گروه: اخبار استان خبر: 191834 / تاریخ انتشار : 1400/7/8 ساعت : 12:24
به بهانه حضور امید بخش رئیس جمهوردر استان:

خام فروشی معادن استان نیازمند زیر ساخت صنعتی است/کهگیلویه و بویراحمد می تواند ناحیه صنعتی در اقتصاد کشور باشد

بیکاری و محرومیت ثمره خام فروشی و عدم بهره برداری از معادن کهگیلویه و بویراحمد است تا تبدیل شدن به ناحیه صنعتی مطالبه به حق مردم این استان از رئیس جمهور رئیسی باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس اگر چه کهگیلویه و بویراحمد،به عنوان ناحیه کشاورزی و دامپروری در اقتصاد کشور قرار دارد اما این سرزمین غنی از معادن بوکسیت، مس، ذخایر گوگرد، سنگ‌های ساختمانی، گچ، نیترات و چاه های نفت بوده و با مساحت ۱۶ هزار و ۲۶۴ کیلومتر مربعی دارای بزرگترین معدن فسفات کشوربوده واین استان به فرصتی ارزنده برای خام فروشی تبدیل شده تا جوانان مستعد آن به دلیل نبود صنعت آواره عسلویه و شهر های صنعتی کشور شوند.

 

به سراغ آمار ها که می رویم حکایت از درد هایی دارد که امروز اشتغالزایی و صنعتی شدن را به مطالبه اصلی مردم تبدیل کرده است، چرا که ذخیره قطعی معادن کهگیلویه و بویراحمد، افزون بر یک میلیارد و ۷۵۵ میلیون تن اعلام شده تا شمار شاغلان بخش معدن استان کمتر از 2هزار و 500 نفر باشد و بیشتر آنها در معادن سنگ لاشه، کارخانه سیمان و کارخانه‌های گچ مشغول به کار باشند.

 

معادن کهگیلویه و بویراحمد یا در پیچ و خم بروکراسی های اداری پویا نمی شوند و یا هم این که سرمایه گذار معدنی ندارد و بخش عمده آن را خام فروشی به تاراج برده است .

 

یکی از مهم‌ترین مشکلات معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد به این مسئله برمی‌گردد که معادن استان بیشتر رسوبی بوده و این معادن رسوبی که گاهی بهره‌برداری آن به طریق زیرزمینی انجام می‌شود، از نظر برخورداری زیرساختی و ارتباطی چه به شکل ریلی چه به شکل جاده‌ای با مشکل روبه‌رو هستند.

 

پای لنگ زیرساختهایی همچون جاده، آب، برق و گازرسانی را می توان به دیگر مشکلات حوزه صنعت و معدن استان اضافه کرد تا عدم بهره‌برداری مناسب از این معادن علاوه بر بیکاری، محرومیت، خام فروشی و توسعه نیافتگی را به همراه داشته باشد.

 

رییس جمهوری رئیسی پیشترگفت: در نظام اسلامی دولت خدمتگزار مردم است نه منت‌گذار و تمام کارگزاران باید خود را خدمتگزار مردم بدانند و این خدمت به کهگیلویه و بویراحمدی ها می تواند با بهره برداری از معادن و ایجاد صنایع زیر ساختی تولید ثمر بخش شود.

 

کهگیلویه و بویراحمدای ها توسعه اقتصادی و اشتغال را از رئیس جمهور مطالبه کرده اند و این حق کهگیلویه و بویراحمد نیست وقتی که غنی از مواد صنعتی هست به عنوان ناحیه کشاورزی و دامپروری با موانع کشت و خشکسالی باقی بماند و صنعت در این استان را فقط فرصتی برای خام فروشی دید .

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.