گروه: اخبار استان خبر: 188787 / تاریخ انتشار : 1400/5/6 ساعت : 15:14

سایه تهدید سودجویان بر سر درختان بلوط زاگرس

پدیده قاچاق چوب در سالیان اخیر سبب نابودی و تخریب درختان جنگلی شده است و درصورت عدم نظارت دستگاه های متولی به منبع درآمدی برای سودجویان تبدیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس درختان و جنگل سرمایه های طبیعی کشور و  میراث آیندگان و دارای ارزش های مختلف در محیط زیست است که به جرات می توان گفت اگر جنگل، طبیعت و درخت نباشد حیات و زندگی برای موجوادت زنده به سختی ادامه پیدا می کند.

 

استان با بیش از ۱۵ هزار کیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران ۳۰ درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.

 

در همیت رابطه کهگیلویه و بویراحمد  رویشگاه بیش از ۲ هزار گونه گیاهی است که ۴۵۰ گونه آن گیاهی و دارویی است و این مقوله ظرفیت های بی بدیلی برای ثروت آفرینی در جنگل ها و مراتع دارد.

 

در شرایط حاضر عوامل مختلفی سبب به خطر افتاد حیات جنگل های کهگیلویه وبویر احمد شده  این عوامل شامل آتش سوزی، دخل و تصرف در طبیعت، برخی زمین خواری ها و تبدیل اراضی طبیعی به مسکونی، قطع چوب برای سوخت در برخی مناطق محروم استان و نهایتا موضوعی به نام قاچاق چوب به دلیل درآمد سرشار آن سبب در خطر قرار دادن سلامت و حیات جنگل های استان شده است.

در سالیان اخیر قاچاق چوب به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار بر تخریب گونه ها جنگل خصوصا درختان بلوط مشاهده شده است و این موضوع در صورت عدم نظارت و  جدیت درآمدی برای سودجویان و قاچاقچیان تبدیل می شود تا بار دیگر سرمایه های جنگلی کهگیلویه و بویراحمد مورد تخریب قرار گیرد.

 

رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در گفتگو با صبح زاگرس در خصوص اقدامات و برنامه های در دستور کار جهت مبارزه با قاچاق چوب گفت: برای مبارزه با قاچاق چوب دیدبان هایی در جنگل ها مستقر می شود و با رصد تخلفات در حوزه قطع درخت، قاچاق چوب گزارشات آن ارسال شده و تدابیر لازم در این راستا در دستور کار قرار می گیرد.

 

حسن زاده گفت: گزارشات قاچاق و قطع درختان بلوط را  مورد بررسی قرار داده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شد و همچنین اموال آنها توقیف می شود

 

وی  بیان کرد: پرونده افراد متخلف قاچاق چوب به تعزیرات حکومتی ارسال شد و با بررسی شواهد و دلایل جرم،  با آنها برخورد صورت گرفت.

 

حسن زاده به دستور قضایی دادستان مرکز استان برای جلوگیری از قاچاق چوب اشاره کرد و گفت: ایست و بازرسی ها ناگهانی در گلوگاه های شهرستان بویراحمد برای جلوگیری از قاچاق چوب به خارج از استان در دستور کار است و در شرایط حاضر شهرستان بویراحمد در بحث قاچاق چوب شرایط مطلوبی دارد و موارد اندک را از طریق جنگل گردشی مورد بررسی قرار داده و برخورد جدی می شود هر چند در ابتدا موارد پیشگیری از قاچاق چوب دنبال می شود و در مرحله بعد از طریق مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.