گروه: اخبار استان خبر: 196943 / تاریخ انتشار : 1400/11/6 ساعت : 16:29

حرکت لاک پشتی پروژه های عمرانی در کهگیلویه و بویراحمد/آیا استاندار برای حرکت رو به پیشرفت پروژه های عمرانی برنامه ای دارد؟

بسیاری از پروژه‌های عمرانی در استان برای تکمیل و بهره برداری با توجه به روندعملیات اجرایی گذشته نیازمند زمانی بیش از دو یا سه دهه بوده که در این صورت فرسایشی و‌ تخریب قبل از افتتاح دور از انتظار نیست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گروه اجتماعی - استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به موقعیت جغرافیایی و عمق محرومیت در بسیاری از شاخص‌های توسعه پس از گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی همچنان روند توسعه در بسیاری از بخش‌ها با کندی مواجه است.

روند لاک پشتی پروژه‌های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد بدون شک سبب فرسایشی شدن پروژه‌ها و افزایش قیمت تمام شده این پروژه‌ها می‌شود که انتظار می‌رود دولت سیزدهم تکمیل این پروژه‌ها را به عنوان اولویت در دستور کار قرار دهد تا به این ترتیب علاوه بر ایجاد شغل و ارزش افزوده به واسطه این پروژه‌ها مانع تخریب این پروژه‌ها شود.

 

 

طولانی شدن پروژه‌ها خسارت زیادی به استان وارد کرده است، در واقع طولانی شدن پروژه‌ها اعتبار بیشتری را به دولت تحمیل می‌کند و نارضایتی عمومی به همراه دارد.

بسیاری از پروژه‌های عمرانی در استان کهگیلویه و بویراحمد برای تکمیل و بهره برداری با توجه به روند عملیات اجرایی گذشته نیازمند زمانی بیش از دو یا سه دهه بوده که در این صورت فرسایشی و‌ تخریب قبل از افتتاح دور از انتظار نیست.

 

نمونه بارز برخی از پروژه‌های عمرانی در استان کهگیلویه و بویراحمد جاده پاتاوه به دهدشت، پل سوم و چهارم بشار، سد تنگ سرخ و ده‌ها پروژه مهم دیگر است.

 

 

در این استان علاوه بر پروژه‌های بزرگ و مهم برخی از پروژه‌های عمرانی کوچک که معمولاً باید در یک بازده زمانی چند ماه و کمتر از یکسال به اتمام برسد، بیش از سه سال به طول می‌انجامد.

مدیرکل صنعت و معدن استان نیز در گفت وگو با خبرنگاران ماه گذشته گفته بود: درجلسات فشرده کارشناسی و با حضور استاندار ، نماینده مردم شهرستانهای کهگیلویه ، بهمئی، چرام و لنده، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ، رئیس سازمان صمت ، مدیران ایمیدرو ، ایمپاسکو ، صندوق سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاران طرح های در دست اجرا بررسی و رایزنی های لازم انجام شد.

وی بیان کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده شرکت سرمایه گذاری امید ، ضمن بررسی و امکان سنجی اولیه ، برای سرمایه گذاری در دو حوزه آجر نسوز و سیمان نسوز در استان ، پیگیری و اقدام خواهد کرد.

 

 

حسین پور تصریح کرد: در این جلسه با توجه به برنامه زمان بندی بر تسریع در  روند عملیات اجرایی و پیشرفت فیزیکی طرح دی متیل اتر از سوی سرمایه گذار و پیمانکار مرتبط تاکید شد.

وی اضافه کرد: مقرر شد ایمپاسکو از طریق هلدینگ سرمایه گذاری غدیر ، طرح فسفات چرام و آهک هیدراته نیز پیگیری کند.

 

حسین پور ابراز داشت: در مجموع ۴۹۷ پروژه در دست اجرا در استان با حجم سرمایه گذاری ( بر اساس جواز تاسیس) ۲۷ هزار میلیارد ریال وجود دارد.

وی ادامه داد: چنانچه این طرح ها به بهره برداری برسند حجم اشتغال آن ها ۱۴ هزار نفر خواهد بود.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ۶۵ درصد از واحد های صنعتی استان فعال است که در مجموع ۱۶۸ واحد غیرفعال و ۳۱۹ مورد فعال هستند.

در این بین راس هرم اجرایی استان باید زودتر بفکر بیافتد و رکود کلی حاکم بر پروژه های عمرانی استان را مرتفع کند، ادامه این روند به نفع دولت و مردم نیست.

 

 

در شهرهای استان پروژه های شهری و شهرداری ها در حال خاک خوردن هستند، شهر یاسوج مملو از پروژه های ناقص و کم اولویت است که بسیاری از آنان هنوز به سرانجام نرسیده است.

بنظر می رسد تیم عمرانی استان باید در این زمینه دقت نظر بیشتری را به خرج دهد، هرچند هر از چند گاهی برخی تحرکات دیده می شود اما قطعا کافی نیست.

این حضور و مداومت باید بیشتر در نگاه و زندگی مردم پدیدار شود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.