گروه: اخبار استان خبر: 181372 / تاریخ انتشار : 1399/12/9 ساعت : 08:33

9 اسفند و دستگیری یک ساواکی در کهگیلویه و بویراحمد

به دنبال اختلاف نهادهای امنیتی رژیم پهلوی، کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک تشکیل شد تا فعالیت‌ هایی که برای خنثی کردن مبارزات مردم با حکومت صورت می گیرد، تجمیع شود حالا 9 اسفند سندی که در تاریخ ثبت شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس پنجشنبه: 9 اسفند 1357 ، 30 ربیع الاول 1399 ، 28 فوریه 1979؛ پرونده جنایات ساواک، شهربانی و ژاندارمری یزد در اختیار کمیته انقلاب اسلامی این شهر قرار گرفت و کمیته اعلام کرد برای آشنایی مجرمین و معرفی آ نها به محاکم صالحه، اقدامات فوری در دست انجام است.

 

از طرف کمیته امام خمینی، آقای دکتر حسین مهرپور برای انجام امور قضایی کمیته انقلاب اسلامی استان یزد انتخاب شد.

 

هیئت مدیره شیروخورشید سرخ استان یزد منحل و با تأیید حضرت آیت الله صدوقی، اعضای جدید هیئت مدیره معرفی و شروع به کار کردند.

 

اموال و محل شرکت تعاونی تاکسی رانان شهر یزد به تصرف کمیته انقلاب اسلامی استان یزد درآمد و هیئت مدیره آن منحل اعلام شد.

 

اما 9 اسفند که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران با پرونده جنایات ساواک ثبت شده است فرصتی به ما داد تا شرح دستگیری رئیس ساواک در کهگیلویه و بویراحمد را به بهانه این روز منتشر کنیم .

 

سازمان اطلاعاتی ایران در دوره پهلوی از زمان رضاشاه در شهربانی شکل گرفت. این سازمان که وظیفه اصلیش کارهای پلیسی بود در حاشیه به خلافهای سیاسی نیز می‌پرداخت. از جمله مهمترین صیدهای این سازمان در دوره رضاشاه دستگیری گروه موسوم به ۵۳ نفر به جرم فعالیتهای کمونیستی بود. البته در کنار این سازمان، رکن دوم ارتش نیز در امور اطلاعاتی فعال بود.

 

 سال ۱۳۵۸ شش تن از اعضای ساواک تهران و شهرستانها در دادگاه انقلاب محاکمه شدند که سرهنگ احد سالاری، رئیس ساواک کهگیلویه و بویراحمد یکی از آنها بود.

 

محاکمه شش تن از اعضای ساواک تهران و شهرستانها در دادگاه انقلاب (1358) از چپ: سرهنگ احد سالاری، رئیس ساواک کهگیلویه و بویراحمد؛ حسین مهاجر، از گروه تعقیب و مراقبت؛ سرگرد عباس قضاوی،  رئیس ساواک ورامین؛ محمدرضا، راننده ازغندی و آیرم؛ سروان تمیز، رئیس ساواک بروجرد و ماکو؛ کیومرثی، رهبر عملیات ساواک بانه


محاکمه شش تن از اعضای ساواک تهران و شهرستانها در دادگاه انقلاب (1358) از چپ: سرهنگ احد سالاری، رئیس ساواک کهگیلویه و بویراحمد؛ حسین مهاجر، از گروه تعقیب و مراقبت؛ سرگرد عباس قضاوی، رئیس ساواک ورامین؛ محمدرضا، راننده ازغندی و آیرم؛ سروان تمیز، رئیس ساواک بروجرد و ماکو؛ کیومرثی، رهبر عملیات ساواک بانه.

 

 

نعمت الله نصیری(رئیس ساواک) و مهدی رحیمی پس از دستگیری در مدرسه رفاه. در تصویر رسول صدر عاملی خبرنگار روزنامه اطلاعات نیز دیده می‌شود.

نعمت الله نصیری(رئیس ساواک) و مهدی رحیمی پس از دستگیری در مدرسه رفاه. در تصویر رسول صدر عاملی خبرنگار روزنامه اطلاعات نیز دیده می‌شود.
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.