گروه: اخبار استان خبر: 189966 / تاریخ انتشار : 1400/5/31 ساعت : 12:47

سوء مدیریت نتیجه ادامه دار شدن بحران آب و برق در کهگیلویه و بویراحمد

سوء مدیریت در کهگیلویه و بویراحمد بر خوردار از روان آب ها ،پس از بحران تابستانه کشور ،کام تشنه و خانه های تاریک را ادامه دار کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  13رودخانه پر اب استان و سدهای ساخته شده در کهگیلویه و بویراحمدی با یک درصد وسعت کشور و جمعیت کم، آن را به استان روان آب ها در ایران تبدیل کرده است .

 

عدم مدیریت صحیح در کهگیلویه و بویراحمدی که 10 درصد از منابع آبی کشور را در اختیار دارد باعث شده تا مردم این استان با کام تشنه نظاره گر رودخانه ها و چشمه ساران خنک آن باشند.

 

اگر چه در سالهای اخیر به دلیل تغییر اقلیمی و کمبود آب جهان و کشور با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند اما با گذر از ماه های گرم سال و نزدیک شدن به سومین ماه فصل تابستان این بحران و کمبود ها جایش را با آب و برق پایدار عوض می کند مقوله ای که در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل سوء مدیریت و عدم مدیریت صحیح، همچنان گریبانگیر مردم استان است.

 

بدون شک این مشکلات یک شبه ایجاد نشده و اگر در حوزه آب شرب کهگیلویه و بویراحمد به اختلاس ، شبکه فرصوده، مدیریت مصرف صحیح و هدر رفت آب توجه جدی می شد امروز در استان روان ابها با بحران و تنش آبی روبرو نبودیم.

 

اما بی آبی تنها مشکل مردم این استان نبوده و حالا کمبود برق و قطعی های مکرر در برخی از مناطق و شهرهای استان به یک واقعیت ملموس همراه با زندگی مردم تبدیل شده تا باز هم سوء مدیریت نتیجه کمبود ها باشد.

 

کهگیلویه و بویراحمد سهم بالغ بر 20 مگاواتی ازتولید برق را بر عهده دارد و آنگونه که مسئولان شرکت توزیع برق استان اذعان می کنند در حدود 270 هزار مشترک مصرف کننده برق در استان وجود دارد که با اضافه شدن تولید برق توسط نیروگاه های خورشیدی و مشارکت بخش خصوصی ، مردم همچنان رنج بی برقی را بیش از پیش احساس می کنند.

 

رودخانه ها و سدهای استان فرصتی ارزشمند برای کهگیلویه و بویراحمد است تا مسئولان در کنار پنل ها و نیروگاه های خورشیدی میزان تولید برق در استانی که از صنعت آنچنانی و مصرف در این بخش برخوردار نبوده را افزایش دهند.

 

مسئولان آبفا در بخش های زیادی شرکت توزیع برق را متهم اصلی کمبود و قطعی آب عنوان می کردند و با خنک شدن هوا و کاهش مصرف، بدون شک نباید شاهد قطعی برق در کهگیلویه و بویراحمد باشیم رویه ای که همچنان بخش عمده ای از مردم استان نسبت به آن گلایه مند هستند که چرا باید همچنان شاهد قطعی های مکرر برق باشند.

 

دولت جدید باید کاستی‌های مدیریتی و انسجام بخشی فعالیت‌های مدیریتی را با جدیت در کهگیلویه و بویراحمد دنبال کند چرا که منابع در استان وجود دارد اما سوء مدیریت اجازه تولید و برداشت را گرفته و مردم باید در موقعیتی که بحران کمبود آب و برق در کشور بپایانش نزدیک شده است رنج کمبود ها و نیاز های اساسی آب و برق را تحمل کنند.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.