گروه: اخبار استان خبر: 199062 / تاریخ انتشار : 1400/12/13 ساعت : 14:14
جاده های خونین

سایه شوم خودروهای "شوتی" بر جاده های سرزمین زاگرس/چه کسی جوابگوی این همه تصادف و مرگ است+تصاویر

افزایش تردد خودروهای شوتی و رانندگی‌های خطرناک یکی از دلایل تلفات جاده‌ای در استان است،خودروهایی با سرعت بالا و شتابی باورنکردنی نه برای دیدن شدن بلکه برای حمل بارهای قاچاق،اما مشکل کار کجاست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،امروز واژه خودروهای شوتی در هر مکان و هر جاده ای شنیده و به چشم دیده می شود،خودروهایی که یادآور ارابه های مرگ در سرزمین دنا هستند و هر روز بر آمار فزاینده آنها به دلیل فقر و بیکاری نبود اشتغال برای جوانان چند برابر می شود.

به گفته شاهدان عینی امروزه خودروهای موسوم به شوتی که از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب بار قاچاق حمل می کنند باعث ایجاد تصادفات زیادی در محورهای برون شهری استان شده اند.

 

---

بر اساس آمار این تصادفات متاسفانه بسیاری از مردم و هموطنان را هم به کام مرگ کشانده و بسیاری از خانواده ها را داغدار عزیزانشان کرده است، اما جواب سئوال اینجاست که این خودروها که ظاهر و سرعتشان خود هویدای همه چیز است چطور به آسانی از محورهای استان عبور می کنند؟ مگر در صورت تصادف! به مقصدشان هم میرسند؟!

 

آمارهای رسمی نشان می‌دهد مرگ و میرهای ناشی از سوانح رانندگی و تصادف‌های جاده‌ای در هشت ماه اول سال جاری در کل کشور۱۱ هزار و ۷۷۳ نفر» در تصادفات رانندگی جان‌باخته‌اند که «۸ هزار و ۷۱۵» مورد آن در جاده‌های برون‌شهری بوده است.

اما مقصر این اتفاق کیست؟ پلیس معتقد است که 95 درصد علت حوادث رانندگی، خطای انسانی است، قاچاق، خودروهای شوتی، ناامنی جاده ها و در نهایت مرگ انسان های بی گناه اینها حلقه های زنجیری هستند که سلسله وار به هم پیوسته اند و بدون حذف حلقه های اصلی نمی توان مانع قربانی گرفتن آن شد.

شوتی ارابه ی مرگبار در جاده های استان

سرعت بالا، پلاک های مخدوش و غیرخوانا، ظاهر خاص خودرو، رانندگی در نیمه های شب و راننده های ماهر و بی پروا که گویا هیچ ترسی نه از پیچ های تند جاده، تاریکی و گشت های پلیس ندارند، ویژگی تمامی خودروهای شوتی است که حالا به ارابه های مرگ جاده های استان کهگیلویه وبویراحمد معروف شده اند.

این ارابه های مرگ اکنون با افزایش حجم قاچاق کالا و اوضاع بد اقتصادی و رکود بازار، بازارشان گرم شده و با سرعت بالای 120 کیلومتر جاده های استان را تسخیر کرده اند.آنها جان می دهند و جان می گیرند، می سوزند و می سوزانند اما همچنان بار را از مبدا به مقصد می رسانند تا نان شبشان تامین شود.

زور آزمایی پلیس و رانندگان شوتی

پلیس اما در کمین آنهاست. از تمام اختیاراتش برای متوقف کردنشان استفاده می کند و حالا جاده ها به میدانی جهت زورآزمایی پلیس و شوتی ها تبدیل شده است. البته این جدال قربانیان بی گناه دیگری هم دارد؛ مردم عادی که در جاده های استان در حال تردد هستند و هر چند یک بار به صورت دلخراشی زیر چرخ های ماشین های شوتی له می شوند.

شوتی، این کلمه برای بسیاری از رانندگان جاده‌ها با سرعت و سبقت‌های غیر مجاز و ترس از برخورد با آنها همراه است. خودروهایی که چند سالی است با سرعت بالاتر از 120 کیلومتر در ساعت جاده‌های استان را به تسخیر خود در آوردند و در موارد بسیاری عامل جان باختن انسان‌های بی‌گناه و تصادف‌های شدید می‌شوند.

سرعت در مدار 120کیلومتر

شهر گچساران،یاسوج و حتی دامنه های دنا به‌ واسطه قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و نزدیکی به بندرهای همسایه هر روز شاهد تردد خودروهای شوتی در جاده‌های این استان هستند.

شاید اکثر جوانان این شهر که وارد خط شوتی می‌شوند خود بهتر از دیگران واقف به خطرات این شغل خطرناک و کاذب هستند ولی متأسفانه به دلیل بیکاری و نبود شغل و درآمد بالا و پرخطر این شغل سختی این کار را به جان خود می‌خرند و در جاده‌های پر پیچ و خم استان باوجود نیروهای انتظامی و بازرسی با ارابه‌های مرگ خود می‌تازند.

کهگیلویه وبویراحمد به دلیل قرار گرفتن در یک مسیر ترانزینی و همسایگی با پنج استان مهم کشور از جمله اصفهان شیراز، چهارمحال و حتی بوشهر و خوزستان امروز مسیر برای یکه تازی شوتی سوران است که هرور روز با سرعت های بالا در بلوارهای  و حتی جاده های این استان می تازند و همچون سایه مرگ بر سر رهگذران و مسافران هستند.

باز هم پای بیکاری در میان است

پدیده خودروهای شوتی را می‌توان همزمان با توسعه قاچاق در کشور دانست که در چند دهه اخیر و با توجه به حجم بالای قاچاق اجناس خارجی در کشور دانست، وقتی که داداستان کل کشور با انتقاد از ستاد مبارزه با قاچاق کالا به صراحت گفت، که این سازمان در کما است و عملاً از چرخه به دور است.

تلفات و سیاه پوش شدن بسیاری از خانواده ها بخاطر بی ملاحظگی این راننده ها باید مد نظر باشد و با برخوردی موثر و بازدارنده جلوی تخلفات خطرناک گرفته شود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.