گروه: اخبار استان خبر: 179890 / تاریخ انتشار : 1399/11/9 ساعت : 08:50

خدمات انقلاب اسلامی به زحمت کش ترین قشر جامعه/انقلابی که برای عشایر انفجار نور بود

مدیر کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه خدمات دهی به عشایر، قبل از انقلاب وجود نداشت، گفت: انقلابی که برای عشایر انفجار نور بود.

فضل الله آذرفر   در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس درخصوص خدمات دهی اتقلاب اسلامی به عشایر کهگیلویه وبویراحمد در مقایسه با قبل از انقلاب گفت: خدمات دهی به عشار قبل از انقلاب وجود نداشت و شهر فعلی یاسوج تحت تاثیر فشار های مختلف به روستا تبدیل شد و بعد از انقلاب خدمات رسانی در قالب شهر شکل گرفت.

 

وی با بیان اینکه موضوعی به نام ساماندهی عشایر قبل از انقلاب نبود، گفت:  در شرایط حاضر ساماندهی جوامع عشایر با راهبردهای مختلفی از جمله اسکان عشایر، طرح خدمات رسانی، بهداشت، آموزش، کمک ها به جامعه عشایری شامل توزیع بیش از 700 تن آرد، و  سوخت رسانی را می توان نام برد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه قبل از انقلاب در مناطق عشایری امنیتی وجود نداشت و حتی سرقت تبدیل به شغلی برای افراد شده بود، گفت: در شرایط حاضر در بحث کوچ  عشایر امنیت آنها توسط سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و سایر ارگان ها تامین می شود.

 

مدیر کل امور عشایر در ادامه به مهمترین پروژه برای قشر عشایر در کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: تامین آب شرب عشایر به صورت سیار، بازگشایی جاده های عشایری به صورت ماهانه دنبال می شود.

 

وی به اجرای 4 هزار کیلومتر راه عشایری بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: برای بهبود تردد و کمک به عشایر استان هر ساله این راه ها در فصل یخبندان و زمستان با تعامل امور عشایر و دستگاه های اجرایی نظیر راهداری دنبال می شود

 

آذر فر تامین آب شرب پایدار و سالم از طریق اجرای پروژه ها مانند پروژه حوزه شرق گچساران با اعتبار 10 میلیارد تومان و  که 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان کرد: در شهرستان بهمئی پروژه تامین آب پشت کوه ملا طهماسب اجرا شد که فاز اول آن در سال گذشته انجام شد و فاز دوم آن با حضور فرماندار و امام جمعه کلنگ زنی شد که اتمام این پروژه،  آب شرب 100 خانواده عشایری را تامین می کند.

 

این مقام مسئول به پروژه تامین آب شرب مناطق عشایری دلی یک آبریز  که در دهه فجر به بهره برداری می رسد،اشاره کرد و  گفت: در منطقه عشایری کِیمه و دواخر زیلایی که نزدیک به 40 سال آب آشامیدنی نداشتند و هر ساله 2 الی 3 کیلومتر باید طی می شد با حضور نماینده  بویراحمد، دنا و مارگون کلنگ زنی شد که در سال آینده اگر به بهره برداری برسد آب شرب 100 خانوار را تامین خواهد کرد.

وی در ادامه به اجرای پمپاژ آب در مورد زرد زیلایی و با پیشرفت 80 درصد اشاره کرد و گفت: در تلاشیم این پروژه در سال آینده به بهره برداری برسد که در صورت بهره برداری 80 هکتار باغ در منطقه مورد زرد زیلایی برای جامعه عشایری ایجاد و کمک خوبی برای اشتغال آنها خواهد بود.

 

این مقام مسئول به پروژه آب کشاورزی طسوج، پشت کوه باشت اشاره کرد و گفت: بحث جایگزینی سوخت های عشایری از طریق فتوسل ها و انرژی خورشیدی مطرح است این جایگزینی به محیط زیست و طبیعت کمک می کند در این راستا حدود 900 پنل خورشیدی خریداری شد و در طی هفته های آینده تحویل عشایر داده خواهد شد،  قیمت هر پنل 10 میلیون تومان است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.