گروه: اخبار استان خبر: 191169 / تاریخ انتشار : 1400/6/26 ساعت : 20:18
بازیگر نقش رضاخان سریال عمارت فرنگی در گفتگو با صبح زاگرس:

رضاخان شخصیتی متزلزل داشت و هیچ روشی برای اداره حکومت خود نداشت/ارتش گران رضاخان 24 ساعته فروپاشید

احمد نجفی با اشاره به شخصیت متزلزل رضاخان و این که فاقد روش برای حکومت داری بود بیان کرد: او نقاط مختلفی از کشور را واگذار کرد که خود و خاندانش را در قدرت حفظ کند.

احمد نجفی بازیگر نقش رضاخان در سریال عمارت فرنگی در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص ویژگی های شخصیتی رضاخان گفت: رضا خان فردی بود که تحصیلات آکادمیک و سواد کافی نداشت و هر دستوری می داد احساسی و آنی بود و همین مساله سبب گرفتاری خودش و مملکت شد لذا هیچ روشی برای اداره حکومت خود نداشت.

 

وی با بیان اینکه رضا خان فردی فحاش بود و سعی می کرد از آتاتورک تقلید کند ادامه داد: رضاخان می خواست تغییراتی در ایران به وجود بیاورد اما برخی از این تغییرات سبب از بین رفتن سنت ها بود و دانش و تمدن را به سمت تباهی برد، نمونه آن دستور برداشتن چادر بود که پیش بینی نداشت این موضوع چه خواهد شد و مردم جامعه چه برخوردی خواهند داشت و آیا این موضوع تاثیری در دراز مدت دارد یا خیر؟ بنابراین نگاه او به کشور  و خاک آن همین بود و سعی می کرد نظر انگلیسی ها و روس ها را جلب کرده تا از او حمایت کنند.

 

این بازیگر سینما و تلویزیون در ادامه گفت: رضاخان دارای شخصیت متزلزلی بود زیرا وقتی دانش آکادمیک و زمامداری وجود ندارد و دارای روحیه قلدری بود و از طریق یک چوب دستی امورات خود را انجام می داد و منشا مشکلات زیادی بود، در این راستا مسئله گرفتن زوری زمین ها ناشی از عقده نداشتن ها و از بین بردن کشاورزی شد و این موضوع سبب انقلابی شد که تمام نقاط سرمایه ای ایران در بخش های مختلف جامعه و اقتصادی از بین برده شد.

 

نجفی با بیان اینکه اطرافیان رضاخان اهل مصرف گرایی بودند و در روستاها ظلم می کردند و وی نسبت به این موضوعات توجهی نداشت و تمایل برای کسب ثروت داشت، ادامه داد: رضاخان از طریق فحش کار خود را پیش می برد این موضوع در تاریخ ثبت شد.

 

وی ادامه داد: رضاخان ارتشی با هزینه های زیادی تشکیل داد اما در مدت زمان 24 ساعت  فروپاشید که این موضوع ناشی از عدم شناخت جنس ارتش و  مقاومت آن است.

 

احمد نجفی در پایان گفت: واگذاری نقاط مختلف کشور از جمله آرارات و مناطقی در آذربایجان و کردستان و سیستان و بلوچستان در زمان رضاخان انجام شد و او این مناطق را واگذار می کرد که خودش و خاندانش در قدرت باقی بماند، بنابراین وقتی دانش آکادمیک نباشد و نسبت به اینده افق روشنی نباشد سبب سقوط خود او و خانواده اش می شود.انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.