گروه: اخبار استان خبر: 194986 / تاریخ انتشار : 1400/9/17 ساعت : 10:09
هیاهو برای هیچ

قفل تعطیلی بر پیکر بزرگترین پروژه عمرانی شهر یاسوج/ خلع ید،پایان کار پیمانکار ضعیف+تصاویر

پروژه تقاطع غیر همسطح مهریان اکنون به مثابه ناموس پروژه‌های راهسازی استان امروز از آن نام برده میشود و در صورتی که مسئولان در تکمیل آن در بازه زمانی مشخص شده اقدام کنند موفقیتی بزرگ برای دولت است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،یکی از نقاط حادثه‌خیزی که مردم شهر یاسوج و بلکه همه مسافران و رهگذران مشتاقانه منتظر اجرای آن بودند تقاطع غیر همسطح مهریان بوده و هست.

سه راهی بسیار حساس و خطرناکی که محل عبور و مرور روزانه بیشتر مردم شهرستان بویراحمد و همچنین رهگذران و مسافرانی است که به دهستان کاکان و یا فراتر از آن قصد عزیمت کرده و به استان‌های فارس و یا خراسان را دارد و بخشی از جاده طریق‌الرضا(ع) نام گرفته است.

---

سال‌های سال است که این سه راهی مرگ به دلیل قرار گرفتن در یک نقطه استراتژیک با ترافیک های بالا و بعضاً تصادفات بیشمار گره خورده بود و مردم مرکز استان در انتظار اجرای این پروژه نشسته‌‌اند.

هیاهو برای هیچ!

13 شهریور ماه سال گذشته بود که با حضور اسلامی وزیر سابق راه و شهر سازی کلنگ تقاطع غیر هم سطح مرگبار ترین 3 راهی مرکز استان بر زمین زده شد تا حاشیه های ادامه دار این محور گریبانگیر مسئولان شود.

 این پروژه که این روزهای حاشیه های اعتباری و اضافه شدن یک نام جدید در اعتبارات ریالی آن محور خبرهای رسانه های استان شده بود از سوی شرکت توژال بتن اجرایی و مبلغ ۷۲۰ میلیارد و ۶۸۱ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۵۷۰ ریال اعتبار برای آن  پیش بینی و طبق مفاد قرارداد، در ۲۴ ماه باید به بهره برداری می رسید.

قفل تعطیلی بر پیکر بزرگترین پروژه عمرانی شهر یاسوج

 اما این پایان ماجرا نبود و این پروژه با اما و اگرها و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده ،از یک طرف معارضات اجتماعی و آنچه که از سرنوشت تلخ اعتبارات عمرانی این محور در رسانه ها عنوان شد،امروز همچنان نتوانسته است ظرف مدت ارائه شده به پیشرفت های چند درصدی برسد.

بهر حال مسئولان در اولین گام با ساخت میدان کوچکی در این سه راهی  قدمی برای ایمن سازی محور برداشتند ، اما آنچه امروز شاهدماجراست نیمه کاره رها شدن و ناایمن شدن این پروژه با مشکلات جدید است.

خلع ید،پایان کار پیمانکار ضعیف

این روزها خبر از خلع ید پیمانکار این پروژه بیش از گذشته به گوش می رسد،در جلسه شورای فنی استانداری که با حضور معاون عمرانی استاندار برگزار شد با رأی اکثریت آرا، پیمانکار این پروژه خلع ید شد.

در این جلسه که 15آذر ماه با حضور اعضای شورای فنی استان برگزار شده بود، مولایی نماینده پیمانکاران در این جلسه در رابطه با این پروژه گفته بود،این پروژه (سه راهی مهریان)پروژه مهمی است این پروژه باید به یک پیمانکار و شرکت خاص داده می شد، مقصر اصلی کارفرما است باید پیمانکار را مکلف می کردید کارش را انجام میداد.

وی با انتقاد از  عملیات اجرایی این پروژه گفته بود، یک کپری به اسم تجهیز کارگاه  راه انداخته شده و مدت ۶ ماه یک بیل زمان قاجار در آن کار می کرد.

وقتی مردم به ریش مسئولان خندیدند

همچنین در این نشست شهابی رئیس برنامه و بودجه استان با انتقاد از عملیات کُند عمرانی این پروژه گفته بود، مردم به ریش ما می خندند که پروژه ای که دو سال پیش کلنگ زنی آن با حضور وزیر راه وقت کلنگ زنی شده هنوز ۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


وی گفت : این اصلا روال درستی نیست،پروژه مهریان برای استان مهم و ضروری است چون یکی از نقاط حادثه خیز است نیاز دارد سریعا تعیین تکلیف شود.

شهابی عنوان کرد است: با یک بیل زمان قاجار می خواهند پروژه حیاتی و مهم استان را بسازند.

حاجی زاده معاون عمرانی استاندار استان با انتقاد از رویه طولانی شدن این پروژه به مهلت های چند باره به پیمانکار به جلو بردن پروژه اشاره کرده و گفته است، فرصت لازم به پیمانکار این پروژه داده شده ،اما نیز دنبال فسخ پیمان نبودیم، اما تا کنون دو بار فرصت داده شده که با این مهلت ها باز هم کاری پیش نرفته است.

ناموس پروژه های استان بدون پیمانکار

پروژه تقاطع غیر همسطح مهریان اکنون به مثابه ناموس پروژه‌های راهسازی استان کهگیلویه و بویراحمد امروز از آن نام برده میشود و در صورتی که مسوولان در تکمیل آن در بازه زمانی مشخص شده اقدام کنند موفقیتی بزرگ برای سیزدهم به شمار خواهد رفت و تا همیشه در ذهن مردم باقی خواهد ماند.

اجرای تقاطع غیر همسطح در سه راهی «یاسوج-اقلید-مهریان» از مطالبات به حق مردم در دو دهه اخیر بوده زیرا این سه راهی به عنوان یکی از نقاط حادثه خیز در بویراحمد عنوان «سه راه مرگ» را ۲۰ سال با خود به یدک می‌کشد.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.