قطعا با روال فعلی در کشور و سطح بین الملل به اخر ۱۴۰۰ هم خواهد رسید
4-تغییر رفتار ویروس در یک سال گذشته
5- ژن های جهش یافته احتمالی
6-تحریم های بین المللی و موضوع انتقال ارز و واردات
7-مسائل مالی مردم
8- پاندمی ویروس و عدم توان ما برای کنترل همه دنیا و ...

 وی گفت: ایران هرگز به دی ماه ۱۳۹۸ بر نخواهد گشت .هیچ راهی نداریم بجز تغییر سبک زندگی ، تغییر مدل مدیریت سازمان و شرکت ، و خودمراقبتی فردی و اجتماعی وبه امید روزی که شاهد صادرات واکسن و دارو و تجهیزات پزشکی از کشور باشیم وبا ارزوی سلامتی برای همه هموطنان.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.