گروه: اخبار استان خبر: 185370 / تاریخ انتشار : 1400/2/31 ساعت : 21:21
پیگیری سوژه های مردمی:

عشایر کهگیلویه از قشلاق رانده و از ییلاق مانده/رئیس امورعشایری کهگیلویه: خدمات رسانی به عشایر در شرایط سخت+تصاویر

با توجه به خشکسالی حاکم منابع مرتعی و هزینه بالای تامین نهاده و ترس از بیماری و تلف شدن دام ها در گرمای هوا، عشایر شهرستان کهگیلویه مجبور به کوچ زود هنگام به ییلاق شده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سال ۱۴۰۰ درحالی آغار شد که  بی سابقه‌ترین خشکسالی با کاهش ۴۰ درصدی  بارش‌ها  را در استان کهگیلویه و بویراحمد را شاهد هستیم.

 
با شروع زودهنگام گرمای هوا کوچ عشایر به مناطق قشلاقی شروع شد و عشایر برای تامین خوراک دام مجبور به کوچ زود هنگام شدند.
 
 
با توجه به هزینه بالای  تامین جو و علوفه ، اکثر عشایر را تحت تاثیر گذاشت، درحالی که در جاده های شهرستان کهگیلویه شاهد برگشت دامداران از قشلاق هستیم. 
 
یکی از چوپانانی که سال هاست با گله‌های خود مسیر قشلاق تا ییلاق در حال تردد است گفت: سال‌هایی که بارش کافی بوده فصل کوچ بهاره ما از اواخر اردیبهشت تا خردادماه بوده است.
 
 
وی با اشاره به رخ داد خشکسالی بی سابقه در سال ۱۴۰۰ گفت: با توجه به خشکسالی حاکم منابع مرتعی تمام شده و هزینه بالای تامین نهاده و ترس از بیماری و تلف شده دام در گرمای هوا، مجبور به  کوچ زود هنگام  به ییلاق شده ایم.
 
یکی دیگر از چوپانان با اشاره به کمبود بارندگی ها مراتع خوب رشد نکرده‌ و و دام ها بدون علوفه هستند گفت: به دلیل گرمای هوا عشایر مجبور به کوچ زودهنگام شدند، اما همین کوچ زودهنگام باعث شد مراتع پاسخگوی دام ها نباشد و باعث برگشت از چراگاه ها شده ایم.
 
 رئیس امور عشایر کهگیلویه نیز در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: از اسفند ماه گذشته تاکنون ۱۲۰ کیلومتر جاده در مناطق عشایری حومه غربی دهدشت بازگشایی یا مرمت شده است.
 
خداداد اجتهادی با اشاره به خدمات‌ رسانی به عشایر افزود: امور عشایری با هدف اجرای وظایف ذاتی خود خدماتی از قبیل آبرسانی، توزیع نهاده‌ های دامی را در طول سال  با عشایر کهگیلویه ارائه می‌دهد.
 
وی افزود: احداث جاده‌ های عشایری و بازگشایی مستمر جاده‌ ها برای تسهیل در تردد از دیگر خدمات این سازمان عنوان کرد.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.