گروه: اخبار استان خبر: 192359 / تاریخ انتشار : 1400/7/19 ساعت : 00:17

دامداران بخش "چاروسا" کهگیلویه از کمبود دامپزشک در این بخش گلایه مندند

دامداران ساکن در بخش چاروسا از کمبود دامپزشک در این بخش گلایه داشته که این موضوع به یکی از مهم‌ترین دغدغه های آنها تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کهگیلویه یکی از شهرستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که مردم آن از دیرباز در حرفه دامداری و دامپروری مشغول به فعالیت هستند. 

 

شهرستان کهگیلویه دارای شرایط اقلیمی و جغرافیایی متنوعی است که بستر مناسبی برای فعالیت‌های دامپروری و یکی از محور‌های اشتغال و تامین معاش مردم است که از سالیان دور تاکنون در کنار سایر فعالیت‌های بخش کشاورزی و باغداری به عنوان یک حرفه توسط روستائیان در حال انجام است.

 

مردم ساکن بخش چاروسا و دهستان جاورده از توابع شهرستان کهگیلویه از نبود دامپزشک در بخش‌ خود گلایه داشته و این موضوع در حال حاظر به یکی از مهم‌ترین دغدغه های ساکنان برای رسیدگی به دام‌های انها تبدیل شده است.

 

یکی از اهالی بخش چاروسا گفت: با توجه به اینکه شغل مردم اغلب کشاورزی و دامپروری است، نیاز هست پزشک دامپزشکی دراین بخش حتما استقرار داشته باشد و در دسترس اهالی باشد.

 

 وی افزود: برای خرید دارو برای دام و طیور خود مجبور هستند تا دهدشت رفته، و متحمل هزینه هایی زیادی می شوند.

 

شهروند جاورده ای نیز گفت: اگر دامی بیمار شود تا بخواهد از دهدشت یا دیشموک پزشک برسد احتمال تلف شدن هست و ما از مسئولان می خواهیم برای این دهستان فکری کنند و پزشک برای این منطقه درنظر بگیرند.

 

در همین خصوص رییس جهاد کشاورزی جاورده به خبرنگار ما  گفت: از زمانی که دامپزشکی به بخش خصوصی واگذار شده این مناطق با مشکلات زیادی روبرو شدند.

 

شرافتمند افزود: دهستان جاورده بیش از ۷۰ روستا دارد که اغلب شغل دامپروری دارند، و نیاز به پزشک دامپروری برای جاورده از ضروریات است.

 

وی تصریح کرد: برای معالجه دام، مردم نمی توانند دام و طیور خود را از این شهر به آن شهر ببرند و دهستانی با این وسعت حتما نیاز به دامپزشک برای رسیدگی سریع و آسان در کمترین زمان برای مداوا و معالجه دام و طیور است.

 

شرافتمند عنوان کرد: روستائیان از فروش فراورده های دام خود امرار و معاش می کنند و تلف شدن هر راس دام ضربه سنگینی را به اقتصاد این خانواده‌ها وارد می کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.