گروه: اخبار استان خبر: 202858 / تاریخ انتشار : 1401/2/27 ساعت : 20:52

بازدید استاندار از طرح های حوزه کشاورزی و دامپروری دنا/انتقاد احمدزاده از اسارت سرمایه گذاران توسط ادارات و مجوزهای دولتی+تصاویر

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: این فرهنگ باید ایجاد شود که از این سرمایه گذاران حمایت شود ، نباید مدت طولانی اسیر ادارات باشند، دستگاه های دولتی مجوز های لازم را ایجاد کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس استاندار کهگیلویه و بویراحمد امروز از دو طرح حوزه کشاورزی شامل طرح پرورش ماهی خاویار  در روستای ده شیخ و گاوداری ۲۵۰۰ راسی توتنده بازدید کرد.


احمدزاده در این بازدید  گفت: با توجه به اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها برنامه داریم از مجتمع های  حوزه کشاورزی، دامداری ها، طرح های پرورشی مختلف بازدید داشته باشیم که از نظر نهاده های دامی مشکلی نداشته باشند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: امروز از طرح پرورش ماهی خاویار در ده شیخ پاتاوه بازدید کردیم این طرح  ۱۸ هکتار وسعت دارد که اگر توسعه پیدا کند ظرفیت تولید ۲ هزار تن ماهی خاویار و قزل آلا را دارد.

 


وی گفت: این طرح ارز آوری زیادی دارد چرا که خریدار خاویار کشورهای اروپایی و عربی هستند و می تواند به توسعه استان و حتی کشور  کمک کند.


احمدزاده گفت: این طرح هم اکنون ۴۰۰ تن تولید دارد که ظرفیت آن می تواند  تا ۲ هزار تن افزایش داشته باشد.

وی با اشاره یه برخی مشکلاتی که سر راه این طرح پرورش ماهی خاویار وجود دارد گفت: معارضات محلی و کم توجهی هایی که از طرف مسئولان صورت گرفته  باعث شده نتواند  به حداکثر تولید دست پیدا کند.

احمدزاده افزود: مشکلات این طرح از نزدیک دیده شد و از تولید کننده حمایت می شود ،بعد از استخراج خاویار خود ماهی نیز قیمت خوبی در بازار دارد.

 


وی گفت: این طرح یک فرصت خوب در استان است و می تواند الگویی برای کل استان باشد با توجه به آب و هوای خوبی که وجود دارد می توانیم در این زمینه موفق باشیم.

وی گفت: ماهی خاویار استان کیفیت بسیار خوبی  نسبت به خاویار دیگر استان ها دارد، کیفیت خاویار استان هم‌پای ماهی دریا است، پرورش بچه ماهی نیز در این طرح انجام می شود می تواند استان را پوشش داد.

استاندار گفت: راه اندازی این طرح ها برای ایجاد اشتغال فرصت بسیار خوبی است ما ۱۰ درصد آب کشور را داریم یک فرصت خوب است باید قدر بدانیم و از آن برای ایجاد اشتغال پایدار استفاده کنیم.


احمدزاده گفت: بتوانیم یک قطب بزرگ آبزی در کشور باشیم با توجه به شریط  اقلیمی  می توانیم از رتبه ۳ به اول کشور برسیم، مدیران پای کار باشند و تمام قد از سرمایه گذار حمایت شود هر جا استعداد این کار است مردم بیایند حمایت می کنیم این کار اشتغال افرین است و ارز اور است و می تواند برای ارتقای استان تاثیر گذار باشد.

وی افزود: زنجیره کار در استان ناقص است ما در بخش تولیدات ابزیان سه استان اول هستیم اما زنجیره کامل نیست سرمایه گذار باید همه امکانات در اختیار داشته باشد.


استاندار ادامه داد: بخش خصوصی هم پای بخش دولتی جلو نیامده است مشکلات سرمایه گذار دیده نشده است باید حمایت جامع دولتی داشته باشیم و مدیران این ظرفیت را ایجاد کنند، باید مدیران را پای کار بیاوریم. عمده مشکلات در بخش دولتی است این فرهنگ باید ایجاد شود که از این سرمایه گذاران حمایت شود ، نباید مدت طولانی اسیر ادارات باشند، دستگاه های دولتی مجوز های لازم را ایجاد کنند و کار را برای سرمایه گذار راحت تر کند که برای سرمایه گذاری انگیزه داشته باشد متاسفانه باید تغییراتی در این بخش در بخش های دولتی ایجاد شود .

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه از مجتمع ۲۵۰۰ راسی گاوداری در منطقه توت‌نده بازدید کرد و با اشاره به اینکه تولید روزانه شیر این واحد ۴۵ تن است، افزود: تولید روزانه شیر در گاوداری‌های استان ۱۱۰ تن است  که ۸۵ تن در استان مصرف می‌شود و مابقی به استان‌های همجوار ارسال می‌شود.

 احمدزاده با اشاره به اشتغال ۸۰ نفری این مجتمع گاوداری گفت:  خوراک دام کارخانه در استان تولید می‌شود اما بخشی از علوفه در خوزستان و  چهارمحال و بختیاری تامین می‌شود که جهاد کشاورزی بستر را فراهم کند تا علوفه مورد نیاز این مجتمع در خود استان تولید شود.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه مجتمع بزرگ و جدید در دستور کار است افزود:  در منطقه مارگون مجتمع گاوداری ۶۰۰۰ راسی احداث خواهد شد، ضمن اینکه
 متقاضیان در این حوزه تسهیلات دریافت می‌کنند.

 احمدزاده با اشاره به طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها عنوان کرد: خوشبختانه این مجتمع در تولید نهادهای دامی مشکل آنچنانی ندارد، خوراک دام تامین شده است البته جهاد کشاورزی باید نظارت کند تا چنین واحدهایی زمین نخورند.

 

تصاویر تکمیلی:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
 
 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.