گروه: اخبار استان خبر: 202269 / تاریخ انتشار : 1401/2/17 ساعت : 16:54
در گفتگو با کارشناس مسائل راهبردی مطرح شد

یارانه به آمریکایی‌ها از جیب ملت ایران!/اقدام دولت در مورد تغییر نحوه عرضه یارانه نان به نفع مردم است

قدیری ابیانه گفت: تنها راه جلوگیری از قاچاق آرد و اجتناب از زیان ملی در این رابطه عرضه واقعی قیمت آرد و نان در کشور است که این اقدام دولت به نفع مردم است.

 کارشناس مسائل استراتژیک و راهبردی در گفتگو با صبح زاگرس گفت: عرضه یارانه‌ای آرد و نان در ایران در شرایطی که قیمت جهانی گندم تقریبا دو برابر شده زمینه قاچاق گسترده آرد به خارج، تبدیل شدن به خوراک دام و راه پیدا کردن آن به صنایع ماکارونی و انواع شیرینی‌جات می‌شود، صنایع ماکارونی اقدام به صادرات ماکارونی حتی به آمریکا کرده‌اند، در نتیجه ایران تنی ۱۰۰ دلار به آمریکایی‌ها و سایر کشورها فقط بابت صادرات قانونی ماکارونی یارانه می‌دهد.

 
 
محمدحسن قدیری ابیانه با اشاره به این که ارزیابی‌ها اتلاف سالانه دو میلیون تن گندم در ایران را نشان می‌دهد بیان کرد: سود قاچاق آرد بیش از ۱۵۰۰ درصد است که با ادامه وضعیت موجود، این خطر وجود دارد که آرد لازم برای تأمین نان مردم تأمین نگردد.
 
 
وی به درگیری های اوکراین و نقش آن در این ماجرا اشاره کرد و گفت: اوکراین تولید کننده و صادرکننده عمده گندم، جو و روغن و ... با عملیات نظامی روسیه از عرضه این محصولات بازمانده و این موضوع قیمت جهانی این اقلام را تقریبا دو برابر کرده است.
 
 
قدیری ابیانه تاکید کرد: تنها راه جلوگیری از قاچاق آرد و اجتناب از زیان ملی در این رابطه عرضه واقعی قیمت آرد و نان در کشور است؛ دولت بنا دارد یارانه‌ای را که برای عرضه ارزان آرد و نان اختصاص داده است مستقیما به خود مردم بدهد، این اقدام دولت به نفع مردم است.
 
 
وی با بیان این که اصولا اختصاص یارانه برای کاهش قیمت هر کالایی عوارض منفی دارد، گفت: اختصاص یارانه باید به طور مستقیم بخصوص به طبقات محروم انجام پذیرد.
 
 
قدیری ابیانه در پایان برخی از عوارض واقعی‌سازی قیمت آرد و نان را برشمرد و گفت:مهاجرین خارجی از دریافت نان یارانه‌ای عملا باز می‌مانند و زندگی در ایران برایشان گران‌تر تمام می‌شود، دادن نان به دام‌ها منتفی خواهد شد، پخت نان بهبود خواهد یافت، دورریز نان عملا کاهش خواهد یافت، کشت محصولات کشاورزی بویژه گندم افزایش خواهد یافت، البته این طرح نواقصی هم دارد، لیکن فواید انجام آن در چنین شرایطی از عدم انجام آن بهتر است.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.