گروه: اخبار استان خبر: 202416 / تاریخ انتشار : 1401/3/2 ساعت : 21:35
عضو هیئت علمی دانشگاه درگفتگو با صبح زاگرس:

طرح اقتصادی دولت نیاز به همراهی مردم دارد/سرمایه های ملی توسط سودجویان قاچاق می شد

فرحبخش گفت:جراحی اقتصادی از اقدامات اساسی و ضروری حال حاضر کشور ما است یعنی هدف مند کردن یارانه ها و سوق دادن به سمتی که از میزان قاچاق و احتکار کالا جلو گیری شود.

محمد جواد فرحبخش عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص طرح اقتصادی دولت سیزدهم بیان داشت: بر همه ما واجب است  از دستورات و منویات مقام معظم رهبری تبعیت کنیم و این یک اصل انکار ناپذیر است و همه ما موظف هستیم با همدلی در کنار دولت قرار بگیریم.

 

وی افزود: آنچه دولت می تواند برنامه ریزی کند این است که سیاست گذاری های  درست و منطقی و فرآیند آن را به سمت عملیاتی  نمودن هدایت کند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی افزود: این برنامه ریزی دولت نیاز به همراهی مردم دارد همچنین در خصوص این برنامه باید از بی اخلاقی ها به جد دوری کرد و همه ما باید در صحنه یار و یاور دولت باشیم.

 

 فرحبخش ادامه داد: این جراحی اقتصادی یعنی هدف مند کردن یارانه ها و سوق دادن به سمتی که از میزان قاچاق و احتکار کالا جلو گیری شود برای همین موضوع این جراحی اقتصادی لازم است.

 

وی عنوان کرد: در چند روز اخیر همه اقتصادانان  بدون غرض به این جراحی اقتصادی  اعتقاد داشتند و به آن اعتراف کرده اند.

 

فرح بخش گفت: میزان تورم بدون جراحی اقتصادی دولت  خیلی بیشتر خواهد شد و عرضه کننده به سمت احتکار می رود و فشاری را به سمت دولت  و مصرف کننده سوق می دهد و این فشار  در جهت نارضایتی مردم تا حدودی می تواند موثر باشد.

 

 وی افزود: ناچاریم از این سود جویی هایی که به صورت مافیایی و پنهانی شکل گرفته جلوگیری کنیم، وقتی می بینند تقاضا در بازار زیاد است نوعی ابتکار  عمل را به دست می گیرند و دولت را با یک چالش رو به رو می کنند، این  واقعیت هایی است که ما با آن مواجه هستیم.
 

این عضو هیئت علمی دانشگاه بیان داشت: ما ناچاریم  جراحی اقتصادی را انجام دهیم  و به نظر بنده اگر بخواهیم با یک دید منطقی نگاه کنیم این جراحی اقتصادی لازم و ضروری است.

 

فرحبخش بیان داشت: مطمئن باشید اگر این بستر ها برای مردم فراهم شود و هم دولت  در برنامه ریزی  و عملیاتی کردن آن تلاش کند به نفع مردم و به نفع جامعه خواهد بود و در این موضوع شکی نیست پس ما باید در این زمینه به دولت کمک کنیم.
 وی خاطر نشان کرد: قطعا میزان تورم با این طرح دولت کاهش خواهد یافت دلیل آن نیز این است که وقتی مردم خودشان یارانه ها را مستقیم دریافت کنند قدرت عرضه کننده کاهش پیدا می کند و این مصرف کننده است که تصمیم می گیرد و در این صورت عرضه کننده تابع خواست مصرف کننده قرار می گیرد یعنی بحث رقابت و کیفیت نیز بوجود می آید.

 

فرحبخش گفت: از یک سو تورم پایین می آید و از طرف دیگر دولت با آن برنامه هایی که ارائه می دهد،  در مردم اطمینان ایجاد کند به طوری که مردم خود احساس کنند آنچه دولت معتقد است در جراحی اقتصادی در حال انجام آن است این را به سرانجام برساند.این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه خاطر نشان کرد: ما یک سری سرمایه های ملی داریم که متعلق به مردم است که توسط برخی افراد سود جو و گروه های سازمان یافته به خارج از کشور قاچاق می شد، وقتی در چرخه تولید  مشکل ایجاد شد، وقتی جو روانی کاذب در بین جامعه ایجاد شد، وقتی احتکار شد همچنین وقتی عرضه بیشتر از تقاضا باشد تورم ایجاد می شود.


وی در پایان گفت: با این جراحی  قطعا این علل معیوب و بسیار  خطرناکی که در جامعه به وجود آمده بود از بین می رود و من  به عنوان یک استاد دانشگاه از این حراجی اقتصادی حمایت می کنم، قطعا این موضوع به نفع جامعه و خود مردم خواهد بود و از خیلی از مصرف های بیهوده جلوگیری می شود.

 انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.