گروه: اخبار استان خبر: 192532 / تاریخ انتشار : 1400/7/21 ساعت : 10:23

نشاندن لبخند بر لبان کودکان مناطق زلزله زده سی سخت گامی مهم در کاهش آلام روحی و روانی ناشی از زلزله+تصاویر

زلزله ای که تنها در چند ثانیه اتفاق می افتد اما اثرات روانی آن تا مدت ها باقی می ماند و شاید این مساله برای کودکان دارای اثرات مخرب تری باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس زمین لرزه واپسین روزهای بهمن ماه سال 99 در شهرستان دنا و شهر سی سخت باعث بروز خسارات زیادی به ابنیه و منازل مسکونی مردم شد و ساکنان زلزله زده این شهرستان روزهای سختی را به خصوص در زمستان سال گذشته تجربه کردند.

 

در کنار همه سختی ها و مسائلی که زمین لرزه برای مردم یک منطقه به وجود می آورد مسائل روحی و روانی ناشی از وقوع زمین لرزه را نیز باید مدنظر قرار داد و شاید این مساله برای کودکان دارای اثرات مخرب تری باشد.

بزرگ‌ترین مساله‌ای که در این نوع آسیب‌ها به وجود می‌آید، جدا شدن کودک از بستر امن زندگی در اثر یک اتفاق طبیعی است. این اتفاق در چند لحظه زندگی یک فرد را از بین می‌برد؛ زلزله ای که تنها در چند ثانیه اتفاق می افتد اما اثرات روانی آن تا مدت ها باقی می ماند؛ بنابراین توجه به مسائل فرهنگی و همچنین روحی و روانی سبب می‌شود بار غم کم شود.

 

وقتی کودکی شعری را می‌شنود یا درگیر آموزش‌ها و تفریح‌های فرهنگی می‌شود استرس او کاهش می‌یابد. درست است که از بین رفتن تاثیرات حوادث، ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشد اما فراهم آوردن فضای شاد بعد از بحران بسیار در کاهش تاثیرات مخرب روانی موثر است.

در همین خصوص مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سی سخت در گفت وگو با خبرنگاران گفت:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرکز فرهنگی هنری سی سخت برای کودکان زلزله‌زده سی‌سخت با همکاری پیش دبستانی طلوع، دبستان دانش و ابن سینا  اقدام به برگزاری  برنامه های  شاد به مناسبت  هفته ملی کودک کرد.

 

صیادی اظهار داشت: در این برنامه به کلیه شرکت کنندگان کتابهای انتشارات از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهداء گردید.

 

قطعا انجام چنین برنامه هایی می تواند به افزایش شور و نشاط کودکان کمک شایانی کند و نخستین گام در راستای کاهش آلام و دردهای روحی و روانی کودکان سی سختی پس از زلزله بهمن ماه 99 باشد.

پس از هر حادثه یا بلا افکار، احساسات یا رفتارهایی در بین افرادی که آسیب دیده‌اند یا شاهد صحنه‌های دردناک بوده‌اند جریان پیدا می‌کند، این افراد نگرانی در مورد تنها ماندن، امنیت، سلامت خود و اشخاص مورد علاقه خود را داشته و خواب آشفته دارند. این افراد نباید بیمار تلقی شوند چون این امر یک واکنش طبیعی فرد به یک حادثه است که در بسیاری موارد در طول زمان علایم تخفیف و یا از بین می‌روند. البته بلایا اثر یکسانی نمی‌گذارند برخی افراد نسبت به دیگران آسیب پذیری بیشتری دارند، از جمله کودکان که در هنگام وقوع بلایا دچار عوارض روانی بیشتری شوند. در پایان همواره باید به خاطر داشت که زمان لازم برای بازگشت فرد آسیب دیده به زندگی طولانی بوده که در تمام این مدت نیازمند همراهی و همدلی دیگران است.

 

ادامه تصاویر مربوط به فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سی سخت در مناطق زلزله زده این شهرستان را مشاهده می کنید:

 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.