گروه: اخبار استان خبر: 182630 / تاریخ انتشار : 1400/1/5 ساعت : 12:38

مطالبه اهالی گندی خوری دنا از مسئولان/ قوانین شرکت گاز و ممانعت از ساخت و ساز در حریم لوله 56 اینچی

اهالی گندی خوری دنا با ارسال متنی خواستار پیگیری مطالبات خود از مسئولان شدند که قوانین شرکت گاز مانع اصلی توسعه این روستا اعلان شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  روز گذشتی جمعی از اهالی روستای گندی خوری شهرستان دنا در مطلبی که به این رسانه ارسال شد  از شرایط این روستان بعد از زلزله گفتند و در این مطلب اذعان داشتند : زلزله، امری غیر قابل پیش بینی می باشد که هر لحظه در هر مکانی ممکن است رخ دهد، به ویژه در مناطقی که بر روی کمربند زلزله واقع شده اند، و البته استان کهگیلویه و بویر احمد به خصوص شهرستان دنا و روستاهای حومه طبق نظر کارشناسان بر روی گسلی عمیق قرار دارند که در این مقال، مجالی برای پرداختن به آن نیست.

 

اهالی روستای گندی خوری ابراز داشتند: چند سال پیش بود که زلزله ای در استان و به تبع آن، در روستای ما (گندی‌خوری) آمد، چند هفته پیش نیز زلزله ای مهیب رخ داد، اما این بار همراه با خانه ها، دلها را نیز لرزاند، چرا که خانه ها ترک خورده و غیر قابل سکونت شدند؛روستایی که مردانِ آنها در خطوط مقدم جبهه، جان‌فشانی کردند، و اکنون، این شهیدان زنده نمی توانند با آرامش سر بر بالین نهند، هر چند قبلا هم برای دردی بزرگتر (بوی بد و مسمومیت زای منشعب شده از ایستگاه های هواگیری گاز) که توانایی حل آن را نداشتند، شبها با آرامش نمی آرمیدند.

 

 در این مطلب آمده است: روستای گندی خوری وسطی از توابع شهرستان دنا، روستایی کوچک در نزدیکی دو پایگاه گاز که یکی از آنها شاه لوله ای می باشد  که از طریق آن، به دیگر استانها از جمله اصفهان گاز انتقال داده می شود.

 

  اهالی روستای گندی خوری افزودند:روزی در این روستا مسئولین شرکت گاز همراه با دیگر مسئولین مربوطه برای رسیدن به اهداف خود و رفع فشار های مردم متدین به آنها مُسَکِنی (دادن گاز خانگی به اهالی که به دلیل نزدیکی روستا به ایستگاه های مذکور خطر جانی ان به مراتب بیشتر است.)تزریق کردند که خطر سلامت جانبازان جبهه رفته و خانواده های آنها را به مراتب بدتر می کرد، سالیانی است که این مردم متدین، و این جانباران با خانواده هایشان در چند قدمی شاه لوله ای گاز خانگی زندگی می کنند و این جدای از تحمل بوی بد و مسموم آن می باشد که هزار خطر برای بیماران سرطانی و قلبی و ریوی این روستا که بعضا به دلیل حضور در جنگ تحمیلی مبتلا به این بیماری ها شده اند دارد.

 

آنها از مشکلات زلزله گفتند و تاکید کردند: می توان گفت از یکسو شرکت گاز آن را در حریم خود می داندو حاضر به خرید آن نیست و از سویی دیگر، بنیاد مسکن به دلیل در قرار گرفتن حریم گاز، به ساکنان روستا، وامی برای تعمیر و بازسازی خانه هایشان نمیدهد.

 

اهالی روستا از عدم خدمات رسانی به روستا گلایه و در این مطالبه خود آوردند: به این روستا خدمات نمی دهند (خدماتی از جمله تسهیلات مصوب ستاد بحران،یا به دلیل خطرات جانی نزدیکی ایستگاه به روستا رایگان کردن انرژی گاز همچون شترخون ،بودجه برای جدول کشی و...) ، خدماتی که حق هر انسانی به خصوص این جانبازان خطوط مقدم نبرد حق علیه باطل و خانواده های آنهاست، برای تمشیت امور یک زندگی معمولی می باشد!!!!

 

درخواست اهالی گنی خوری عینا برای فرماندار شهرستان دنا ارسال و مطالبه اهالی از طریق رسانه صبح زاگرس پیگیری شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح زاگرس از سی سخت با ارسال مطالبه اهالی گندی خوری برای فرماندار شهرستان دنا ، پناهی در گام اول توضیحاتی در خصوص وضعیت زلزله شهرستان دنا بیان و گفت: تمامی روستاها و شهر سی سخت را به صورت کارشناسی در خصوص میزان خسارات مورد ارزیابی قرار دادیم و نوسازی و امداد رسانی به مردم را انجام و همچنان کار ادامه دارد .

 

وی ابراز داشت : با حضور مسئولان ملی و نظامی کشور و به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیگیری مسئولان استانی کار امداد رسانی و ساخت ساز شهر زلزله زده و مناطق آسیب دیده از زلزله 29 بهمن سال گذشته در دستور کار ویژه قرار دارد.

 

عبدالحمید پناهی فرماندار دنا از طریق بخشدار مرکزی این شهرستان خواستار پیگیرآخرین وضعیت این مطالبه اهالی گندی خوری شد که وضعیت در حریم بودن این روستا و خسارت زلزله این گونه عنوان شد.

 

روستای گندی خوری وسطی شهرستان دنا دارای 31 خانوار و 105 نفر جمعیت است و این روستا در حریم خطوط لوله 56 اینچی گاز قرار داشته و براساس قوانین شرکت گاز ،هرگونه ساخت و ساز در حریم 250 متری خطوط انتقال گاز ممنوع است.

 

در پاسخ به این مطالبه آمده است: در سنوات گذشته و با پیگیری مسئولین وقت و برگزاری نشست های مختلف با مسئولان شرکت گاز منطقه ای اصفهان  کارشناسان این شرکت به منطقه وارد شدند تا با بررسی تغییر خط لوله گاز ، تغییر کلاس لوله ، براورد خرید منازل اهالی روستا  برای تصمیم گیری در هیات دولت نتیجه اعلان شود.

 

فرماندار دنا تصریح کرد: نظرات کارشناسی به اصفهان ارسال و شرکت گاز جهت تصمیم گیری نهایی نتیجه را به هیات دولت ارسال کرد و متاسفانه علیرغم پیگیری های مکرر نتیجه تصمیم گیری نهایی دریافت نشده است.

 

پناهی در پاسخ به مطالبه دوم اهالی روستای گندی خوری گفت: بلافاصله بعد از وقوق زلزله و پس از دریافت درخواست اهالی برای کارشناسی میزان خسارات زلزله در این روستا ، کارشناسان بنیاد مسکن به روستا اعزام و کار کارشناسی از 30 منزل مسکونی انجام و نتیجه اعلان شد.

 

وی خاطر نشان کرد: از این تعداد 7  منزل مسکونی به صورت تخریبی و 20 واحد تعمیری عنوان شد و برا اساس قوانین شرکت گاز اجازه کار داده نشد و برای رفع این مشکل از طریق بنیاد مسکن با شرکت گاز اصفهان مکاتبه و در انتظار پاسخ کارشناسان فنی هستیم.

 

پناهی در ادامه افزود به احتمال زیاد با اخذ تعهد کتبی از اهالی روستا اجازه ساخت و ساز و تعمیرات داده می شود و در این رابطه در حال رایزنی و پیگیری هستیم.

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.