گروه: اخبار استان خبر: 202749 / تاریخ انتشار : 1401/2/25 ساعت : 20:29

مطالبه ای مهم از شورای نگهبان در کهگیلویه و بویراحمد / آیا دخالت نمایندگان در انتصابات پیگیری می شود؟

جلوگیری از دخالت نمایندگان در حوزه اجرا و انتصابات یکی از انتظارات و مطالبات مهم در بخش های مختلف استان از شورای نگبهان است تا این نهاد انقلابی درصدد پاسخگویی به این مطالبات باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ششم خرداد 1400 بود که رهبری معظم انقلاب در دیدار تصویری با نمایندگان از دخالت نمایندگان در امور اجرایی و عزل و نصب‌ها گلایه کرده و نسبت به موضوع اینگونه هشدار دادند: «یکی از آسیب‌ها، ورود نمایندگان در مسائل اجرایی است؛ فرض بفرمائید وارد شدن در اینکه مدیرکلّ فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنایی را من کاری ندارم امّا به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرایی باید کناره بگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرایی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال اینها خطراتی دارد؛ از این موضوع بایستی اجتناب بشود. در شرایطی که فرامین رهبر معظم انقلاب در این حوزه باید نصب العین قرار گیرد و سرلوحه کاری نمایندگان و مسئولان اجرایی باشد اما جابجایی‌های مدیریتی، لابی‌گری‌های احتمالی، سفارش‌ها و  واسطه‌گری‌ها در رابطه با عزل و نصب‌ها شروع شد و رد پای دخالت نمایندگان در انتصابات  دیده می‌شود به طوری که این موضوع  سبب واکنش های مختلفی در رسانه ها، افکار عمومی جامعه، تریبون ها  شد و  در این رابطه خواستار ورودی نهادهای نظارتی شدند.

 

از طرفی شورای نگهبان  اعلام داشته است که  بر اساس قانون نمایندگان وظیفه قانون گذاری و نظارت بر دستگاه های اجرایی را دارند و اگر نظارت تبدیل به دخالت شود این مسئله خلاف قانون اساسی است.

 

در همین رابطه آیت الله حسینی در ماه های گذشته در دیداری که صادقی، عضو حقوقدان شورای نگهبان با ایشان داشتند، گفت: کار حراست و نگهبانی از آرای مردم و نظارت بر انتخابات و تفسیر قانون بر عهده شورای نگهبان است کار با ارزشی که مقام معظم رهبری و امام راحل نسبت به آن تاکید بسیار داشتند.نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: : باید از حضور افراد نامناسب و ناشایست در تصدی مسئولیت ها جلوگیری کرد؛ آدم هایی که گاه انگیزه های دینی و انقلابی نداشته و حتی مقابل انقلاب ایستاده‌اند.

 

حسینی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری سه بار هشدار دادند که نمایندگان نباید در مسائل اجرایی دخالت کنند، اما متأسفانه این کار ادامه دارد. گزارش های جدی وجود دارد و اگر جدی گرفته نشود در آینده به مشکل اساسی بر خواهیم خورد.

 

وی با بیان اینکه انتخابات باید جدی گرفته شود تا کسانی با پول به دنبال خرید رای مردم نباشند، زیرا این کار خطرناکی است، افزود: اگر جامعه‌ای عقل و رای خود را فروخت به کارهای دیگری هم دست خواهد زد.

 

در همین رابطه در هفته های گذشته سید مهدی جوکار رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد تا موضوع نظارت بر انتخابات، تایید صلاحیت افراد متخصص و همچنین پیاده سازی  اصول قانونی در تایید صلاحیت افراد برای انتخابات مختلف دنبال شود.

 

در شرایط حاضر که موضوع انتصابات و همچنین دخالت نمایندگان در حوزه اجرا به کلید واژه ای در بین رسانه ها، مردم، گروه های مختلف فرهنگی و تریبون ها تبدیل شده است، رسالت این نهاد انقلابی برای بررسی این موضوع و ارائه نظر نهایی در شرایط آتی انتخابات مجلس شورای اسلامی اهمیت زیادی دارد و با تکیه بر اصل قانونی تفکیک قوا و عدم دخالت نمایندگان در حوزه اجرا تصمیم گیری و نظر نهایی خود را خواهد داد.

 

نظارت شورای نگهبان در استان بر رفتار نمایندگان برای اجرای قانون و جلوگیری از دخالت در حوزه اجرا و انتصابات  به مطالبه  افکار عمومی جامعه  تبدیل شده است و انتظار می رود این نهاد قانونی و برآمده از بطن انقلاب بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.