گروه: اخبار استان خبر: 192287 / تاریخ انتشار : 1400/7/23 ساعت : 09:47
من اینجا نفس میکشم

سیلاب کلوار؛ نمادی از محرومیت کهنه و تاریخی سرزمین چهار فصل/سیلاب کلوار تلاقی محرومیت و عشق به زندگی+تصاویر

امروز چین و چروک محرومیت بجامانده از محرومیتی تاریخی امروز بر رخسار منطقه سیلاب کلوار نشسته و میتوان به وضوح آن را لمس کرد،مردمانی که حتی با وجود این محرومیت همچنان پای انقلاب وآرمانهای آن ایستاده اند

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،سیلاب و کلوار منطقه ای در دل کوه های زاگرس مرکزی در لا به لای درختان کهنسال بلوط که سالهاست محرومیت و نیست ها را با خود یدک می کشد و تنها کلمه آشنا با محرومیت است.

من اینجا نفس میکشم

منطقه سلاب کلوار با چندین روستا در میان جنگل های زاگرس مرکزی قرار گرفته ولی با تمام محرومیت ها،نبض زندگی در میان مردمان این دیار جاری است.

سیلاب و کلوار در چند دهه اخیر حتی از داشتن یک جاده دسترسی ساده نیز محروم بوده و بر اساس داده ها شاید این منطقه محروم ترین نقطه کشور باشد که در قلب کوههای زاگرس گذر عمر می کند.

هرچند با تلاش دولت های مختلف و گروه های جهادی، وضعیت زندگی در این منطقه نسبت به گذشته بهبود یافته، اما همچنان رنگ محرومیت بر رخسار این منطقه جولان می دهد و تا چشم کار می کند چین و چروک دستان زنان و مردان این روستاست که تنها راه معاش آنها کشاورزی و دامپروری بر همه عیان شده است.

سیلاب کلوار تلاقی محرومیت و عشق به زندگی

امروز تنها الفبای این منطقه اولین کلمه اش که با میم ساخته می شود، محرومیتی کهنه و تاریخی است که با مردمان این منطقه عجین شده است و تنها نشانه این دیار فقط محرومیتی است که همه از آن می نویسند.

مشکلات زیرساختی از یک سو و از طرف دیگر معضلاتی همچون کمبودآب،اشتغال، مهاجرت و تخریب منابع طبیعی از جمله چالش های پیش رو در مناطقی مانند سیلاب کلوار و روستاهای همجوار با آن است.

سیلاب کلوار نمادی از محرومیت کهنه و تاریخی

چین و چروک محرومیت بجامانده از محرومیتی تاریخی امروز بر رخسار منطقه سیلاب کلوار نشسته و میتوان به وضوح آن را لمس کرد،مردمانی که حتی با وجود این محرومیت کهنه همچنان پای انقلاب وآرمانهای آن ایستاده اند.

سیلاب کلوار در مرز بین کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری واقع شده‌ است و بر اساس تقسیمات جدید استانی و کشوری از توابع شهرستان تازه تأسیس مارگون به شمار می‌رود که بازدید استاندار چند روز بعد از معارفه از این منطقه موجی از امیدواری برای رفع محرومیت‌ها و مشکلات را ایجاد کرده است.

پایانی بر یک محرومیت کهنه و تاریخی

احمدزاده سومین استاندار بومی استان اولین سفر خود برای از بین بردن معضلات و محرومیت استان را برای سیلاب کلواری ها اختصاص داد،سفری که نوید بخش روزهای خوب برای مردم این استان بوده است.

مسئولان همه می دانند که منطقه سیلاب کلوار از نمادهای بارز محرومیت و عدم توزیع عادلانه امکانات در استان در طی گذران عمر در این چند دهه است.

منطقه ای با ظرفیت های فراوان،اما  محروم و مظلوم در کوره راه های پرپیچ خم روزگار و کوهستان های دنا، که امروز تنها نام محرومیت کهنه آن بیشتر از ظرفیت هایش به چشم میخورد.

هرچند که باران رحمت انقلاب در جهت توسعه این روستا چهره ای دگرگون شده آن را برای همه تداعی کرده، اما نبود امکانات بسیاری در این منطقه روستایی که بالغ بر 3هزار نفر جمعیت دارد باعث شده که همچنان طعم این خدمت های بی مثال برای این مردم شیرین نباشد.

 تا انتهای این جاده راهی نیست

از عمده مشکلات این منطقه را می‌توان به عدم وجود جاده ارتباطی استاندارد دانست، جاده ارتباطی منطقه سیلاب کلوار از شهر مارگون تا محل امامزاده شاه غالب (ع) به صورت آسفالت بوده و بعد از این نقطه تا فاصله 16 کیلومتری بیش از 10 روستای این منطقه تا مرز چهارمحال و بختیاری از وجود جاده ارتباطی محروم هستند.

سوای از مسائل زیرساختی، بحث سوخت مورد استفاده مردمان این منطقه چالش بزرگی پیش روی منابع طبیعی استان و حتی کشور بوده، مردمانی که باید سوز سرمای زمستان را با قطع درختان کهنسال بلوطی سپری کنند که  همه آنان از بریدن شاخه های آن هم نگرانند.

بلوط هایی که امروز گرما بخش مردم این دیار شده و تنها راه زنده ماندن در سرمای سوزناک کوهستان های دنا،شاید هیمن بلوطها باشد که توانسته آنها را امید وار به آینده بکند.

سیلاب کلواری ها امروز چشم انتظار آن هستند که در دولت مردمی و انقلابی آیت الله رئیسی و آمدن استانداری بومی و دلسوز بتوانند این دردهای چند ساله را از میان بردارند و روزگار خوش خدمت نیز بر تن رنجور این دیار بدرخشد.

سید روح الله اخلاقی

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.