گروه: اخبار استان خبر: 192249 / تاریخ انتشار : 1400/7/16 ساعت : 17:45
داستان چهارده ساله یک شهر:

استاندار دولت سیزدهم چه تصمیمی برای شهر مادوان دارد/ شهری که از ابتدایی‌ترین زیرساخت‌ها محروم است +تصاویر

امروز شهرنشینان مادوان و روستاهای اقماری آن چشم انتظار هستند که دولت سیزدهم و استاندار این دولت در استان با تدبیری لازم معضل چهارده ساله این شهر را برطرف کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس اصولاً شهر در تقسیمات کشوری به مناطقی گفته می شود که جمعیت آن از حد پیش بینی شده بالاتر رفته، شغل ساکنین آن غیر از کشاورزی بوده و سیمای شهر، مناظر و ساختمان های آن نیز با روستا متفاوت باشد.

کهگیلویه و بویراحمد که همه آن را به عنوان استان عشایری و با داشتن زندگی ایلی می شناسند و شش دهه از عمر آن بیشتر نمی گذرد از این قاعده مستثنی نبوده و با سیل مهاجرت روستانشینان و بعضاً عشایر به شهرهای خود روبرو بوده است.

مهاجرت نقطه ای بر آغاز مشکلات شهری

یاسوج مرکز استان یکی از مناطق خوش آب وهوای جنوب کشور بوده و این شهر به خاطر قرار گرفتن در دامنه کوه دنا و برخورداری از موقعیت مناسب و آب و هوای معتدل، با جاذبه‌های طبیعی بسیار پتانسیل جذب مهاجر را به صورت فوق العاده دارد.

بی شک مهاجرت‌ها به سمت شهر یاسوج از مناطق مختلف کهگیلویه وبویراحمدو حتی استان‌های همجوار می‌تواند به خلق فرصت‌ها و حتی ایجاد تهدیدها در این شهر بیانجامد، چراکه ورود مهاجران به هر منطقه‌ای فرصت ایجاد مشاغل و فراهم آوردن نیروی انسانی موردنظر مشاغل را فراهم می‌کند و این مهم باعث رونق اقتصادی این منطقه می‌شود.

یاسوج باتوجه به موقعیت خود می‌تواند شاهد رونق صنعت گردشگری باشد، صنعتی که سال‌هاست دغدغه مسولان کشوری و استانی بوده و اما هنوز از نظر شاخص‌ها در وضعیت نامطلوب به سر می‌برد، ورود مهاجران به شهر یاسوج نه تنها به رشد و توسعه این شهر کمکی نکرده بلکه این رشد مهاجر پذیری و سکونت در حاشیه شهر یاسوج باعث تراکم جمعیت در مناطق روستا هایی حاشیه‌ آن شده است.

از مناطق حاشیه ای شهر یاسوج که در چندسال اخیر شاهد رشد عجیب جمعیت در آن بوده‌ایم مناطق مادوان و بلهزار است، مناطقی که در ورودی شهر یاسوج واقع شده‌اند و درعین تراکم جمعیتی بالا از زیرساخت‌های لازم بی بهره هستند.

مادوان شهری در محاصره روستاهای همسایه

مادوان یکی از مناطقی بوده که نام شهر را با خود یدک می‌کشد، شهری که در محاصره روستاهای دیگر با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو است و در واقع با وجود افزایش روز افزون جمعیت در زمینه اختصاص اعتبار ویژه در سرفصل‌های مختلف از جمله عمران شهری مورد بی مهری مدیران قرار گرفته است.

مادوان چهارده سال است که براساس یک سیاست غلط نام شهر به خود گرفته اما لباس شهر بر تن آن گشاد است و حالا از شهر بودن تنها مهاجرتهای بی رویه و رشد سرطان گونه نصیب آن  شده است.

این شهر تا پیش از سال 86 یکی از روستاهای اقماری شهر یاسوج بود، روستایی در فاصله هفت کیلومتری شمال غربی این شهر که در دو مسیر یاسوج به سی سخت و یاسوج به اصفهان قرار داردو در تلاقی آن روستاهای بلهزار، مهریان و حتی مزدک و گنجه ای و ده برآفتاب نیز  خونمایی می کنند.

در مادوان نه زیرساختی برای شهر شدن مهیا بوده و نه مولفه های شهری وجود دارد و شاید مسئولین وقت بر این باور بودند که با شهر شدن مادوان، زیر ساختها نیز به خودی خود در آن شکل می گیرد.

تصمی اشتباه و برای شهری بدون زیر ساخت

این تفکر اشتباه نه تنها پس از این سالها زیرساختی در این منطقه ایجاد نکرد ،بلکه رشد شتابان جمعیت و مهاجرت بی رویه و غیر اصولی به مادوان، حالا کمر این شهر چهارده ساله را شکسته و مشکلات شهری، اجتماعی و فرهنگی عدیده ای برای آن بر جای گذاشته و می رود که به معظلی امنیتی نیز بدل شده است.

حالا پس از سالها همه ساکنین این شهر و حتی شهر یاسوج در پنج کیلومتری آن، چوب سیاست غلطی را می خورند که مادوان را بدون هیچ مطالعات و فراهم کردن بستری به شهر بدل کرده است.

راه حل احمدزاده برای مادوان چه چیزی است!

امروز شهر مادوان و روستاهای اقماری آن چشم انتظار هستند که دولت سیزدهم و استاندار این دولت در استان با تدبیری لازم این معضل را برطرف کند.

مسئولان اجرایی استان باید بدانند شهرمادوان و روستاهای همسایه آن با توجه به قابلیت مهاجرپذیر بودن، در چند سال اخیر رشد محسوس و قابل توجهی از نظر افزایش جمعیت داشته اند و حتی باعث شده که یک سوم از آمار شهر نشینی استان در مرکز استان به این منطقه اختصاص داده شود و باعث شود که حاشیه نشینی صدمات جبران ناپذیری  بر بدنه مرکز استان وارد کند.

بر اساس  تحقیقات جمعیت این شهر کوچک اغلب از طبقه متوسط و ضعیف جامعه بوده که برای امرار معاش و تأمین هزینه های زندگی ناچار به مهاجرت به شهر مادوان شده اند.

حال می طلبد دکتر احمد زاده با دیدی جدید و تقیسیم راهی نوین برای  برطرف کردن این مشکل در نزدیکی های یاسوج بیندیشد و با الحاق این شهر و روستاهای اقماری آن این معضل در شمال غربی مرکز استان را برطرف کند.

هرچند که امروز در این منطقه دانشگاه و درمانگاه و بانک یافت می شود، اما نبود بسیاری از امکانات از جمله پارک و فضای سبز قطعی مکرر آب آشامیدنی و نبود زیر ساختهای مهمی از جمله مکانهای فرهنگی ووزشی در آینده صدمات زیادی را به این وارد خواهد کرد.

 

سید روح الله اخلاقی

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.