گروه: اخبار استان خبر: 202859 / تاریخ انتشار : 1401/2/28 ساعت : 07:46

گزارش روزنامه دنیای اقتصاد از قعرنشینی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه سالن های فعال سینما

استان کهگیلویه و بویراحمد در میان سایر استان های کشور دارای کمترین سالن سینمای فعال است .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سنجش کمی هر پدیده قابل اندازه‌‌‌گیری از جمله امکانات فرهنگی، نیازمند رصد و آمارگیری دقیق از داشته‌‌‌هاست. با استفاده از این آمار نه ‌‌‌تنها می‌توان به تعداد سالن‌‌‌های کنسرت، نمایش فیلم و تئاتر، و کتابخانه‌‌‌ها پی‌‌‌برد و آن را با استانداردهای جهانی مقایسه کرد، بلکه از آن مهم‌تر بر حسب تراکم امکانات در شهرهای مختلف می‌توان به میزان رعایت شدن یا نشدن عدالت فرهنگی پی برد. با اینکه از سال ۱۳۷۹ که براساس قانون برنامه سوم توسعه، سرشماری فضاهای فرهنگی کشور انجام شد، اقدام متمرکزی برای گردآوری اطلاعات برای مدیریت آمار این فضاها صورت نگرفته و تاکنون با فقدان آمار دقیق درباره فضاهای فرهنگی کشور مواجه بوده‌‌‌ایم، اخیرا در مجموعه چهارجلدی «اطلس فضاهای فرهنگی و هنری ایران» که توسط انتشارات موسسه «کمک به توسعه فرهنگ و هنر» عرضه شده، وضعیت دسترسی مردم به این مراکز فرهنگی در سراسر کشور بررسی شده است که می‌تواند ارزیابی واقع‌‌‌بینانه‌‌‌تری به دست دهد، زیرا برخلاف انتظار گاه آنچه از این آمارها برمی‌‌‌آید نشان از آن دارد که در برخی از شهرهای برخوردار و توسعه‌‌‌یافته و محله‌‌‌ها که علی‌‌‌الظاهر بسیار برخوردارند، با فقر مضاعف دسترسی به فضاهای فرهنگی مواجهیم. همچنین درمی‌‌‌یابیم در برخی شهرستان‌‌‌ها امکانات فرهنگی به حدی ناچیز است که نمی‌توان آن را در آمار به حساب آورد.

سینماها

تعداد سالن‌‌‌های سینماها یکی از مصادیق فضاهای فرهنگی در کشور به شمار می‌رود. هر چند تعداد سالن‌‌‌های تازه‌تاسیس در طول سال‌های اخیر در کشور افزایش یافته، اما آمارها نشان می‌دهد هرساله تعدادی از سالن‌‌‌های فعال نیز به حالت تعطیل درمی‌‌‌آیند و تعداد متقاضیان برای تعطیلی این مراکز نیز روز به‌روز در حال افزایش است، تا آنجا که موضوع انحلال سینماهایی که به دلایل موجه قادر به ادامه فعالیت نیستند در آیین‌نامه جدید سالن‌‌‌های نمایش فیلم در نظر گرفته شده است. طبق آمار تعداد سالن‌‌‌های سینما در سال ۱۳۶۴، ۲۳۱ سالن بود. این رقم در سال ۱۳۹۶ به  ۵۳۹ سالن، و در سال ۱۴۰۰ به ۷۴۴ سالن رسیده ‎‌‌‌است که ۵۱ سالن غیرفعال هستند. براساس آخرین آماری که سازمان سینمایی منتشر کرده‌‌‌ هم‌‌‌اکنون ۱۷۰ سالن درحال ساخت در کشور داریم.  طبق آمارهای به‌دست‌‌آمده، استان تهران با ۲۳۳ سالن، خراسان رضوی با ۶۱ سالن و اصفهان با ۵۳ سالن بیشترین تعداد سالن‌‌‌های فعال سینما را در سطح کشور دارند. همچنین استان زنجان با ۴ سالن، ایلام با ۳ سالن و کهگیلویه‌‌‌‌و‌بویراحمد  با ۲ سالن کمترین تعداد سالن‌‌‌های فعال سینما را در سطح کشور دارند.

کتابخانه‌‌‌ها

کتابخانه‌‌‌ها نیز از مهم‌ترین فضاهای فرهنگی محسوب می‌‌‌شوند که اگرچه در سال‌های اخیر برای تجهیز آنها گام‌‌‌های اساسی برداشته شده، اما همچنان با آمارهای جهانی در این زمینه فاصله دارند. با توجه به اینکه سرانه استاندارد جهانی فضای مطالعه هشت مترمربع به ازای هر ۱۰۰ نفر است، به عنوان مثال این میزان در استانی چون کهگیلویه‌و‌بویراحمد ۶۰/ ۲مترمربع در این استان است. براساس گزارشی که در این اطلس تدوین و منتشر شده، در سطح کشور سه‌‌‌هزار و ۵۸۸ کتابخانه عمومی وجود دارد و زمینی به وسعت دو میلیون و ۹۰۰‌هزار مترمربع به این مراکز اختصاص یافته است. برای مرور وضعیت کتابخانه‌‌‌ها نیز می‌توان گفت، استان تهران با ۳۴۸ کتابخانه، اصفهان با ۲۹۴ کتابخانه و فارس با ۲۵۰ کتابخانه، بیشترین تعداد کتابخانه‌های عمومی را از آن خود کرده‌‌‌اند. همچنین ۲۹۶ کتابخانه عمومی با زیربنایی بیش از ۳۴۷‌هزار مترمربع در حال ساخت است. نکته حایز اهمیت در این آمار این است که تعداد فضاهای فرهنگی موجود در برخی از استان‌‌‌ها که به ‌‌‌لحاظ تعداد، حائز بالاترین رتبه‌‌‌ها هستند، در ارزیابی‌‌‌ای که مبتنی بر مؤلفه‌‌‌های مختلف اعم از وسعت، جمعیت و... صورت گرفته، از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند. یعنی هرچند بیشترین تعداد را دارند، اما به‌‌‌لحاظ سرانه با چالش‌‌‌هایی مواجه‌اند. برای مثال، شاخص میزان دسترسی به کتابخانه‌‌‌های عمومی در استان تهران که بیشترین تعداد کتابخانه عمومی را در سطح کشور دارد، برابر ۲/ ۴۸ به‌‌‌ازای هر صدهزار نفر است که این رقم از شاخص کل کشور، پایین‌‌‌تر است و استان تهران در رتبه سی‌‌‌ام قرار می‌گیرد.

 

 

تماشاخانه‌‌‌ها

یکی دیگر از مصادیق فضاهای فرهنگی، «تماشاخانه‌‌‌های تئاتر» است. در ایران یک‌‌‌هزار و ۴۵۸ تماشاخانه وجود دارد که این تعداد، ۳۶۴‌هزار صندلی دارند. استان تهران با ۱۶۵ تالار نمایش، اصفهان ۱۰۵ و فارس با ۱۰۰ تالار در ترتیب تعداد تالارهای نمایش استان‌‌‌ها حایز رتبه‌‌‌های نخست هستند. البته بسیاری از شهرستان‌‌‌های کشور نیز فاقد سالن نمایش هستند، از این رو یا در آنها اصلا نمایشی اجرا نمی‌شود یا اگر می‌شود با گروه‌های غیرحرفه‌‌‌ای در سالن‌‌‌های غیر‌مرتبط انجام می‌شود. از این رو پرداختن به مقوله عدالت فرهنگی از این منظر به کلی بیراه است.البته بار بسیاری از کمبودها را به‌ویژه در شهرستان‌‌‌ها نهادهای دیگر بر دوش می‌‌‌کشند؛ به عنوان مثال ۱۰۳۹ مرکز وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ۱۱۳۱ کانون فرهنگی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش در کشور فعال‌اند و نقش مهمی در پرورش خلاقیت و استعدادهای هنری کودکان و نوجوانان ایفا می‌کنند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.