گروه: اخبار استان خبر: 191960 / تاریخ انتشار : 1400/7/10 ساعت : 19:05

بی توجهی محیط زیست استان به فاجعه زیست محیطی در زیلایی+عکس وفیلم

فاجعه زیست محیطی در مورزرد زیلایی در شهرستان مارگون در سایه بی توجهی مسئولان در حال رخ دادن است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، دهستان زیلایی در استان کهگیلویه و بویراحمد است، در این دهستان دو دریاچه به اسم دریاچه مورزرد زیلایی وجود  دارد که  اغبل درطول سال آب  دارد اما قریب به دوس ال است که یکی از این دریاچه ها قبل از رسیدن فصل پاییز شروع به خشک شدن می کند و به مرور زمان کاملا خشک می شود.

این دریاچه ها محل زیست بوم ماهی است که با خشک شدن آن ها یک فاجعه زیست محیطی را می توان مشاهده کرد.

اکنون یکی از این دریاچه ها در حال خشک شدن است و هزاران ماهی در معرض مرگ قرار دارند هر چند که خیلی از ماهی ها و بچه ماهی های این درایچه تا کنون از بین رفته اند اما بی توجهی محیط زیست استان به مرگ اکوسیستم در مورزرد یلایی قابل تامل است.

گویا هیچکس فریادهای اهالی روستای مورزرد زیلایی  را  نمی شوند ، هزاران ماهی اکنون در دریاچه شرنگ ورنگ  از بین رفته اند به گونه ای که امکان استفاده از ان ها نیز وجود ندارد، مردم زیلایی که برای ماهی گیری به این منطقه می رفتند اکنون باید شاهد صحنه های تلخ از این دریاچه باشند.

ساکنین این دهستان معتقد هستند خشکی که در دو سال اخیر گریبان گیر دریاچه مورزرد زیلایی شده است به دلیل ایجاد شدن دو حفره در وسط دریاچه است که باعث می شود  آب به زیر زمین منتقل شود، این در حالی است که دریاچه دوم مورزرد همچنان پر آب است و مشکلی در ان وجود ندارد.

ساکنین می گویند می توان از دریاچه دیگر مورزرد به این دریاچه ایجاد کرد که آب به دریاچه خشک شده نیز منتقل شود.

انتظار می رود  مسئولان محیط زیست استان برای انجام بررسی ها بیشتر به منطقه زیلایی مراجعه و کارهای کارشناسی بیشتری انجام دهند که از مرگ ماهی ها نیز جلوگیری شود.

---
 
 
 
 
 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.