گروه: اخبار استان خبر: 202124 / تاریخ انتشار : 1401/2/13 ساعت : 11:47

تولید دانش بنیان و ردپای انسان های نابودگر گیاهان دارویی درکهگیلویه و بویراحمد

گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد می تواند گامی به سوی اقتصاد دانش بنیان باشد و اگر مسئولان چاره اندیشی نکنند غارتگران طبیعت با ریشه کنیف انقراض این گیاهان را رقم می زنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱ هجری شمسی، با تبریک عید نوروز و ایام ولادت خورشید فروزان عالم وجود، حضرت بقیةالله الاعظم(عج) به ملت بزرگ ایران و همه ملت‌های همدل، و با تبریک ویژه به خانواده‌های معظم شهیدان و همچنین جانبازان، ایثارگران و خدمتگزاران ملت در میدان‌های مختلفِ علم، سلامت، امنیت و مقاومت، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند.

 

شعار سال نقشه راه و مسیر روشن خدمت به مردم در حوزه های معیشت مردم و اقتصادی است ، اقتصادی که در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل موقعیت جغرافیایی و نعمات بیشمار خدادادیش می تواند جایگاه خوبی را در میان استان های کشور کسب کرده و به عنوان پایلوت  منطقه در صادرات گیاهان دارویی شناخته شود.

 

وجود بالغ بر 2 هزار گونه گیاهان دارویی، کهگیلویه و بویراحمد را به عنوان خاص ترین استان در جنوب کشور معرفی کرده است.

 

 در این استان به تنهایی به اندازه 60 کشور جهان گیاه دارویی رشد می کند و با 46 گونه گیاهی و 3 گیاه دارویی کمیاب در دنیا می تواند فرصت ارزشمند اقتصادی در کنار تولید و صادرات نفت باشد.

 

در 660 کیلومتر دنیا و هر 220 کیلومتر کشور ایران یک گونه گیاهی رشد می کند اما این موضوع در کهگیلویه و بویراحمد متفاوت بوده و در هر 8 کیلومتر این استان 1 گونه رشد می کند که منطقه حفاظت شده دنیا به عنوان گنجینه گیاهان دارویی در هر کیلومتر یک گونه گیاهی را پرورش می دهد.

 

200 هزار هکتار از سطح مراتع کهگیلویه و بویراحمد می توانند مستعد رشد گیاهان دارویی باشند که حکم طلای سبز را در جهان دارند ولی متاسفانه عدم سرمایه گزاری مناسب باعث شده تا بوته و ریشه کنی این گیاهان دارویی با ردپای انسان های نابودگر طبیعت در کوه ها از بین برود و به راحتی در خیابان ها به فروش برسد .

 

نبود صنایع بسته بندی ، وجود دلالان و واسطه ها ، نبود امکانات مناسب و لازم برای خرید تضمینی و بازاریابی ، نبود فناوری تولید و تجهیزات فرآوری و تبدیل از مهم ترین دلایل مغفول ماندن حوزه گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد بوده تا در سال های اخیر این ثروت سبز در معرض نابودی قرار بگیرد در حالی که با اندکی توجه و سرمایه گذاری اشتغال پایدار برای جوانان این منطقه فراهم می شود.

 

اگر چه مسئولان بر این مسئله واقف هستند و در حال برنامه ریزی برای تولید گیاهان دارویی و صادرات هستند اما بنظر می رسد سرعت عمل پائین و وجود غارتگران طبیعت کار را به جایی می رساند که روز به روز باید شاهد انقراض گونه های مختلف این گیاهان در کهگیلویه و بویراحمد باشیم.

 

در صورتی که مشوق های مناسب کسب و کار از سوی مسئولان به کارآفرینان در این عرصه ارائه شود قطعا پرورش گیاهان دارویی می تواند پیشران فعالیت های دانش بنیان در کهگیلویه و بویراحمد  باشد.

 

شکل‌گیری زیست بوم  دانش بنیان و صنایع خلاق در صنعت گیاهان دارویی و فرآروده های طبیعی آن باید هرچه سریعتر شکل گیرد تا در کهگیلویه و بویراحمد همچون سایر نقاط کشور و دنا انقراض جدی گونه های گیاهی شکل نگرفته است تا باعث پویایی اقتصادی و اشتغال شود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.