گروه: اخبار استان خبر: 192362 / تاریخ انتشار : 1400/7/18 ساعت : 15:30
درگفتگو با صبح زاگرس مطرح شد؛

آتش سوزی در ارتفاعات "گناوه لری" گچساران /درخواست بالگرد برای مهار آتش

فرماندار گچساران گفت:برای مهار آتش سوزی درخواست بالگرد از استان فارس کرده ایم، چرا که وزش بادهای شدیدو پوشش متراکم جنگلی کار مهار حریق را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، تلاش‌ها برای مهار آتش‌سوزی در ارتفاعات روستای گناوه(کوه مزیز)همچنان ادامه دارد و نیروهای امدادی ،منابع طبیعی و انجمن های دوستدار محیط زیست در منطقه حضور دارند، اما وزش باد شدید و خشک بودن پوشش گیاهی متراکم در این مناطق کار مهارآتش سوزی را با سختی روبرو کرده است.

 

درختان بلوط، بن، کلخنک و بادام از مهمترین پوشش گیاهی "ارتفاعات گناوه لری" به شمار می روند که با توجه به موقعیت جغرافیای و پوشش گیاهی و جنگلی این کوه و اتصال آن به پوشش متراکم دیگر مناطق،این احتمال وجود دارد که اگر آتش‌سوزی هر چه زودتر مهار نشود، فاجعه‌بار شود.

 

اتابک ،فرماندار گچساران در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی در این خصوص گفت:این آتش سوزی عصر روز گذشته در ارتفاعات روستای گناوه به وقوع پیوست که شب گذشته نیز با تلاش نیروهای امدادی بخشی از آتش هم مهار شد، متاسفانه مجددا آتش نیز در این منطقه شعله ور شد که هم اکنون تلاش برای مهار آتش سوزی ادامه دارد که امیدواریم هرچه زودتر هم مهار شود.

 

وی افزود:برای مهار آتش سوزی درخواست بالگرد از استان فارس کرده ایم ،نیروهای امدادی در منطقه برای مهار آتش حضور دارند و وزش بادهای شدید،صعب العبور بودن منطقه و نیز پوشش متراکم جنگلی کار مهار حریق را با مشکل مواجه کرده است.

 

هرچند 90 درصد از آتش سوزی های امسال در این شهرستان عمدی بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز کاهش داشته است و در سال گذشته بالغ بر 606 هکتار از جنگل ها و مراتع این شهرستان طعمه حریق شد.

 

 با این وجود نیز تاکنون ۵۳۵ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در آتش سوزی های امسال طعمه حریق شده اند و این آتش سوزی ها در مناطق خامی، نارک، آبریگون، کوه پهن و... به وقوع پیوسته است.

 

بنابراین بیش از 435 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان 320هزار هکتار مرتع و بیش از 115 هزار هکتار جنگل است ودرختان بلوط، بادام، بن،کلخنگ و کیکم مهم‌ترین پوشش گیاهی جنگل‌های این شهرستان به شمار می روند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.